Spis treści
Młodzi Europejczycy mogą teraz wyrazić swoje przesłanie
Za pomocą cyfrowej platformy „youthvoices.eu” młodzi Europejczycy z całego kontynentu i różnych środowisk mogą opowiedzieć o swojej wizji przyszłości – począwszy od kwestii zatrudnienia, integracji, pokoju i bezpieczeństwa, po zmiany klimatyczne, edukację, zdrowie psychiczne i wiele innych.
To bardzo ważne, aby usłyszeć i uwzględniać opinie osób, które są przyszłością świata. Zwłaszcza w obliczu tego, co się obecnie dzieje, czyli pandemii i trwającej wojny na Ukrainie.
Teraz młodzi mogą „przerwać milczenie” i nagrać swoją wiadomość głosową, aby podzielić się opinią i pomysłami, które sami uznają za najbardziej istotne.
Tak kobiety zmieniają świat dla innych kobiet. Poznaj przełomowe wynalazki femtech!
Coraz więcej kobiet rozwija różnego rodzaju produkty, usługi, oprogramowanie czy urządzenia diagnostyczne, które mają służyć zaspokajaniu potrzeb innych kobiet. Bo choć wciąż rozwijamy się technologic...
Jak działa platforma „Daj swojej wizji głos”?
Dzięki platformie wprowadzonej przez Komisję Europejską można nagrać spersonalizowaną wiadomość i przekazać ją we wszystkich oficjalnych językach UE (a także w języku norweskim, tureckim, serbskim, macedońskim i islandzkim). Po jej wprowadzeniu każdy taki przekaz generuje własną, unikalną „falę 3D”, która łączy się ze wszystkimi pozostałymi nagraniami na platformie. Dzięki temu każdy będzie mógł odsłuchać wypowiedź w dowolnym języku, na dowolnym urządzeniu i w dowolnej chwili.
Jak mówi europejska komisarz ds. młodzieży Mariya Gabriel:
– Platforma „Daj swojej wizji głos” jest współtworzona w duchu młodzieżowej, merytorycznej i otwartej dyskusji prowadzonej w Roku Młodzieży. Jest to dyskusja, która pozwala europejskiej młodzieży zaprezentować się, zabrać głos oraz podzielić się swoimi wątpliwościami i pomysłami na przyszłość. Czas, kiedy powstała platforma, nie jest przypadkowy – są to bardzo ważne chwile dla wszystkich młodych ludzi, nie tylko jako obywateli Europy, ale także jako członków społeczeństwa, którym przyszło żyć w tych trudnych czasach.
Mówiąc o znaczeniu Europejskiego Roku Młodzieży 2022, komisarz Gabriel dodała:
– Prosimy wszystkich młodych ludzi o aktywność i zaangażowanie. Ich głosy są istotnym elementem europejskiej podróży w kierunku rozwoju, wiedzy, innowacji, możliwości oraz lepszych, odpowiednio dobranych rozwiązań zorientowanych na młodzież. Uważnie słuchamy i dbamy o to, by nasze polityki młodzieżowe powstawały w bardziej otwartych przestrzeniach sprzyjających współpracy oraz aby wszystkie głosy zostały wysłuchane i otrzymały odpowiedź – nie tylko w tym roku.
Ciemność otwiera oczy. Jak widzący mogą zrozumieć niewidomych?
Wzrok odpowiada aż za 75 proc. wrażeń, które odbieramy z otaczającego nas świata. Tymczasem tylko w Polsce żyje niemal 2 mln osób z niepełnosprawnością wzroku i ponad 40 tys. całkowicie niewidomych. C...
Europejski Rok Młodzieży 2022 – ważne wydarzenia
Europejski Rok Młodzieży 2022 został ogłoszony przez Komisję Europejską „rokiem przeznaczonym na umocnienie pozycji tych, którzy poświęcili tak wiele dla innych”, zgodnie ze słowami przewodniczącej von der Leyen w orędziu o stanie Unii, które wygłosiła w 2021 roku. Jest to więc czas, który będzie w pełni poświęcony młodzieży. Jednym z najważniejszych przesłanek w tym czasie jest promocja mająca na celu zaangażowanie młodych osób w rozmaite aktywności.
Jak powiedział Szymon Dziubicki, krajowy koordynator Europejskiego Roku Młodzieży w Polsce:
– W ramach Europejskiego Roku Młodzieży w Polsce zorganizowano już 33 wydarzenia, a już teraz wiemy o kolejnych 13 wydarzeniach zaplanowanych w najbliższych miesiącach. W każdym z nich młodzież będzie miała niepowtarzalną okazję włączyć się do dialogu na tematy ważne z ich punktu widzenia. Europejski Rok Młodzieży stanowi doskonałą kontynuację działań podejmowanych w naszym kraju na rzecz młodych ludzi tak, jak miało to miejsce w przeprowadzonych w ubiegłym roku największych w historii „Konsultacjach Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” z udziałem 30 tys. młodych obywateli, zorganizowanych przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka oraz Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem.
W ramach nadchodzących wydarzeń odbędą się m.in.:
- „Szkolenie Rozgrzewka EKS” organizowane przez Europejski Korpus Solidarności i skierowane do przedstawicieli i przedstawicielek instytucji, organizacji i placówek, które są zainteresowane goszczeniem lub wspieraniem wolontariuszy, a nie realizowały nigdy wcześniej projektów wolontariatu.
- „Webinarium Wolontariat i studia za granicą. Dlaczego warto wyjechać?” organizowane przez Krajowe Biuro Eurodesk Polska.
- Spotkanie Sieci EuroPeers Polska organizowane przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Sieć EuroPeers Polska to grupa młodych ludzi, którzy uczestniczyli w europejskich programach młodzieżowych, takich jak Erasmus+ lub Europejski Korpus Solidarności i chcą dzielić się swoimi doświadczeniami z rówieśnikami poprzez różnego rodzaju aktywne działania.
- Konferencja „Dzień Europejskich Perspektyw Młodych” organizowana przez Ambasadorów Karier Unii Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Wydarzenie zorientowane jest na uzyskanie praktycznej wiedzy i inspiracji od osób związanych z UE, co jest szczególnie ważne w roku 2022, ogłoszonym jako Europejski Rok Młodzieży.
- Warsztat „Katalizator Rozwoju Firmy” organizowany przez Youth Business Poland – kompleksowy i innowacyjny projekt rozwoju i wsparcia początkujących firm w Polsce.
Na platformie „Daj swojej wizji głos” będą promowane te wydarzenia, a wypowiedzi młodych osób i ich postulaty będą brane pod uwagę w przyszłej polityce Unii Europejskiej.