„Druha we mnie masz” – niezwykły projekt młodej Polki. Młodzież pomaga ukraińskim rówieśnikom. Sprawdź, jak się zgłosić do projektu

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Dziewiętnastoletnia Maria Trubus zainicjowała budujący projekt pomocowy „Druha we mnie masz”, pod którym podpisały się najlepsze ośrodki uniwersyteckie na świecie. Celem tej niezwykłej inicjatywy jest codzienne wsparcie oraz pomoc polskiej młodzieży dla studentów i licealistów z ogarniętej wojną Ukrainy. Wielu z nich schroniło się w Polsce, żeby ratować swoje życie po zbrojnym ataku Rosji na ich kraj. Sprawdź, jak możesz pomóc młodym ludziom.

Spis treści

Jakie są główne cele projektu „Druha we mnie masz”?

„Druha we mnie masz" to platforma założona przez młodych Polaków, którzy postawili sobie za zadanie niesienie pomocy swoim rówieśnikom z Ukrainy.

Pomoc polskiej młodzieży w ramach projektu „Druha we mnie masz” obejmuje dwa obszary:

  • codzienne koleżeńskie wsparcie – polegające m.in. na zwykłej rozmowie, zaproszeniu na kawę, wspólnym pójściu do kina czy kawiarni, spacerze;
  • pomoc w podołaniu obowiązkom na uczelni i w szkole – wsparcie ma dotyczyć m.in. wprowadzenia w realia polskiego sytemu edukacji, pomoc przy rekrutacji do polskich placówek oświatowych i aklimatyzacji w nich.

Na czym dokładnie polega projekt „Druha we mnie masz”? Jak wziąć w nim udział?

Maria Trybus, która ma zaledwie 19 lat, wymyśliła i stworzyła platformę Druhawemniemasz.com, na której młodzi uchodźcy mogą nawiązać kontakt z polskimi licealistami i studentami. Dzięki niej Ukraińcy, którzy będą kontynuować edukację w Polsce, zyskają duże wsparcie. Młodzi Polacy postanowili pomóc ukraińskiej młodzieży w aklimatyzacji w zupełnie nowym i nieznanym im środowisku w tym niezwykle trudnym dla nich czasie.

Inspiracją do powstania projektu był kontakt z ukraińską dziewczyną, która zmuszona była uciekać ze swojego kraju. Znajomość ta uświadomiła Marii jak istotne jest udzielenie wsparcia osobom muszącym odnaleźć się w nowym środowisku. Program został stworzony we współpracy z Marią Szuster ze Stowarzyszenia „MożeMy!”.

Na platformie można wyszukiwać rówieśników, zaznaczając różne kryteria m.in.:

  • lokalizacja miejsca zamieszkania,
  • wiek,
  • znajomości języków,
  • główne zainteresowania.

Młodzież z Polski ma wspierać młodych Ukraińców, pełniąc funkcję przewodnika (mentora). Na stronie platformy umieszczone są formularze deklaracyjne zarówno dla polskiej młodzieży, jak i ich rówieśników, którzy uciekli zza wchodniej granicy. Jeśli system połączy dwie kompatybilne osoby (mentora z Polski i szukającego wsparcia Ukraińca), otrzymają one informację drogą mailową.

W wiadomości, która przyjdzie z platformy projektu „Druha we mnie masz”, pojawia się m.in. informacja o możliwych formach kontaktu (online lub w realu), zasadach bezpiecznego postępowania i szczegóły dotyczące projektu. Pierwsze maile do osób zgłaszających się na platformie będą wysyłane już w połowie marca.

Znajomości, które narodzą się przy okazji realizacji tego niesamowitego projektu, mogą być początkiem niezwykłych przyjaźni na całe życie między młodymi Polakami i Ukraińcami.

W niecały tydzień od powstania, projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Ponad 7.000 osób wypełniło formularz na platformie „Druha We Mnie Masz” i oczekuje na połączenie w polsko-ukraińskie pary.

Stworzenie platformy „Druha we mnie masz" to niezwykle cenna inicjatywa młodej Polki. Może ona stanowić przełom w pomaganiu i pokazuje, że polskiej młodzieży nie są obojętne wojenne problemy, z jakimi przyszło się zmagać ich rówieśnikom z Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet