Te wynalazki to prawdziwe perełki. Zobacz, jak kobiety zmieniają świat dla innych kobiet i dowiedz się, czym jest „femtech”

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Co można zrobić, aby więcej kobiet wygrało walkę z rakiem? Jak ułatwić im przejście menopauzy? Czy można przyspieszyć analizę wyników rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej? Tak!Zobacz, jak biznes spotyka się z technologią i służy zdrowiu kobiet.  Przeglądaj kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia wprawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Co można zrobić, aby więcej kobiet wygrało walkę z rakiem? Jak ułatwić im przejście menopauzy? Czy można przyspieszyć analizę wyników rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej? Tak!Zobacz, jak biznes spotyka się z technologią i służy zdrowiu kobiet. Przeglądaj kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia wprawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Ali Pazani/Pexels.com
Coraz więcej kobiet rozwija różnego rodzaju produkty, usługi, oprogramowanie czy urządzenia diagnostyczne, które mają służyć zaspokajaniu potrzeb innych kobiet. Bo choć wciąż rozwijamy się technologicznie, z powodu wielu lat zaniedbań w obszarze kobiecego zdrowia zostało wiele do zrobienia. Przedstawiamy nowoczesne wynalazki i rozwiązania nowej branży znanej jako „femtech”.

Spis treści

Czym jest femtech?

Termin femtech opisuje wszelkiego rodzaju rozwiązania z obszaru technologii, które służą zaspokajaniu potrzeb kobiet oraz rozwiązywaniu ich problemów. Eksperci szacują, że do 2027 r. wartość tej branży przekroczy 60 mld dolarów.

Firmy, które działają w obszarze badań i rozwoju (R&D), starają się poprawić jakość życia kobiet przed, w trakcie i po menopauzie, pomóc pacjentkom onkologicznym czy osobom starającym się o dziecko. Chcą też ulepszać system diagnozy i leczenia raka, a także innych najpoważniejszych chorób. Dorobek kobiet w tym obszarze jest imponujący. Przedstawiamy pięć rozwiązań docenionych przez magazyn Forbes.

4D Path – dr Satabhisa Mukhopadhyay

Firma 4D Path w centrum swojej uwagi umieściła raka piersi. Rozwija także produkty związane z: cytologią szyjki macicy, rakiem jajnika i skóry czy immunoterapią. Za główny cel postawiła sobie analizę mikrośrodowiska mutacji nowotworowych i poszukiwanie informacji, które poprawiłyby skuteczność diagnozowania zmian rakowych.

– Było to dla nas szczególnie ważne, ponieważ rak nie dyskryminuje nikogo ze względu na wiek, sytuację ekonomiczną, płeć, pochodzenie etniczne czy położenie geograficzne. Prawie każdego dotyka w bardzo osobisty sposób, a nasza rodzina nie była wyjątkiem – wyjaśnia dr Satabhisa Mukhopadhyay, współzałożycielka i dyrektor naukowa 4D Path cytowana przez magazyn Forbes.

Diagnozowanie raka nie przebiega jednoetapowo. Nawet, gdy występowanie nowotworu zostanie potwierdzone za pomocą biopsji, potrzebne są dodatkowe badania, aby można było powiedzieć coś więcej o jego o molekularnej naturze. Te procedury wymagają czasu, pieniędzy, a co więcej, niektórzy mają do nich bardzo ograniczony dostęp.

Firma 4D Path postanowiła stworzyć platformę dla patologów i lekarzy klinicznych, umożliwiającą dzielenie się wnioskami wyciągniętymi z migawek komórkowych tkanki lub płynu. Pozwoli ona na dokładniejsze rozpoznanie raka już na etapie biopsji, bez konieczności stosowania barwników wykorzystywanych na późniejszych etapach diagnozowania.

W latach 2016-2019 firma zbierała fundusze na swoją inicjatywę. Opatentowała także swoją podstawową technologię w Stanach Zjednoczonych jako rozwiązanie dla urządzeń medycznych. 4D Path nawiązała także długotrwałą współpracę z Uniwersytetem w Leeds, który specjalizuje się w tzw. patologii cyfrowej, a także z brytyjskim NHS (National Health Service), odpowiednikiem polskiego NFZ.

Poznaj wynalazki i patenty kobiet, które mogą odmienić przyszłość medycyny!

AOA Dx – Oriana Papin-Zoghbi

AOA Dx to firma biotechnologiczna założona w 2020 r. przez Orianę Papin-Zoghbi, Annę Jeter i Alexa Fishera z Uniwersytetu McGill. Działając w obszarze R&D (badań i rozwoju), przedsiębiorstwo zajmuje się rozwojem innowacyjnych, skutecznych i opłacalnych technologii medycznych. Swoje działania skupiło na wykrywaniu raka jajnika we wczesnym stadium rozwoju. Flagowy produkt startupu to test biopsji płynnej. Może on znaleźć zastosowanie we wczesnej diagnostyce raka jajnika i umożliwić analizę nowych markerów nowotworowych.

Na razie firma jest na etapie poszukiwania partnerów biznesowych oraz klinik specjalizujących się w zdrowiu kobiet (np. Tia Clinic i Maven Clinic), w których mogłaby przeprowadzić badania kliniczne. Jak przypomina magazyn Forbes, „Blisko 95 proc. pacjentek, u których wykryto raka jajnika na wczesnym etapie jego rozwoju, żyje dłużej niż pięć lat od diagnozy,  ale tylko ok. 15 proc. przypadków tego nowotworu wykrywa się wcześnie”. Nie bez powodu ten rodzaj raka zyskał miano „cichego zabójcy”.

