Spis treści
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki są to zmiany skórne powstające w wyniku zaczopowania w porach skóry nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, resztek złuszczonego naskórka i kosmetyków.
Wyróżnia się dwa typy zaskórników:
- otwarte, czyli charakterystyczne czarne kropeczki zlokalizowane w porach skóry. Występują najczęściej w strefie „T”, a więc na brodzie, nosie i czole, a także w okolicy górnych części policzków, tuż pod oczami.
- zamknięte, czyli wypukłe, kaszkowate grudki zlokalizowane w skórze, a przy tym o identycznej barwie, co jej koloryt. Przeważnie występują na policzkach, czole i bokach twarzy.
Wśród przyczyn powstawania wągrów wymieniane są niedbały demakijaż, pomijanie lub niewystarczająco dokładne oczyszczanie skóry twarzy (np. mycie zbyt krótko, raz dziennie), a także stosowanie kosmetyków źle dobranych do potrzeb skóry .
Pojawianie się zaskórników może być stosowanie tłustych mleczek do oczyszczania twarzy, kremów i produktów do makijażu na bazie produktów ropopochodnych, np. olejem parafinowym, a także sztucznymi silikonami, woskami czy utwardzonymi olejami roślinnymi.
Niekorzystne skutki przy cerze skłonnej do zapychania porów może mieć też stosowanie olejków naturalnych, jednak o składzie i właściwościach nieodpowiednich do rodzaju skóry. By dobrać odpowiedni olej, warto posłużyć się 6-stopniową skalą komedogenności, która dzieli je na sześć grup, biorąc pod uwagę ryzyko zapchania ujścia porów.
Dowiedz się więcej na temat:
Rodzaje maseczek na wągry
Maseczki na wągry najczęściej występują w trzech formach: kremowej maseczki, maski żelowej typu peel off lub plastrów na wągry.
Kremowe maseczki na wągry to produkty sprzedawane w jednoporcjowych saszetkach lub nieco większych tubkach. Produkt należy równomiernie rozprowadzić na oczyszczonej powierzchni skóry, np. za pomocą dedykowanego płaskiego pędzla kosmetycznego, a następnie pozostawić na określony czas, zwykle 10-20 minut.
W tym czasie zawarte w masce substancje aktywne mogą wchłonąć część zanieczyszczeń z powierzchni skóry i porów, powodując odblokowanie zaczopowanych porów. Skóra po ich użyciu jest wyraźnie odświeżona i promienna. Do zmycia maseczki wykorzystuje się letnią wodę, bawełniane waciki lub rękawicę.
Maski na wągry typu peel off są sprzedawane w saszetkach i tubkach. Mają płynną konsystencję, a po nałożeniu na twarz zastygają, tworząc zwartą, elastyczną warstwę, która przylega do skóry niczym plaster. Po zaschnięciu, czyli około 15-20 min od nałożenia, maseczkę taką ściąga się płatami jak folię, pozbywając się w ten sposób ze skóry najbardziej zewnętrznych zanieczyszczeń i martwego naskórka.
Plastry na wągry to niewielkich rozmiarów płatki nasączone substancjami aktywnymi, które przykleja się na zwilżoną i oczyszczoną skórę nosa. Po wyjęciu z opakowania płatek należy pozbawić ochronnej plastikowej osłonki, a następnie przyłożyć do nosa i docisnąć do skóry. Jeśli plaster odkleja się, oznacza to, że skóra nie była wystarczająco zwilżona wodą. Wówczas należy lekko namoczyć go z wierzchu(płatek nie przyklei się do suchej skóry). Po odczekaniu 10-15 minut i wyschnięciu płatka należy zdjąć go z nosa zaczynając od dołu. Plasterki należy jednak odrywać z wyczuciem oraz zrezygnować z ich stosowania w przypadku cery delikatnej, wrażliwej, przesuszonej i o cienkiej skórze, ponieważ mogą łatwo spowodować jej trudno gojące się uszkodzenia.
Dużą popularnością cieszą się czarne maseczki na wągry z węglem aktywnym. Mogą występować zarówno w postaci kremu, jak i zastygającego żelu lub plastrów na nos.
Jak często stosować maseczki na wągry?
Maseczki na wągry stanowią element pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, skłonnej do zapychania porów i powstawania zaskórników . Ich stosowanie nie poleca się posiadaczkom cery wrażliwej i suchej, ponieważ mogą doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry.
Maseczki na wągry stanowią dodatkowy element pielęgnacji, który warto stosować z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu. Przed nałożeniem produktu należy dokładnie oczyścić skórę twarzy za pomocą płynu micelarnego oraz żelu, a nawet zrobić tak zwaną parówkę (można też wziąć ciepłą kąpiel), aby otworzyć pory i ułatwić usuwanie zgromadzonych w nich zanieczyszczeń.
