Niesienie pomocy naszym obowiązkiem
Za każdym razem, gdy dziecko ratuje dorosłych, ogarnia nas podziw, często także wzruszenie. Umiejętność zachowania się w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia, choć powinna być domeną ludzi dojrzałych, nie zawsze nią jest.
To niezwykłe, że najmłodsi często potrafią zrobić to, czego dorośli się obawiają. Przejdź do galerii, by posłuchać wzruszających nagrań z dyspozytorni.
Kierowani własnymi uprzedzeniami często wolimy z góry założyć, że człowiek w rowie zapewne znajduje się pod wpływem alkoholu, w związku z czym nie wymaga naszej pomocy. Bywa, że po prostu boimy się pomagać, gdyż nie jesteśmy pewni, czy potrafimy tego dokonać. Niestety pomyłka w takich wypadkach może ze sobą nieść tragiczne konsekwencje.
Jaka jest kara za nieudzielenie pomocy?
Należy także pamiętać, że udzielenie pomocy jest naszym obowiązkiem, a za jego niedopełnienie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Art. 162 Kodeksu Karnego stanowi:
§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Kodeks wskazuje również:
§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
Prawu karnemu nie podlegają osoby nieletnie – tym większy podziw budzą ci, którzy pomagają przed ukończeniem 17. roku życia. Szczególnie, gdy ratują swoją mamę, będąc w wieku lat sześciu, jak uczynił to Rafałek z Rybnika.
Rozmowa chłopca z dyspozytorką Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach obiegła krajowe media, budząc podziw i wzruszenie. Jacy jeszcze mali bohaterowie są wśród nas?
Młody Bohater
Kluczowe jest, aby czyny małych bohaterów nie pozostały bez echa. Ich przykład szerzy świadomość, jak bardzo potrzebna jest edukacja najmłodszych w kwestii udzielania pierwszej pomocy czy zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Dlatego też w 2016 roku ustanowiono specjalną nagrodę – medal „Młodego Bohatera”.
Mogą otrzymać ją osoby w wieku do lat 18. Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji czytamy:
Wręczanie Medalu „Młody Bohater” zostało zainaugurowane przez ministra Mariusza Błaszczaka w czerwcu 2016 r. i jest kontynuowane przez kolejnych ministrów. Szef MSWiA wręczając Medal nagradza dzieci i młodych ludzi, którzy wykazali się opanowaniem w sytuacji zagrożenia i pomogli uratować życie innych.
Medal „Młody Bohater” otrzymało już ponad 100 dzieci z całej Polski.
Lista wszystkich odznaczonych dostępna jest tutaj.