Osoba wstępująca do stanu dziewic staje się osobą konsekrowaną, podobnie jak zakonnice czy księża. Składa też śluby czystości i powinna odmawiać brewiarz. Jednak nie mieszka w domu zakonnym tylko prowadzi normalne, świeckie życie. Może chodzić do pracy, spotykać się z przyjaciółmi. Jednak nigdy nie będzie mieć męża ani rodziny.
Stan dziewic konsekrowanych istniał w Kościele w starożytności i średniowieczu. Został reaktywowany w końcu XX Wieku. Obecnie w Polsce żyje ok. 250 konsekrowanych dziewic.
Konsekracja dziewic w Bielsku-Białej. Cztery panie postanowiły zostać dziewicami aż do śmierci.
Bp Piotr Greger przewodniczył 22 kwietnia drugiemu w historii diecezji obrzędowi konsekracji dziewic.
ZOBACZ KONIECZNIE
WIELKA GALERIA ZDJĘĆ Z KONSEKRACJI DZIEWIC
W homilii bp Greger przypomniał, że „czystość to najwyższy przejaw miłości”. „To gwarancja, że człowiek dostrzega w niej wartość, która zdecydowanie przewyższa pożądanie czy emocjonalne zauroczenie. Jeśli człowiek nie chroni czystości, wówczas ludzka miłość staje się brudna, okaleczona fizycznie, psychicznie i duchowo” – dodał biskup.
Panie, które włączono do grona dziewic konsekrowanych przyjęły z rąk biskupa symbole: obrączkę – znak zaślubin z Chrystusem, oraz brewiarz – narzędzie osobistego uświęcenia przez modlitwę.
Kandydatki na dziewice konsekrowane, pochodzące z Bielska-Białej, Hażlachu, Skoczowa i Jawiszowic-Brzeszcz, przygotowywały się do tej decyzji poprzez formację duchową oraz indywidualne kierownictwo duchowe. W podniosłej uroczystości uczestniczyli krewni i przyjaciele kobiet. Przy ołtarzu modliło się ponad 20 kapłanów, m.in. – z rodzimych parafii konsekrowanych dziewic.
AIP/x-news