Czy rodzice i dzieci w wózkach są bezpieczni na ulicach? 65 proc. z nich uważa, że miasta nie są zaprojektowane z uwzględnieniem ich potrzeb

OPRAC.:
Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
O bezpieczeństwo dzieci trzeba dbać nie tylko w domu, ale także podczas pieszych wycieczek. Niepozorny spacer, może okazać się niebezpieczny.
O bezpieczeństwo dzieci trzeba dbać nie tylko w domu, ale także podczas pieszych wycieczek. Niepozorny spacer, może okazać się niebezpieczny. Materiały prasowe
Udostępnij:
Na ulicach miast można spotkać mnóstwo osób chodzących z dziećmi w wózkach. Taki spacer może stanowić ogromne zagrożenie. Zobaczcie wyniki badania, w którym zapytano rodziców, czy czują się bezpieczni w swoim mieście, jakie zagrożenia zauważają i jak zapewniają ochronę najmłodszym.

Fundacja „Rodzic w mieście” oraz agencja Isobar zwracają uwagę na problem bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu. Ma w tym pomóc kampania społeczna na ten temat oraz prototyp „wózka dziecięcego przyszłości”.

– W naszych miastach stale rośnie liczba uczestników ruchu, także na chodnikach. Rowerzyści, osoby przemieszczające się na hulajnogach, rolkarze, biegacze. A wśród nich rodzice i maluchy w wózkach. Dlatego musimy dbać o siebie nawzajem i szczególnie uważać tam, gdzie nasze drogi się spotykają – mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska Fundacji Rodzic w mieście.

Apel do uczestników ruchu i zaprojektowanie „wózka przyszłości” to nie wszystko. Przeprowadzono również badanie na temat tego, jak rodzice oceniają poziom bezpieczeństwa i gdzie widzą najwięcej zagrożeń, poruszając się po swoim mieście. Badanie zostało zrealizowane w lutym 2022 przez DDS na panelu Norstat, wzięło w nim udział 400 rodziców dzieci w wieku do 3 lat.

55 proc. rodziców wozi dziecko w wózku codziennie

W ramach kampanii społecznej przeprowadzono badanie, dotyczące poczucia bezpieczeństwa wśród rodziców. Sprawdzono, jak często rodzice poruszają się z dziećmi w wózkach.

55 proc. ankietowanych zadeklarowało, że codziennie przemieszcza się, wioząc dziecko w wózku, a aż 89 proc. robi to co najmniej raz w tygodniu. Wynika z tego, że rodzice muszą się zmierzyć z niebezpieczeństwami, jakie czyhają na nich, kiedy spacerują z maluchem w wózku. Największy odsetek (78 proc.) respondentów deklaruje, że czuje się komfortowo i spokojnie, idąc z maluchem w wózku na spacer w parku lub w okolicy domu. Jednak nie wszędzie to poczucie bezpieczeństwa jest tak wysokie.

– Rodzice zdecydowanie mniej bezpiecznie czują się tam, gdzie infrastruktura nie jest projektowana z myślą o nich – mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska Fundacji Rodzic w mieście. – W codziennej drodze do żłobka czy przedszkola, na chodniku, tam gdzie natężenie ruchu jest duże, poczucie bezpieczeństwa spada o ponad 30 proc.

Poczucie bezpieczeństwa opiekunów spada podczas podróży z dzieckiem w następujących sytuacjach i momentach:

 • brak chodnika, na ten aspekt zwróciło uwagę aż 76 proc. badanych,
 • mała odpowiedzialność kierowców lub jej brak (74 proc. ankietowanych),
 • duża prędkość w poruszaniu się innych osób na chodniku (71 proc.),
 • duże natężenie ruchu samochodów w okolicy (69 proc.).

– Interesujące jest to, że tylko 35% badanych zadeklarowało, że w ich odczuciu miasto, w którym mieszkają jest zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb rodziców wożących dzieci w wózkach – dodaje Agnieszka Krzyżak-Pitura.

Dowiedz się więcej:

Czy rodzice z dziećmi w wózkach czują się bezpieczni na przejściach dla pieszych?

W badaniu rodzice wskazali, że nie czują się bezpieczni, przechodząc przez pasy na jezdni, pomimo tego, że zostały zaostrzone przepisy ruchu drogowego dotyczące osób na takim przejściu.

– Zależało nam na sprawdzeniu, czy rodzice czują się bezpiecznie, przechodząc z dzieckiem przez przejście dla pieszych. To miejsce na jezdni, na którym pieszy jest szczególnie chroniony, a jednak jedynie 47% rodziców zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie - mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska Fundacji Rodzic w mieście. – Te miejsca wymagają zachowania najwyższej uwagi szczególnie od kierowców.

To, czego się boją najbardziej, to nieodpowiedzialności kierowców, tak wskazało 78 proc. biorących udział w ankiecie. Obawy ich wzbudzają również samochody parkujące zbyt blisko przejścia (72 proc.) oraz brak azylu dla pieszych, o którym opowiedziało się 58 proc. respondentów.