Działanie maseczki na wągry. Jakie składniki powinna zawierać?
Dobra maseczka na wągry powinna zawierać składniki o działaniu oczyszczającym, regulującym produkcję sebum oraz przeciwbakteryjnym. Najlepsze działanie mają:
- zielona, biała i żółta glinka, które absorbują zanieczyszczenia, regulują prace gruczołów łojowych i komórek skóry,
- węgiel aktywny, który pochłania zanieczyszczenia i drobnoustroje,
- kwas salicylowy, który działa przeciwbakteryjnie, ściągająco na skórę i lekko złuszczająco,
- ekstrakt z czystka, który reguluje wydzielanie sebum i działa przeciwzapalnie,
- oczar wirginijski, który także kontroluje pracę gruczołów łojowych w skórze i pomaga obkurczać naczynia krwionośne,
- olej konopny o działaniu odżywczym, przeciwzapalnym i regulującym produkcję sebum,
- olejek z drzewa herbacianego o działaniu przeciwbakteryjnym,
- ekstrakt z lukrecji, który ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące,
- aloes, allantoina, masło shea i inne substancje o działaniu natłuszczającym, wspomagającym nawilżenie naskórka, łagodzącym i pielęgnującym.
Należy unikać maseczek na wągry zawierających w składzie olej kokosowy, olej z pestek migdałów oraz olej z kiełków pszenicy, które zapychają pory przy problematycznej cerze.
Polecamy także:
Domowe maseczki na wągry – przepisy
Oczyszczająca maseczka na wągry z glinki
Składniki:
- 1 łyżeczka zielonej lub żółtej glinki,
- 1 łyżka jogurtu naturalnego,
- kilka kropli oleju sezamowego lub innego odpowiedniego do typu cery np. konopnego, z pestki śliwki, tamanu.
Sposób wykonania:
Składniki dokładnie wymieszać do momentu pozbycia się grudek. Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawić na ok. 15 minut. Po tym czasie wystarczy zmyć ją za pomocą letniej wody.
Plastry na wągry z żelatyną (maseczka typu peel off)
Składniki:
- 1 łyżka żelatyny w proszku,
- 1 łyżka gorącej wody (lub mleka).
Sposób wykonania:
Żelatynę rozpuścić w gorącej wodzie i pozostawić do przestygnięcia. Grubą warstwę żelu należy nałożyć za pomocą dłoni, szpatułki lub płaskiego pędzelka na skórę nosa. Maska z żelatyny powinna zostać na twarzy na 20-30 minut, a po tym czasie należy ją ściągnąć, zaczynając od płatków nosa.
Warto wiedzieć, że częste stosowanie popularnej maseczki z sody na wągry nie jest polecane, ponieważ może doprowadzić do podrażnień skóry i jej silnego wysuszenia. To samo dotyczy maseczki na wągry z kwasem salicylowym, który usuwa zanieczyszczenia, odkaża skórę, ale też mocno ją wysusza.
Oczyszczająco-odżywcza maseczka na wągry z drożdży
Składniki:
- 20 g świeżych drożdży,
- 2 łyżki ciepłego mleka lub wody.
Sposób wykonania: Drożdże rozpuścić w do uzyskanie gęstej i kremowej konsystencji, a następnie nałożyć równomiernie na skórę twarzy, omijając okolice oczu. Maseczkę należy pozostawić na ok. 20 minut, aż zastygnie, po czym zmyć ją za pomocą letniej wody.
Przeczytaj również:
Czy maseczka na wągry jest skuteczna?
Należy mieć pełną świadomość, że maseczki na wągry powinny być dodatkowym elementem pielęgnacji cery, a nie jej podstawą. Oznacza to, że stosowanie maseczek nie przyniesie oczekiwanego skutku, jeżeli oczyszczanie skóry twarzy oraz dobór stosowanych kosmetyków pozostawiają wiele do życzenia.
Walka z zaskórnikami to ciężki, długotrwały i wieloetapowy proces. By skutecznie się ich pozbyć, należy przeanalizować każdy etap pielęgnacji cery, zwracając uwagę na jakość jej mechanicznego oczyszczania (za pomocą dłoni, szczoteczki sonicznej lub mechanicznej), częstotliwość mycia oraz rodzaj wykorzystywanych produktów kosmetycznych. Począwszy od zmywania makijażu i mycia twarzy żelem, pianką lub mydłem, przez stosowania toniku i serum, po nakładania kremu. Każdy z tych etapów powinien być wykonywany dokładnie i z użyciem kosmetyków dopasowanych do rodzaju i wymagań cery.
Pielęgnacja twarzy
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!