16 uczelni przygotowało na ten dzień specjalny program. Wykładowczynie, doktorki, naukowczynie a także studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Dziewczyny tego dnia będą mogły zwiedzać laboratoria, uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach, pokazach i wykładach. Tego dnia dzięki inżynierii i nowym technologiom niemożliwe stanie się możliwe - będzie można skonstruować swoją własną satelitę, napisać pierwszą grę, skonstruować radioodbiornik, zrobić projekt a potem wydrukować go na drukarce 3D, dowiedzieć się o niezwykłych właściwościach wody i jak pracują oczyszczalnie ścieków. Zobaczyć skonstruowane przez studentów łaziki marsjańskie, bolidy, a także zagłębić się w tajniki chemicznych eksperymentów i programowania. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą "pierwiastka męskiego". Rejestracja na Dni Otwarte odbywa się na www.dziewczynynapolitechniki.pl. Tego dnia odbędzie się również Bieg w Kasku - maturzystki pobiegną w kaskach akcji Dziewczyny na politechniki! w 6 miastach (Białystok, Częstochowa, Gliwice, Kielce, Opole, Poznań).
Akcja Dziewczyny na politechniki ! i jej "młodsza siostra" - Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywyza najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Bo nauka i technologia potrzebują kobiet. Do tej pory wzięło w niej udział 130 tysięcy dziewczyn. Duża część z nich zdecydowała się podjąć studia inżynierskie i obecnie zarządza firmami technologicznymi, fabrykami, nadzoruje wielkie budowy, prowadzi badania naukowe i tworzy własne, innowacyjne rozwiązania współczesnych problemów w ramach start-upów technologicznych. - To dzięki nim świat zaawansowanych technologii zmienia się, a kobiety mają w nim coraz więcej do powiedzenia - mówi dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni akcji "Dziewczyny na politechniki!" Akcja odbywa się po raz dziesiąty, można już zatem mówić o pokoleniu Dziewczyn na politechniki!- coraz większej grupie młodych kobiet zainspirowanych, dzięki udziałowi w Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn, do podjęcia studiów technicznych.
W ciągu ostatnich 11 lat akcji "Dziewczyny na politechniki!" udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i ustabilizował się na tym poziomie. Według raportu "Kobiety na politechnikach 2018" Fundacji Perspektywy, w roku akademickim 2017/18 odnotowano największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych − o 1179 w skali kraju (12% więcej niż rok wcześniej). Przyrost ten jest dwukrotnie szybszy niż przyrost liczby mężczyzn studiujących informatykę. Na kierunkach informatycznych uczy się obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,3% ogólnej liczby studentów kierunków IT. Nadal jednak udział kobiet nie jest tu wystarczający.
Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 - na 1 milion. Jedną z dróg poprawy tej sytuacji jest uruchomienie potencjału kobiet w tym obszarze. Jak szacuje Komisja Europejska, wprowadzenie większej liczby kobiet na rynek pracy w informatyce może powiększyć europejski PKB o 9 miliardów Euro rocznie. To, że w Polsce obserwujemy zwiększone zainteresowanie informatyką wśród kobiet, napawa więc ostrożnym optymizmem. Przyczynia się do tego nagrodzony przez Komisję Europejską w kategorii najlepszych działań na rzecz kobiet w informatyce program rozwojowy "IT for SHE".
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Skolim oburzony pytaniem o wspomaganie się przed koncertami. Zareagował za ostro?
- Prawdziwe oblicze syna Steczkowskiej. Nawet przy matce nie potrafił się pohamować
- Pogrzeb Poznakowskiego bez gwiazdora Trubadurów. Wiemy, co z Krawczykiem juniorem
- Gwiazdy poleciały zarobić tysiące, a Górniak się z nimi nie bratała. Bała się Jusi?