Bezpieczeństwo dziecka w wózku, czyli pojazd naszpikowany technologią

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia na ulicy i chodnikach mogą być nowoczesne wózki i nie chodzi tu tylko o ich konstrukcję, ale także o wzbogacenie ich o innowacyjne technologie.

– Koncepcja wózka dziecięcego nie zmieniła się istotnie od XIX wieku. Chcieliśmy skorzystać z naszej wiedzy technologicznej i wspólnie z producentem wózków ibebe pokazać w ramach tej kampanii, jak taki wózek wyglądałby, gdyby „naszpikować go” technologią – mówi Anna Nowak, Creative Technology Manager, z agencji Isobar (dentsu Polska). – Wyposażyliśmy prototyp w czujniki ultradźwiękowe, które są w stanie wykryć zbliżający się pojazd w martwym polu. Zamontowaliśmy także mechanizm „hill hold control”, który zatrzymuje wózek, gdy zacznie staczać się z górki. To również zainstalowane czujniki wykrywające ruch przed wózkiem i w razie zagrożenia zatrzymujące go.

12 proc. rodziców zwraca uwagę na technologie w wózkach

W badaniu rodzice zostali zapytani o ich sposoby na zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa. 64 proc. respondentów wskazało na jakość fotelika samochodowego, 63 proc. na akcesoria domowe, które chronią maluchów przed zagrożeniami.

– Wśród tych odpowiedzi nisko uplasowało się wykorzystanie innowacyjnych technologii takich jak elektroniczna niania czy aplikacje dla rodziców (21% respondentów). Gdy zapytaliśmy natomiast, co wpływa na wybór wózka dla dzieci, tylko 12% rodziców odpowiedziało, że wyposażenie w innowacyjne rozwiązania technologiczne – wskazuje Anna Nowak, Creative Technology Manager, Isobar (dentsu Polska) i dodaje: – Prawdopodobnie trudno nam sobie wyobrazić jak taki ulepszony technologicznie wózek miałby wyglądać i w jaki sposób mógłby polepszyć bezpieczeństwo.

Przy wyborze wózka dla dzieci, rodzice przede wszystkim biorą pod uwagę:

 • amortyzację wózka (87 proc.),
 • automatyczny hamulec zabezpieczający wózek przed stoczeniem się (86 proc),
 • regulacja wysokości rączki (86 proc.),
 • podnóżek, pałąk i inne akcesoria dodatkowe (75 proc.),
 • system automatycznego zatrzymania się w celu uniknięcia kolizji (67 proc.),
 • czujnik martwego pola (65 proc.),
 • system ostrzegania o ryzyku kolizji (62 proc.),
 • urządzenie generujące szumy, pomagające dziecku łatwiej zasnąć (53 proc.).

– Z naszego badania o bezpieczeństwie możemy wyciągnąć więc interesujący wniosek. Rodzice są dosyć konserwatywni, gdy chodzi o bezpieczeństwo swoich dzieci. Może to mieć różne przyczyny: małą dostępność nowoczesnych technologii lub ich wysoką cenę, brak powszechnej świadomości istnienia takich produktów lub po prostu duże zaufanie do sprawdzonych, tradycyjnych metod – mówi Anna Nowak.

Pielęgnacja i zdrowie dziecka

miejsce #2

Canpol babies

CANPOL BABIES TAŚMA ZABEZPIECZAJĄCA Z RZEPEM 2 SZT (10/822)

19,54 zł6,23 zł-68%
miejsce #4

Ceba

Ceba Ręcznik 100x100 Printed Line French Bulldog

75,00 zł39,99 zł-47%
miejsce #6

BabyOno

Babyono Pojemnik Na Smoczek Słonik Niebieski

14,65 zł8,58 zł-41%
miejsce #8

Microlife

Microlife Mt 700

22,99 zł14,97 zł-35%
miejsce #9

Oromed

Oro-Baby Scale Waga Biały

179,00 zł123,99 zł-31%
miejsce #10

Adler

Adler Waga Dziecięca Ad 8139

145,47 zł101,27 zł-30%
miejsce #12

Philips

Philips Avent SCD503/26

239,99 zł189,00 zł-21%
miejsce #13

Tomme Tippee

Tommee Tippee Bezpieczne Nożyczki Dla Niemowląt

16,99 zł13,42 zł-21%
miejsce #14

BabyBjorn

Babybjorn Nocnik Fotelik Ciemny Zielony

150,99 zł127,99 zł-15%
miejsce #16

Canpol babies

CANPOL BABIES POJEMNIK DO SMOCZKÓW SAMOLOTY NIEBIESKI (2/931)

9,13 zł7,99 zł-12%
miejsce #17

LouLou Lollipop

Loulou Lollipop Mięta

58,00 zł52,90 zł-9%
miejsce #18

Texpol

Texpol Bambusowy Ręcznik Z Kapturkiem Piórka 70X140Cm

94,89 zł86,99 zł-8%
miejsce #19

Lullalove

Lullalove Rękawica Do Twarzy I Ciała - Blue

32,99 zł31,34 zł
miejsce #20

Klupś

Klupś Komoda Iwo Biały

782,99 zł781,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie