Co może oznaczać opuchnięta twarz? Poznaj przyczyny i domowe sposoby na obrzęk. Co na opuchliznę twarzy po nocy, po alkoholu i od zęba?

Wioletta Górecka
Przyczyną częstszej opuchlizny tkanek jest wiek, gdyż z biegiem lat komórki skóry utrzymują mniej wody, a większe jej ilości gromadzą się w przestrzeni międzykomórkowej.
Przyczyną częstszej opuchlizny tkanek jest wiek, gdyż z biegiem lat komórki skóry utrzymują mniej wody, a większe jej ilości gromadzą się w przestrzeni międzykomórkowej. serezniy/123RF
Opuchlizna twarzy to zawsze niepokojący sygnał, który świadczy o nieprawidłowościach w organizmie. Objaw ten powinien skłonić do poszukania przyczyn problemu – szczególnie, jeśli utrzymuje się długo bądź regularnie nawraca. Sprawdź, o czym może świadczyć opuchnięta twarz i jak sobie z nią poradzić domowymi sposobami, a w jakich przypadkach lepiej niezwłocznie skonsultować występowanie opuchlizny z lekarzem.

Spis treści

Przyczyny opuchniętej twarzy

Opuchlizna, inaczej obrzęk, powstaje w efekcie gromadzenia się nadmiernej ilości płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. Miejsce dotknięte opuchlizną jest nabrzmiałe, a czasem też bolesne.

Obrzęk tkanek najczęściej towarzyszy urazom mechanicznym, jednak może pojawić się także wskutek reakcji alergicznej, stosowania nieodpowiedniej diety bądź jako objaw chorób, np. nerek czy tarczycy.

Nieznaczne opuchnięcie twarzy pojawia się najczęściej:

  • przed miesiączką u kobiet (wskutek zbierania się wody w organizmie i zachodzących w tym czasie zmian hormonalnych),
  • po jednorazowym spożyciu dużej ilości alkoholu lub w przypadku regularnego nadużywania alkoholu (obrzęk twarzy to w tym przypadku sygnał ze strony przeciążonej wątroby i odwodnionego organizmu),
  • po jednorazowym spożyciu dużej ilości soli (lub ogólnie sodu) lub w przypadku stosowania diety o nadmiernej zawartości sodu (nadmiar tego pierwiastka powoduje zatrzymywanie wody w organizmie),
  • po męczącym dniu, w którym spożywano niedostateczną ilość płynów.

Zobacz: Jaki masażer do twarzy wybrać dla najlepszych efektów? Nie tylko spłyci zmarszczki, ale także zlikwiduje obrzęki

Inne, stosunkowo często występujące przyczyny opuchlizny na twarzy to:

  • stan po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych, zwłaszcza medycyny estetycznej, m.in. mezoterapii, zastosowaniu lasera fraxel itp – naruszona skóra musi się zregenerować, a obrzęk pojawia się wskutek jej mikrouszkodzeń,
  • zastój limfy – jako skutek prowadzenia siedzącego trybu życia i stosowania złej diety,
  • stan zapalny zęba,
  • stan po ekstrakcji (wyrwaniu) zęba,
  • gorączka w przebiegu choroby,
  • reakcja alergiczna.

Uwaga! Jeśli obrzęk pojawił się nagle i jest silny, może to być tzw. obrzęk Quinckego, nazywany naczynioruchowym. To silna reakcja alergiczna, przypominająca pokrzywkę. Różni się jednak od niej tym, że do obrzęku Quinckego dochodzi głęboko, na poziomie tkanki podskórnej. Taka opuchlizna jest bolesna i rozlana. Powinna ustąpić samoistnie w ciągu 3-4 dni, jednak jeśli pojawia się w okolicach szyi, trzeba reagować natychmiast, bo może doprowadzić do uduszenia się.

Obrzęk Quinckego pojawia się przede wszystkim na twarzy i w jej okolicach, ale może wystąpić również na stopach czy narządach intymnych. Najczęściej pojawia się wskutek:

  • alergii – o różnym podłożu, także pokarmowym lub na jakąś substancję,
  • ukąszenia przez owada, w tym użądlenia przez osę lub pszczołę,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • działań niepożądanych przyjętego leku.

Metodę leczenia lekarz każdorazowo dobiera indywidualnie, w zależności od przyczyny występowania problemu. W pierwszej kolejności jest to zwykle wyeliminowanie czynnika powodującego obrzęk (alergenu, alkoholu, nadmiaru soli w diecie), a w poważniejszych przypadkach włącza się odpowiednie środki farmakologiczne.

Obrzęk twarzy u dziecka

Jeśli obrzęk twarzy i szyi wystąpi u dziecka, w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę reakcję alergiczną lub uraz mechaniczny. W tym przypadku warto zastosować najpierw domowe środki, a jeśli nie przyniosą efektu, szybko udać się do lekarza. U dzieci najczęstszą przyczyną obrzęku twarzy, poza wymienionymi wyżej, są bowiem infekcje.

Dieta jako przyczyna powstawania obrzęków

Dieta bogata w sól, cukier i wysokoprzetworzone produkty, zwłaszcza w połączeniu z siedzącym trybem życia, to bardzo częste przyczyny pojawiania się obrzęków nie tylko twarzy, ale też kończyn (zwłaszcza nóg). Dochodzi wówczas do zastoju wody w organizmie.

Do obrzęków przyczynia się także spożywanie niedostatecznej ilości płynów – organizm stara się magazynować zapasy wody, by zapobiegać skutkom pogłębiającego się odwodnienia. Gromadzenie wody następuje właśnie w tkance podskórnej. Również spożywanie alkoholu i kofeiny, które odwadniają organizm, ma ogromny wpływu na powstawanie obrzęków.

By zmniejszyć tendencję do powstawania obrzęków twarzy, zaleca się przyjmowanie min. 2,5 l płynów dziennie, najlepiej w postaci wody, a także spożywanie produktów bogatych w potas. Pierwiastek ten działa antagonistycznie do sodu, pomagając usuwać z organizmu jego nadmiar, a razem z nim – nadwyżki wody z przestrzeni międzykomórkowych.

Doskonałym źródłem potasu są naturalne produkty roślinne, zwłaszcza:

  • pomidory,
  • awokado,
  • ziemniaki,
  • warzywa kapustowate.

Dodatkowo warto spożywać produkty bogate w krzem i rutynę, które przyczyniają się do lepszego uszczelnienia naczyń krwionośnych. Sporo krzemu zapewnią owoce jedzone ze skórkami i nieprzetworzone płatki zbożowe. Natomiast źródłem rutyny jest m.in. kasza gryczana, amarantus, figi, cytrusy, winogrona i zielone warzywa.

Warto przeczytać na temat:

Sposoby na opuchliznę twarzy rano – kostki lodu, okłady i masaże

Przy opuchliźnie nie sugerującej poważniejszych problemów ze zdrowiem wystarczające mogą okazać się domowe sposoby zmniejszania opuchlizny. Jeśli jednak objawy nie będę ustępować, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Najczęściej występującym problemem związanym z opuchnięciami twarzy są tak zwane worki pod oczami. Pojawiają się zwykle po nieprzespanej nocy.

Aby zmniejszyć widoczność worków pod oczami, w pierwszej kolejności warto schłodzić twarz zimną wodą, aby pobudzić krążenie krwi. Dobre efekty przynosi także powolny, delikatny i dokładny masaż okolic oczy kostkami lodu owiniętymi w bawełnianą szmatkę. Wystarczy kilka minut takiego masażu, prowadzonego od wewnętrznych kącików oczu na zewnątrz do skroni, by zauważyć wyraźną poprawę wyglądu okolic oczu.

Równie skutecznie działa zimny okład z torebki po herbacie – wtedy również wystarczy kilka minut, by opuchnięcie zniknęło. Torebki po herbacie sprawdzą się także jako maseczka na całą twarz. Najlepsza jest zwykła herbata czarna lub zielona, a ponadto rumianek.

Innym sposobem niwelującym obrzęk twarzy jest dość mocny masaż, choć można też poprzestać na oklepywaniu twarzy palcami wskazującymi lub wskazującymi i środkowymi. Taki masaż pobudza krążenie limfy, dzięki czemu opuchlizna szybciej zanika. Należy wykonywać go w kierunku od środkowych partii do krawędzi twarzy.

Maseczki na opuchniętą twarz

Opuchnięta twarz po nocy to zmora wielu osób, przede wszystkim kobiet. Żaden makijaż nie zatuszuje w pełni nieestetycznego obrzęku, dlatego przed jego wykonaniem warto wspomóc się maseczką nałożoną na twarz i okolice oczu.

  • Maseczka z ziemniaka – utrzyj na tarce miąższ surowego ziemniaka i powstałą papkę nałóż na oczyszczoną twarz. Pozostaw na kilka minut, zmyj wodą i wklep krem,najlepiej pobudzający krążenie krwi, np. z kofeiną, guaraną lub tauryną.

  • Maseczka ze świeżego ogórka – plasterki ogórka schłodź w lodówce lub zamrażarce, a następnie połóż na twarz na kilkanaście minut. Przemyj twarz letnią wodą i wklep krem.

Polecamy także:

Opuchlizna od zęba – domowe sposoby na obrzęk

Jeśli przyczyną opuchnięcia twarzy jest stan zapalny zęba lub stan po usunięciu zęba, aby uśmierzyć ból i zmniejszyć opuchliznę można stosować:
zimne kompresy, przykładane z zewnątrz,
płukanka z szałwii lub innych ziół o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym.

W przypadku chorego zęba, niezbędna będzie jak najszybsza wizyta u dentysty – powyższe metody mogą najwyżej uśmierzyć na chwilę ból, nie likwidując jego przyczyny.

Opuchnięta twarz jako efekt choroby

Jeśli zauważasz, że twarz lub szyja są mocno opuchnięte, stan ten nawraca lub w ogóle nie ustępuje pomimo prób łagodzenia obrzęku, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu ustali on możliwe przyczyny i prawdopodobnie skieruje cię na badania lub wystawi skierowanie do odpowiedniego lekarza specjalisty.

W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem – czasem objawy choroby pojawiają się dopiero wówczas, gdy jest ona już w zaawansowanym stadium.

Opuchnięta twarz może być wynikiem poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak:

  • niedoczynności tarczycy,
  • choroby nerek,
  • choroby nadnerczy,
  • mononukleoza,
  • świnka,
  • róża,
  • zakażenie tkanki łącznej,
  • zapalenie zatok,
  • zapalenie ślinianek,
  • zapalenie tkanek oczodołu.

Jeśli opuchliźnie twarzy towarzyszy zaczerwienienie, skóra w tym miejscu jest ciepła i odgraniczona od reszty, a oprócz tego występuje gorączka, osłabienie i dreszcze, możliwe, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest choroba o nazwie róża. W takim przypadku stosuje się antybiotykoterapię.

Masaż twarzy jest dobrym sposobem na zniwelowanie obrzęków powstałych wskutek zastoju limfy. Szczególnie skuteczny jest masaż głęboki, którego najlepiej
Masaż twarzy jest dobrym sposobem na zniwelowanie obrzęków powstałych wskutek zastoju limfy. Szczególnie skuteczny jest masaż głęboki, którego najlepiej nauczyć się pod okiem eksperta, np. kosmetyczki czy masażystki. temis/123RF
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Unikam soli i wysoko przetworzonej żywności, piję ok. 2 litrów niegazowanej cisowianki, a rano robię sobie okłady z herbaty na twarz. Dzięki temu mniej puchnę i lżej się czuję.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet