Spis treści
Jerzy Stuhr nie żyje
O śmierci wybitnego aktora poinformował w rozmowie z Onetem jego syn, Maciej Stuhr.
Jerzy Stuhr od lat zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W 2011 roku wykryto u niego nowotwór krtani. Przechodził długą rekonwalescencję, a w 2020 miał udar mózgu. Przeszedł także dwa zawały serca: w 1988 oraz 2016.
Kim był Jerzy Stuhr?
Był absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Bielsko-Białej, a następnie ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.
Debiutował na deskach krakowskiego Starego Teatru, grając Belzebuba w adaptacji „Dziadów”. Jego pierwszą rolą filmową była postać stażysty w filmie „Milion za Laurę” z 1971 roku.
Słynne role Jerzego Stuhra
Do najsłynniejszych ról w długiej karierze Jerzego Stuhra należą między innymi takie postacie, jak:
- Filip Mosz („Amator”)
- Lutek („Wodzirej”)
- Maks Paradys („Seksmisja”)
- nadszyszkownik Kilkujadek („Kingsajz”)
- komisarz Ryba („Kiler” i „Kilerów 2-óch”)
- Zygmunt Sawicki („Duże zwierzę”)
Bardzo cenił go Krzysztof Kieślowski. Mawiał o nim, że stanowi „wyjątkowy w Polsce przypadek aktora, który sprawdza się we wszystkich gałęziach sztuki, które uprawia – i w filmie, i w telewizji, i w teatrze”.
„Myślę, że decydują o tym dwa elementy. Pierwszy stanowi technika, wspaniała technika, opanowana do perfekcji we wszystkich właściwie szczegółach. Druga rzecz, niemniej istotna, przydatna zwłaszcza dla kina, to jego znajomość rzeczywistości. A ponad tymi dwiema umiejętnościami góruje inteligencja” – opowiadał w 1981 roku, w programie telewizyjnym „Twarze teatru”.
Reżyser „Trzech kolorów" był jedną z najważniejszych postaci w zawodowym życiu Jerzego Stuhra. Aktor wystąpił w kilku jego filmach, m.in. w „Spokoju” (1976), „Amatorze” (1979), „Dekalogu: Dziesięć” (1988) i „Białym” (1993).
Dubbing i reżyseria
W swoim życiorysie ma także role dubbingowe. Zdecydowanie najsłynniejszą postacią, jakiej podkładał głos, jest oczywiście gadający Osioł z serii filmów „Shrek”.
Oprócz tego był również głosem złego Gargamela w nowych filmach o Smerfach, a gracze mogą pamiętać go jako rubasznego Larry’ego w grze „Larry 7: Miłość na Fali”.
Poza graniem w filmach, Jerzy Stuhr był także reżyserem. Debiutował w tej w 1994 roku roli filmem „Spis Cudzołożnic” na podstawie dzieła Jerzego Pilcha pod tym samym tytułem, a ostatnie jego dzieło to „Obywatel” z 2014 roku.
Życie prywatne Jerzego Stuhra
Przez ponad 50 lat, od 1971 roku, był on żonaty ze skrzypaczka Barbarą Kóską. Znali się od dzieciństwa. Z małżeństwa tego jest dwoje dzieci: Maciej oraz Marianna.
Jerzy Stuhr otrzymał wiele polskich i międzynarodowych odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) czy Order Uśmiechu (2014).
W 2022 roku spowodował w Krakowie kolizję pod wpływem alkoholu. Zatrzymano mu prawo jazdy i zakazano prowadzenia pojazdów przez trzy lata.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!