IV Marsz Różowej Wstążeczki w Darłowie [zdjęcia]

Wojciech Kulig
IV Marsz Różowej Wstążeczki w Darłowie
IV Marsz Różowej Wstążeczki w Darłowie Wojciech Kulig
„Wyprzedzić raka. Profilaktyka = Życie” - pod takim hasłem po raz kolejny zorganizowany został pochód darłowskiego Klubu Amazonek.

- Chcemy pokazać, że profilaktyka ma naprawdę wielką moc. To my udowadniamy, że wczesne wykrycie raka daje szansę na zdrowie, życie i nawet na stuprocentowe wyleczenie – mówiła podczas przemarszu Elżbieta Betlińska, prezes Klubu Amazonki w Darłowie.

W marszu wzięło udział około 40 osób. Uczestnicy , niektórzy ubrani na różowo wraz z przypiętą różową wstążką oraz balonami przeszli ulicą Powstańców Warszawskich do kawiarni „Kikiriki”. Dyskutowali tam o samobadaniu i profilaktyce.

- Jestem tu po to, żeby pokazać kobietom, że warto dbać o zdrowie i się badać. Nam jest zawsze miło, gdy dowiemy się, że po naszej manifestacji chociaż jedna kobieta uda się na badania – powiedziała nam Grażyna Rogal

- Walczę z rakiem 26 lat. Miałam przez ten czas 7 operacji i wciąż żyje. Ktoś mi kiedyś powiedział, że nie rak mnie zabił, tylko ja zabiłam raka. Wystarczy pozytywnie myśleć. Wiara w to, że wygram z nowotworem naprawdę czyni cuda – przekonywała z kolei 85-letnia Stanisława Brewińska z Darłowa.

O tym dlaczego tak ważne jest regularne wykonywanie badań mówili wszyscy uczestnicy marszu. Statystyki są porażające. Co roku tylko na raka piersi umiera ponad 5 tysięcy Polek. Niestety, choroba dotyka coraz młodsze kobiety.

- Trafiają do nas osoby, które rozpoczynają swój bój z chorobą, bądź też kończą leczenie. Ostatnio przyłączają się do Klubu Amazonek młode dziewczyny, które dopiero zaczynają terapię. My jesteśmy dla tych osób konkretnym dowodem na to, że można wygrać z rakiem – zaznaczała Elżbieta Betlińska.

We wrześniu tego roku na terenie województwa zachodniopomorskiego realizowano program wczesnego wykrywania raka piersi. W poszczególnych powiatach za darmo można było wykonać badanie mammograficzne. Najwięcej kobiet poszło na badania w Świnoujściu (52,45 % populacji). Powiat sławieński zajął trzecie miejsce z wynikiem 51,56 %. W gminie Darłowo badanie wykonało prawie 2, 5 tysiąca kobiet. Z kolei w gminie Sławno nieco ponad 2 tysiące.

- Powinno nam zależeć na tym, żeby spokojnie żyć. Nigdy nie ograniczamy się w naszych akcjach do jednego rodzaju nowotworu. Zawsze mówimy o tym, że to nie jest tak straszne, jak nam się wydaje – dodawała Elżbieta Betlińska z Klubu Amazonki w Darłowie.

Organizatorka marszu mówiła także o tym, że rak piersi nie jest chorobą tylko i wyłącznie kobiet. Co roku w Polsce diagnozuje się około 300 przypadków tego nowotworu u mężczyzn. Ważnym przesłaniem darłowskiego spotkania było to, żeby namówić kobiety do samobadania, które wykonają przynajmniej raz w miesiącu. Zdaniem uczestników zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, czy u ginekologa jest czasem najważniejszym działaniem profilaktycznym przed chorobą nowotworową.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Mieszkańcy Darłowa odpowiedzieli na apel misjonarza. Przygotowują paczki dla dzieci z Papui-Nowej Gwinei

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet