Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Curie-Skłodowskiej. Wiemy, co powstanie w domu noblistki. Zobacz zdjęcia

Grzegorz Okoński
Bezcenny dla historii polskiej nauki budynek został wystawiony na sprzedaż.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Bezcenny dla historii polskiej nauki budynek został wystawiony na sprzedaż.Przejdź do kolejnego zdjęcia ---> Kulczyk Foundation
Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation, kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. Zamierza utworzyć tu Dom Siostrzeństwa. Parafrazując słowa polskiej noblistki, Dominika Kulczyk mówi, że ten dom to własność całej ludzkości i obiecuje, że przyznawane w nim będą nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady odkrywczyni polonu i radu.

– Bezcenny dla historii polskiej nauki budynek został wystawiony na sprzedaż. Istniało realne zagrożenie, że dziedzictwo polskiej noblistki zostanie bezpowrotnie utracone. Zakupem domu zainteresowani byli bowiem kupcy spoza Polski, dla których budynek stanowił jedynie wartość mieszkalną lub inwestycyjną – opowiada Grzegorz Łaguna, rzecznik Kulczyk Foundation.

Dom Marii Skłodowskiej-Curie zdecydowała się kupić Dominika Kulczyk – prezeska Kulczyk Foundation i przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A. W domu noblistki powstanie Dom Siostrzeństwa – miejsce spotkań i pracy wyjątkowych kobiet z całej Europy. Docelowo podparyski azyl noblistki ma się też stać miejscem, w którym przyznawane będą nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej naukowczyni.

Koncepcja Domu Siostrzeństwa jest rozszerzeniem Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego, projektu jednoczącego kobiety z Polski i Ukrainy. Zainicjowana przez Kulczyk Foundation koalicja kobiet powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. Do Siostrzeństwa, oprócz Dominiki Kulczyk, należą m.in. Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk czy Oksana Zabużko. Dziś Siostrzeństwo przyznaje dofinansowania w ramach Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Wybrane projekty mają służyć pomocy kobietom z Ukrainy i ich dzieciom.

Zobacz też: Już w tym roku sfinks z Garbar i Kantor Krzyżanowskiego odzyskają dawny blask. Zobacz, jak dziś wygląda poznański zabytek!

– Chcemy uhonorować dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie. Dom polskiej noblistki to własność całej ludzkości i naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Dom będzie poddany rewaloryzacji, a pierwsze ekspertyzy zostały już wykonane. Zakończenie prac remontowo-konserwatorskich planowane jest na 2025 rok.

– Maria Skłodowska-Curie to pierwsza kobieta w historii, która zdobyła Nagrodę Nobla. Polska fizyczka i chemiczka sięgała po nią aż dwukrotnie – jako jedna z zaledwie czterech osób na świecie. W tej czwórce jest też jedyną kobietą – przypomina Grzegorz Łaguna. – W 1903 roku Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 roku Noblem z chemii za odkrycie dwóch nowych pierwiastków – polonu i radu. W 1906 roku w wypadku komunikacyjnym zginął Piotr Curie. 38-letnia wówczas Maria przejęła po mężu katedrę fizyki na Sorbonie, najstarszym uniwersytecie we Francji. Została tym samym pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni.

– Maria Skłodowska-Curie udowodniła swoim życiem, że ograniczenia nie istnieją. Pokazała, że kobiety mogą być liderkami w najtrudniejszych dziedzinach nauki. Mogą wskazywać kierunki, którymi przez dekady podążać będzie świat. Stała się symbolem kobiecej siły i zwiastunem wielkiej zmiany – dodaje Dominika Kulczyk.

Dom Marii Skłodowskiej-Curie, który zakupiła Dominika Kulczyk, jest zlokalizowany w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse. Miejscowość leży na zachód od stolicy Francji, w odległości około 15 kilometrów od Wersalu. Otoczona jest lasami, są tu malownicze jeziora i rzeka L’Yvette. W odległości 600 metrów od nieruchomości znajduje się ostatnia stacja kolejki podmiejskiej RER, która pozwala na szybki dojazd do centrum Paryża. Budynek ma 120 metrów kwadratowych, zbudowany został około 1890 roku. Budynkowi towarzyszy ogród o powierzchni około 900 metrów kwadratowych, w którym znajduje się zabytkowy gołębnik. Dom Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się na oficjalnej liście francuskich zabytków historycznych. Wewnątrz zachowały się pierwotne elementy wystroju.

Tak wygląda dom Marii Curie-Skłodowskiej:

Bezcenny dla historii polskiej nauki budynek został wystawiony na sprzedaż.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Curie-Skłodowskiej. Wiemy,...

Najpiękniejsze kamienice Poznania. Zobacz je w galerii zdjęć --->Na zdjęciu: Secesyjna kamienica przy ul. Niegolewskich 8

Oto najpiękniejsze kamienice w Poznaniu. Tak wyglądają zabyt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet