Jak brzmiały ostatnie słowa, które wypowiadali znani ludzie przed śmiercią? Ich sentencje przeszły do historii

Ostatnie słowa polityków, artystów, filozofów, naukowców i działaczy społecznych
Ostatnie słowa polityków, artystów, filozofów, naukowców i działaczy społecznych Polska Press
Ostatnie słowa wypowiedziane w życiu mają szczególne znaczenie. Niektórzy zostawiają po sobie wyjątkowe przesłanie, wypowiadają ostatnią wolę, przekazują mądrość, miłość, inni z kolei żartują, by ulżyć bliskim. W przypadku znanych osób, często ich pożegnalna sentencja szybko obiega świat, przechodząc do historii. Zobaczcie, jakie były ostatnie słowa wielkich ludzi - tak różne, a zarazem tak znamienne.

Ostatnie słowa na łożu śmierci, niczym ostatnia wola, miały być zwieńczeniem niezwykłego i ciekawego życia. Czasem jako polityczny testament, czasem jako wyraz żalu lub nadziei. Czy rzeczywiście takie słowa zostały wypowiedziane? Czy upływ czasu lub społeczne piętno wymusiło ich przeinaczenie?

Ostatnie słowa wielkich ludzi

Jakie przesłanie pozostawili nam wielcy tego świata? Ich ostatnie słowa niosą w sobie wiele mądrości, ale także dystansu do siebie i otoczenia. Niekiedy są żartobliwe, innym razem przepełnione troską o bliskich. Wszystkie łączy fakt, że ze względu na swoją oryginalność lub mądrość, którą niosą, przeszły do historii. Zobaczcie, jakie były pożegnalne słowa wielkich ludzi - tak różne, a zarazem tak szczególne.

Niesamowite myśli i wskazówki

Ostatnie słowa wielkich ludzi, czasem filozoficzne, brzmiące jak ważne wyznanie, czasem kompletnie przypadkowe. Zawsze skrzętnie zapisywane i przekazywane potomności. Być może spodziewamy się, że dostaniemy jakąś niesamowitą myśl albo ważną wskazówkę.

Na przykład ostatnie słowa poety Johanna Wolfganga Goethego: „Więcej światła” przeszły do legendy. Niektórzy uważają, że były dosłowne, chodziło o otwarcie okiennic – zresztą ludzie obecni przy śmierci Goethego trzaskali okiennicami, by go wybudzać i skłonić do wypowiedzenia przesłania. Inni sądzą, że owo „Więcej światła”, to przesłanie do ludzkości – nawoływanie do jasności w myśleniu, wyjście z ciemnoty i ciasnoty umysłowej.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
münchhausen
2018-08-22T09:48:19 02:00, olo:

Co za kretyn napisał, że Beethoven był znany z tego, że był głuchy!!! Może raczej powszechnie znana była jego głuchota?

i do tego slepy !!!!

g
gość
Tak właściwie to pamiętam tylko jeden przypadek z literatury : "przykryjcie mnie lepiej" miał ponoć powiedzieć Norwid !
o
olo
Co za kretyn napisał, że Beethoven był znany z tego, że był głuchy!!! Może raczej powszechnie znana była jego głuchota?
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet