Rozszerzanie diety dziecka to bardzo ważna kwestia, z którą musi się zmierzyć każdy rodzic. To kiedy i co podajemy niemowlakowi, ma ogromny wpływ na jego zdrowie i późniejsze preferencje smakowe.
Zaleca się, aby stałe pokarmy (w wersji papki) wprowadzać do menu już na początku 5. miesiąca życia. Warto zacząć od warzyw, które mają mniej słodki smak niż owoce, dzięki czemu kształtujemy w maluchu właściwe nawyki żywieniowe.
Dynia dla niemowlaka
Dynia to idealne warzywo, które świetnie się sprawdzi jako jedne z pierwszych dań dla niemowlaka. W związku z tym, że jest bogata w wiele cennych składników odżywczych, nie uczula i jest lekko strawna można z niej przygotować puree, zupkę i wiele innych smakowitych posiłków.
Właściwości dyni:
- zawiera beta-karoten,
- zawiera węglowodany (sacharozę i glukozę) i witaminy: C, B1, B2, B6, PP,
- jest źródłem błonnika,
- działa moczopędnie,
- chroni przed cukrzycą, nadciśnieniem i miażdżycą.
Dowiedz się więcej:
Odmiany dyni
Jesień to pora roku, która obfituje w różne odmiany dyń. Różnią się one wyglądem, kolorem oraz smakiem. Dynia zwyczajna, która jest najbardziej popularna w naszym kraju, świetnie nadaje się na pierwsze danie dla niemowlaka. W sklepach można także znaleźć inne odmiany dyni:
- dynia makaronowa;
- dynia piżmowa;
- dynia muszkatołowa;
- prowansalska dynia;
- dynia hokkaido;
- dynia masłowa.
Im bardziej pomarańczowy miąższ ma dynia jadalna, tym więcej witamin w sobie posiada.
Jak ugotować dynię dla niemowlaka?
Dynię dla niemowlaka można przygotować na różne sposoby. Świetnie będzie smakować w formie gotowanej (zupa, kompot), pieczonej (ciasto), duszonej (leczo), smażonej (placki) oraz na surowo. Jednak pierwszą dynię dla niemowlaka trzeba ugotować i zblendować. Zaleca się, aby dodać do niej kilka kropel oliwy z oliwek, aby witaminy zawarte w warzywie były lepiej przyswajane.
Dynia dla niemowlaka może być także przygotowana na parze, wówczas zachowuje więcej cennych składników odżywczych.
Czy dynię można mrozić?
Dynię dla niemowlaka z powodzeniem można mrozić jako surowe warzywo, ugotowane lub upieczone. Trzeba pamiętać, aby dokładnie ją umyć, usunąć pestki, obrać ze skórki i pokroić na niewielkie kawałki.
Dowiedz się więcej:
Przepis na dynię dla niemowlaka
Dynia dla niemowlaka to świetny pomysł na obiad, podwieczorek i deser. Jak przygotować zupę, placki, drugie danie i deser z dyni.
Oto pyszne przepisy:
- Zupa z dyni dla niemowlaka
Do przygotowania zupy z dyni dla niemowlaka będziesz potrzebować: 100 g obranej dyni, małego ziemniaka, pół marchewki, łyżeczkę masła oraz łyżeczkę kleiku ryżowego. Następnie obierz wszystkie warzywa, z dyni wyjmij pestki i pokrój na małe kawałki. Do garnka z wodą wrzuć warzywa i gotuj do miękkości. Po czym zblenduj dodaj masło i kleik. Ostudzoną zupkę podaj niemowlakowi. - Drugie danie z dynią w roli głównej
Znakomitą propozycją drugiego dania dla niemowlaka jest pieczona dynia – oczywiście taki obiadek może być podany na etapie, kiedy dziecko będzie sobie radziło z pogryzieniem miękkich kawałków. Środek dyni, czyli miąższ pokrój na niewielkie kawałki, przypraw solą, pieprzem i świeżymi ziołami oraz skrop oliwą. Włóż do naczynia żaroodpornego i piecz w piekarniku około 40 minut w temperaturze 200 st. C. - Placki z dyni
Placków z dyni dla niemowlaka nie smażymy na patelni, tylko pieczemy w piekarniku. W tym celu potrzebujemy około 300 gram dyni, pół szklanki mąki, jajko, pieprz i sól. Dynię należy obrać ze skórki i zetrzeć na tarce, po czym dodać mąkę, jajko i przyprawy. Całość dokładnie wymieszać. Na blaszkę piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia formujemy niewielkie placuszki, które trzeba piec w temperaturze 190 st. C po każdej stronie przez 10 minut. - Deser z dyni
Dynia idealnie sprawdzi się jako deser dla niemowlaka. W tym celu potrzebna będzie około 100-150 g warzywa, duże jabłko i łyżeczka masła. Jabłka i dynię należy obrać ze skórki i usunąć niejadalne części oraz pestki. Następnie pokroić na kawałki i włożyć do garnka z niewielką ilością wody. Gotować, aż będą miękkie, dodać masło i zblendować.