Atlas Polityki Antykoncepcyjnej wydawany jest co roku od 2017 przez Europejskie Forum Parlamentarne na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych. Raport dotyczy dostępu do środków antykoncepcyjnych, informacji na ten temat i poradnictwa medycznego w danym kraju.
Autorzy zestawienia alarmują, że 35 proc. ciąż w Europie to ciąże nieplanowane, a stosowanie środków antykoncepcyjnych deklaruje jedynie 56 proc. kobiet.
Polki mają najgorszy w Europie dostęp do antykoncepcji
Już trzeci rok z rzędu Polska plasuje się na ostatnim miejscu w rankingu EPF. Wskaźnik dostępu do antykoncepcji w naszym kraju w tym roku wynosi zaledwie 33,5 proc. Składa się na to wiele czynników, w tym m.in.:
- zaostrzone prawo aborcyjne,
- obowiązkowe recepty na tzw. pigułkę „dzień po”,
- płatne środki antykoncepcyjne,
- utrudniony dostęp do lekarzy ginekologów, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach,
- długi okres oczekiwania na wizytę u ginekologa,
- brak rzetelnej edukacji seksualnej,
- brak możliwości legalnego podwiązania jajowodów w Polsce.
Tabletka „dzień po” – kiedy można ją zastosować, jak działa i ile kosztuje?
Tabletka „dzień po” dostępna bez recepty? Sejm przyjął projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Pigułka „dzień po” zawierająca octan uliprystalu to tzw. antykoncepcja awaryjna, którą przyjmuje się ...
Polska to jedyny kraj w Europie, który został zaliczony do państw z „ekstremalnie słabym” dostępem do antykoncepcji i w 2022 roku uplasował się na ostatnim miejscu zestawienia. W poprzednich latach nie było lepiej:
- 2020 rok – 35,1 proc. (ostatnie miejsce w Europie),
- 2019 rok – 31,5 proc. (ostatnie miejsce w Europie)
- 2018 rok – 44,8 proc. (za nami była Gruzja, Bułgaria, Białoruś, Rosja i Andora)
- 2017 rok – 42,7 proc. (za nami była Bułgaria, Grecja i Rosja).
A jak wygląda Polska na tle innych krajów europejskich w tym roku? Na szczycie znalazły się Belgia, Wielka Brytania i Francja, gdzie wskaźnik dostępności do antykoncepcji wyniósł a 91,1 proc. Z kolei dużo gorzej jest m.in. w takich krajach jak Rosja (42,8 proc.), Białoruś (44,4 proc.) i Turcja (57,7 proc.).