Tematem I Bydgoskich Spotkań Onkologii z Psychologią, zorganizowanych przez Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz Instytut Psychologii UKW, były „Postawy kobiet wobec onkologicznych badań profilaktycznych”.
Specjaliści od profilaktyki onkologicznej i leczenia raka, a także psycholodzy zajmujący się badaniem różnych aspektów związanych z postawami wobec coraz większego problemu, jakim są choroby nowotworowe, starali się pokazać złożoność tego, co można określić mianem muru, oddzielającego pacjentki od szansy na życie bez choroby, albo przynajmniej na jego wydłużenie, gdy rak już zaatakuje.
Okazuje się, że temat ten jest na wiele sposobów przebadany.
- Psycholodzy od lat opracowują modele dotyczące pacjentów, relacji chorzy-personel medyczny, ale nikt z nich nie korzysta - podkreślał prof. dr hab. Paweł Izdebski z Instytutu Psychologii UKW.
Przypomniał, że 40 lat temu dzieci leczone w szpitalach pozostawały bez kontaktu z rodzicami. - Zmiana nastąpiła w latach 80., jak sądzę, dzięki psychologom. Może tak będzie i teraz.
- Gdyby udało się wcielić w życie wyniki badań, które prowadziła, i prowadzi prof. Aleksandra Łuszczyńska, bylibyśmy nie tylko szczęśliwi i bogaci, ale także zdrowi - oceniła dr Izabela Pawłowska z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
Poruszony przez dr Pawłowską temat: „Psychospołeczne determinanty jakości życia w chorobie nowotworowej w aspekcie badań przesiewowych” pokazał, jakie bariery czynią profilaktyczne badania onkologiczne (w tym przypadku cytologię) narzędziem ciągle niechętnie wykorzystywanym przez kobiety.
Okazuje się, że problemem dla pań jest to, iż muszą iść do gabinetu, w którym pracuje ginekolog-mężczyzna. Dla wielu barierą jest konieczność rozebrania się.
- Badania robione na grupie 1231 kobiet w wieku 18-71, będących w różnej sytuacji ekonomicznej, pokazały, iż ważne są nieco inne bariery. Dlatego do każdej grupy powinien pójść inny przekaz medialny - postulowała dr Pawłowska.
Jedną z istotnych przeszkód, wskazywanych przez kobiety w badaniach prowadzonych przez SWPS, jest brak rozmów z bliskimi na temat profilaktycznych badań onkologicznych. Wiele pań przyznawało, że takich rozmów nie było w ich domach.
Dr Katarzyna Jankowska (CM UMK w Bydgoszczy, Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej) zwracała uwagę na niewielką świadomość wyleczenia choroby nowotworowej u pacjentów o niskim statusie społecznym.
W trakcie dyskusji wskazywano też na błędne przekonanie, że badania profilaktyczne zapobiegają rakowi. - Nic bardziej mylnego. Mówię to tym pacjentkom, które zapewniają, że niedawno robiły mammografię. Dzięki temu mają duże szanse na wyleczenie - zauważył dr Piotr Rhone, onkolog specjalizujący się w leczeniu chorób piersi i chirurgii rekonsktrukcyjnej w CO.
Na edukację młodzieży, jako ważny element wzrostu świadomości - także w pokoleniu rodziców i dziadków - wskazywał dr Tomasz Mierzwa, szef ZPiPZ Centrum Onkologii.
***
Samobadanie piersi - jak prawidłowo je wykonać?, wideo: DD TVN/x-news