Piraye Beim – Celmax

Celmax to firma specjalizująca się w badaniach klinicznych, która koncentruje się na biologii jajników. Jej założycielką i szefową jest Piraye Beim. W 2000 r. naukowczyni obroniła doktorat z dziedziny medycyny precyzyjnej i onkologii. Później jednak jej zainteresowania zwróciły się w stronę zdrowia reprodukcyjnego.

Beim zauważyła, że część kobiet z jej otoczenia – osób skoncentrowanych na robieniu kariery, ma problem z zajściem w ciążę. W 2009 r. powołała do życia startup i stworzyła platformę do wymiany informacji związanych ze zdrowiem kobiet w okresie przedmenopauzalnym.

Z inicjatywą Celmax związany jest rozpowszechniony przez Beim termin „zdrowie jajników”. Posługując się nim, naukowczyni pragnie podkreślić, że jajniki są związane nie tylko z reprodukcją.

Firma Piraye Beim otrzymała liczne granty, m.in. z Fundacji Billa i Melindy Gatesów, dzięki czemu mogła prowadzić badania dotyczące niehormonalnych leków antykoncepcyjnych. Pracowała nad środkami leczniczymi stosowanymi w zespole policystycznych jajników (PCOS) oraz pozwalającymi kontrolować objawy i przebieg menopauzy, a także nad terapią endometriozy.

Głównym obszarem badań przedsiębiorstwa stał się hormon AMH (hormon antymüllerowski, ang. anty-mullerian hormone). Test AMH pozwala określić zdolność kobiety do wytwarzania jajeczek, które mogą zostać zapłodnione – służy więc do określania tzw. wskaźnika rezerwy jajnikowej, którą stosuje się w ocenie płodności. Umożliwia także oszacowanie, kiedy zacznie się menopauza.

Curiva – Eydis Lima

W 2016 r. Eydis Lima prowadziła badania nad rakiem jajnika na Uniwersytecie w Yale, a wcześniej wzięła udział w hackathonie (maratonie programowania) organizowanym przez tę samą uczelnię. Wówczas zetknęła się z pacjentkami Szpitala Onkologicznego New Haven-Smilow, chorującymi na nowotwory ginekologiczne. Poruszona widokiem cierpiących kobiet, postanowiła zrobić coś, aby im pomóc.

Model biznesowy firmy Curiva bazuje na sprzedaży klinicznej wyłącznie do celów badawczych, czyli RUO (ang. research use only). Opracowała technologię diaPatch – łatkę diagnostyczną do wykrywania fazy wysokiego ryzyka raka szyjki macicy u kobiet z dysplazją szyjki macicy (CIN).

W badaniach realizowanych przez Curivę uczestniczyły pacjentki zagrożone rakiem szyjki macicy, które miały historię tej choroby w rodzinie lub kilka razy pod rząd otrzymały nieprawidłowe wyniki badań wymazów cytologicznych i z tego powodu wymagały wykonania kolposkopii (skomplikowane badanie oceniające szyjkę macicy).

Łatka wynaleziona przez Curivę czeka na opatentowanie. Powstał już jej prototyp, który obecnie jest optymalizowany, a pod koniec roku ma być gotowy do badań klinicznych i programu pilotażowego.

Co roku ponad 300 000 kobiet na świecie umiera na raka szyki macicy. Eydis Lima z Curivy ma nadzieję, że liczba ta spadnie dzięki jej wynalazkowi. Od 2018 r. realizuje swoją działalność głównie z własnych funduszy oraz dzięki tzw. aniołom biznesu (inwestorom prywatnym).

Kochaj bezpiecznie

Olea Medical – Anca Mitulescu

Firma Olea Medical inwestuje w programy badań nad zdrowiem kobiet. Pracuje nad zaawansowanymi narzędziami do przetwarzania końcowego danych, które umożliwią lepszą interpretację wyników badań związanych z udarem czy rakiem.

– Jako pierwsi standaryzowaliśmy przetwarzanie końcowe najbardziej złożonych sekwencji w badaniu rezonansem magnetycznym, stosowanych w przypadku ciężkich, zagrażających życiu stanów. Wprowadziliśmy także metody, które są znacznie dokładniejsze, zoptymalizowane i zgodne z praktyką kliniczną, rekomendowaną w nagłych przypadkach – mówiła cytowana przez magazyn Forbes Anca Mitulescu, wiceprezeska ds. klinicznych w Olea Medical.

Mitulescu i jej zespół opracowali Olea Sphere® – innowacyjny pakiet oprogramowania do przetwarzania obrazu końcowego z rezonansu magnetycznego (MRI) i tomografii komputerowej (CT). Jest on pomocny przy obrazowaniu perfuzji (przepływu płynu ustrojowego przez tkankę lub narząd). Wynalazek może znacznie przyspieszyć proces stawiania diagnozy w przypadku kilku chorób układu nerwowego, raka piersi czy schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Czas liczy się chociażby podczas udaru niedokrwiennego, który występuje w 87 proc. przypadków wszystkich udarów mózgu.

Zespół Anci Mitulescu opracował także rozwiązanie służące do przetwarzania końcowego, przydatne przy diagnostyce zmian w piersiach. Jest ono zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej (posiada znak CE) i zostało dopuszczone do użytku klinicznego przez Agencję Żywności i Leków (FDA). Produkt bazujący na badaniach MRI guzów piersi powstał po to, by poprawić czytelność i użyteczność obrazów z wynikami badania nawet w sytuacji, gdy w trakcie robienia zdjęcia pacjent się ruszał. Został też zoptymalizowany pod kątem charakterystyki i obserwacji zmian tkanek piersi, może ponadto znaleźć zastosowanie przy ich biopsji. Firma inwestuje również w badania związane z endometriozą i rakiem piersi.

Zobacz, jak kobiety przyczyniają się do rozwoju branży femtech!

emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet