Dzień singla 2023. Czy można być szczęśliwą osobą, nie będąc w związku? Eksperci zdradzili nam odpowiedź

Anna Bartosiewicz
Bycie singlem nie oznacza, że jest się wybrakowanym albo gorszym.
Bycie singlem nie oznacza, że jest się wybrakowanym albo gorszym. Skitterphoto/Pexels.com
Wiele osób nie wchodzi w miłosną relację z wyboru. Niektórzy wolą być sami niż wiązać się z osobą, do której nie mają 100-procentowego przekonania, inni nie odczuwają potrzeby tworzenia trwałej relacji. Istnieją również takie osoby, które mają problem ze związaniem się z kimś na dłużej, np. z powodu traumy z przeszłości. Czy jednak można zaznać szczęścia, nie mając drugiej połówki? Zapytaliśmy o to ekspertów od miłosnych relacji.

Rozmowa mgr Damianem Kaszą – neuropsychologiem i psychologiem MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego oraz z mgr Martyną Hnatyszyn – psycholog i psycholog dziecięcą MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego

Czy można być szczęśliwym, nie mając partnera bądź partnerki?
Mgr Damian Kasza: W przypadku tego pytania nie można odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco, ponieważ w znacznej mierze nasze poczucie szczęścia jest zależne będzie od osobowości, temperamentu danej osoby i czynników kulturowo-społecznych. Człowiek, który pragnie realizować swoje życie w towarzystwie „drugiej połówki”, bądź chce założyć rodzinę, nie osiągnie szczęścia w pojedynkę, a przynajmniej nie w tym obszarze. Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja, gdy dana osoba nie odczuwa potrzeby współdzielenia swojego życia z kimś. Może ona odczuwać satysfakcję z osiągniętego celu. Należy też zwrócić uwagę na to, że brak partnera bądź partnerki nie oznacza samotności.

Mgr Martyna Hnatyszyn: Nasze szczęście zależy od wielu czynników. Głównie od tego, jaka jest nasza definicja szczęścia i jakie mamy potrzeby w relacjach z innymi ludźmi. Jeśli swój dobrostan uzależniamy głównie od posiadania partnera – to rzeczywiście trudno mówić o szczęściu, gdy partnera brakuje. Jednakże podkreśla się dziś bardzo mocno, że taki mindset sprawia, że nie doceniamy wielu innych aspektów naszego życia, które mogłyby sprawić, że będziemy szczęśliwi.

Samorealizacja, relacje z przyjaciółmi, z rodziną, satysfakcjonująca praca, rozwijanie pasji i zainteresowań – to tylko niektóre z elementów, które mogą budować nasze poczucie szczęścia. Często zapominany, co dobrego nas otacza, goniąc wciąż za tym, czego nam brakuje. Warto pochylić się nad innymi sferami życia – nie tylko nad relacją partnerską.

Co można odpowiedzieć, gdy pada pytanie „dlaczego jesteś sam/sama?”
Mgr Martyna Hnatyszyn: Czy w ogóle jest na to jednoznaczna i krótka odpowiedź? Pytania dotyczące naszego statusu zazwyczaj wzbudzają wiele emocji. Są bardzo intymne, zadawane z zaskoczenia i najczęściej przez osoby, z którymi wcale nie chcielibyśmy dzielić się odpowiedzią. W takiej sytuacji łatwo jest o impulsywną i agresywną reakcję – szczególnie, gdy takie pytania słyszy się często.

Jakie są skutki uboczne zakochania? Tak miłość wpływa na organizm

Jakie są skutki uboczne zakochania? Tak miłość wpływa na organizm

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wystarczą zaledwie 4 sekundy, by się w kimś zakochać. A jak ten stan wpływa na nasz organizm?

Jeśli nie mamy ochoty na wdawanie się w szczegóły, warto posłużyć się krótkim, asertywnym komunikatem: „Moje życie prywatne jest dla mnie bardzo ważne i nie czuję się komfortowo, dzieląc się nim z innymi”. Można również odwrócić pytanie, i zapytać: „Jak ważna jest dla Ciebie informacja – czy jestem sam/-a i dlaczego?”. Taka odpowiedź zazwyczaj zaskakuje rozmówcę, który powinien się zreflektować i przeprosić za zadawanie zbyt osobistych pytań.

Mgr Damian Kasza: Można też powiedzieć wprost: „Ponieważ takiego dokonałem/-am wyboru”. Krótko i na temat. Nie mamy obowiązku tłumaczyć się, dlaczego jesteśmy sami i z jakiego powodu. Nie musimy też opowiadać całego swojego życiorysu.

Dlaczego niektóre osoby w ogóle nie mają potrzeby bycia w związku?
Mgr Martyna Hnatyszyn: Nie każdy potrzebuje stałej, romantycznej relacji. Człowiek jest istotą społeczną, która – owszem, potrzebuje innych ludzi do życia. Niemniej – może równie dobrze budować satysfakcjonujące relacje społeczne w innych kręgach – wśród przyjaciół, rodziny czy znajomych z pracy. To jakość naszych relacji jest najważniejsza – nie ich ilość, ani rodzaj.

Mgr Damian Kasza: Na brak potrzeby bycia w związku może wpływać kilka czynników: oprócz indywidualnych cech charakteru ważne są czynniki środowiskowe, nasze wzorce i własna motywacja, np. do rozwoju kariery sportowej lub w innej dziedzinie. Wpływ na nasze życie mogą również mieć różne dysfunkcje w zachowaniu czy też w odczuwaniu potrzeb.

Jak żyć pełnią, nie mając drugiej połowy?
Mgr Damian Kasza: Osoba, która nie potrzebuje drugiej polówki do szczęścia, nie powinna mieć trudności z powodu jej braku. Natomiast osoby pragnące przeżyć życie z kimś i jednocześnie nie mające tej możliwości, mogą być zawiedzione. Żyć pełnią życia można wtedy, gdy nie myśli się uporczywie o braku drugiej połówki. Samorealizację umożliwiają: liczne hobby, planowanie czasu wolnego, rozwój kariery czy zajęcia zapobiegające nadmiarowi wolnego czasu, kiedy to często człowiek myśli negatywnie.

Mgr Martyna Hnatyszyn: Samo stwierdzenie „druga połowa” powinno się wyrzucić ze słownika. To tak, jakbyśmy bez partnera byli wybrakowani, niepełni i nie tworzyli spójnej całości. A jest zupełnie odwrotnie. Jesteśmy kompletni – z partnerem czy bez. Dla dobrostanu psychicznego niezdrowo jest uzależniać pełnię swego życia od posiadania romantycznej relacji. Nigdy nie wiemy, co może się stać – z najróżniejszych przyczyn w naszym życiu może zabraknąć partnera. Czy życie kończy się w tym momencie? Zdecydowanie nie. Dlatego warto poćwiczyć praktykowanie wdzięczności – począwszy od najmniejszych, najdrobniejszych rzeczy, które mamy i które dają nam radość i satysfakcję, na większych osiągnięciach skończywszy.

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Nie mam faceta i wcale tego nie żałuję. Dobrze mi samej, na dzień singla kupiłam sobie nową prostownicę philipsa i sprawiłam sobie tym radość. Z facetem to się człowiek kłoci a tak spokój, harmonia u mnie panuje
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet