Spis treści
Brytyjski monarcha wstąpił na tron po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II, we wrześniu ubiegłego roku. Teraz ma zostać koronowany wraz z Camillą - Królową Małżonką.
Korona zostanie zmieniona specjalnie dla Karola III. Trwają „prace modyfikacyjne”
Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Jednak – jak poinformował Pałac Buckhingam – korona, którą brytyjski król, będzie nosił podczas koronacji, zos...
Gdzie i kiedy odbędzie się koronacja Karola III? Kto koronuje króla?
Koronacja króla Karola III nastąpi podczas symbolicznej ceremonii w Opactwie Westminsterskim, którą poprowadzi arcybiskup Canterbury.
Wydarzenie odbędzie się już w sobotę 6 maja.
Trzydniowa koronacja. Co czeka Brytyjczyków?
Uroczystości zaplanowano aż na trzy dni. Dla Brytyjczyków, a także widzów na całym świecie zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń oraz wielki koncert z udziałem topowych gwiazd. Puby i bary w Wielkiej Brytanii będą mogły pozostać otwarte przez dwie dodatkowe godziny, a poniedziałek będzie świętem narodowym.
Wydarzenie będzie się nieco różnić od poprzednich koronacji, ale, jak zapewnił Pałac Buckingham, zachowa „wieloletnie tradycje i widowiskowość”. Lista gości liczy 2200 osób. Wśród nich znalazł się książę Harry, który jednak pojawi się bez swojej żony - Meghan Markle.
O której rozpocznie się koronacja? Szczegółowy plan uroczystości
Oto wydarzenia, które zaplanowano na sobotę 6 maja:
- O godz. 11:00 czasu lokalnego rozpocznie się ceremonia koronacji króla i królowej małżonki.
- Król Karol III przejedzie z królową Camillą z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego, gdzie od 900 lat koronowani są brytyjscy monarchowie. Trasa, którą pokonają, nazywa się "Królewską Procesją". Para królewska będzie podróżować Diamentową Jubileuszową Karetą z zaskakująco nowoczesnymi modyfikacjami, takimi jak klimatyzacja i elektryczne szyby.
- Ceremonia koronacji potrwa nieco ponad godzinę w porównaniu z trzygodzinnym wydarzeniem królowej Elżbiety.
- Wewnątrz Opactwa król Karol zasiądzie na Krześle Koronacyjnym i będzie trzymał w ręku berło władcy, wysadzane ametystami, diamentami, rubinami, spinelami i szmaragdami. To symbol kontroli nad narodem. Będzie też miał złotą kulę władcy z krzyżem na szczycie.
- Król Karol III zostanie zapytany podczas ceremonii, czy będzie rządził Wielką Brytanią i innymi narodami Wspólnoty Narodów zgodnie z prawem i sprawiedliwością oraz czy utrzyma chrześcijaństwo w kraju. Monarcha podejmie również kroki, aby działać jako obrońca wszystkich wyznań i włączy inne grupy religijne, aby odzwierciedlić bardziej zróżnicowaną współczesną Wielką Brytanię.
- Podczas ceremonii Karol zostanie namaszczony olejem krzyżma, który został sporządzony w Jerozolimie w marcu z oliwek zebranych z dwóch gajów na Górze Oliwnej, w klasztorze Marii Magdaleny i klasztorze Wniebowstąpienia.
- Następnie zostanie pobłogosławiony i konsekrowany przez arcybiskupa, zanim na jego głowie zostanie umieszczona korona. Camilla zostanie ukoronowana Koroną Królowej Marii.
- Korona ta zostanie później zastąpiona przez Cesarską Koronę Państwową przed zakończeniem ceremonii.
- Kiedy Karol zostanie już ukoronowany, poprosi o zagranie muzyki grecko-prawosławnej przez Bizantyjski Zespół Śpiewaczy podczas nabożeństwa. Będzie to ukłon w stronę jego zmarłego ojca, księcia Filipa, który urodził się w Grecji.
- Następnie zabrzmi hymn koronacyjny skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera.
- O godz. 14:00 rozpocznie się procesja królewska - po ceremonii król i królowa opuszczą Opactwo Westminsterskie i wyruszą w „Procesję Koronacyjną”, czyli nieco ponad 2-kilometrową podróż z powrotem do Pałacu Buckingham. Publiczność prawdopodobnie ustawi się wzdłuż ulic trasy procesji.
- Członkowie rodziny królewskiej mają wtedy pojawić się na pałacowym balkonie i pomachać widzom.
Król Karol III chce to zrobić inaczej. Lud zobaczy pełny rytuał koronacji
Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Monarcha nie chce, żeby część rytuału odbywała się pod osłoną. Zamierza rozpiąć swoją koszulę i dać się namaścić świętym olejem na oczach poddan...
Trzy dni świętowania koronacji. Co będzie się działo 7 maja?
Na niedzielę, 7 maja, zaplanowano Wielki Obiad Koronacyjny. W dzień po koronacji zachęca się społeczności do organizowania obiadów koronacyjnych i imprez ulicznych z sąsiadami. Inicjatywa "Big Lunch" została zorganizowana przez Eden Project, organizację, której Camilla patronuje od 2013 roku.
Król i królowa osobiście wybrali quiche inspirowane kuchnią francuską - ze szpinakiem, bobem, serem i estragonem - jako danie z okazji koronacji. Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że premier Rishi Sunak zorganizuje własny uliczny lunch, aby gościć wolontariuszy z całego kraju.
W niedzielę wieczorem odbędzie się Koncert Koronacyjny w zamku Windsor. Będzie to pierwszy raz, kiedy na terenie zamku odbędzie się koncert. Na scenie pojawią się:
- Katy Perry
- Lionel Richie
- Andrea Bocelli
- brytyjska grupa Take That
- Bryn Terfel i
- Freya Ridings.
Dodatkowo wystąpi oficjalny Chór Koronacyjny, złożony z amatorskich brytyjskich grup chóralnych. Podczas koncertu najważniejsze miejsca w Wielkiej Brytanii zostaną oświetlone przy pomocy m.in. laserów, aby uczcić króla Karola. Na kocert sprzedano 10 tys. biletów, a wydarzenie pokaże 57 stacji telewizyjnych.
8 maja dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii
Ostatni dzień uroczystości przypada na poniedziałek 8 maja.
Wielu Brytyjczyków będzie mogło cieszyć się tego dnia dodatkowym dniem wolnym od pracy. Pierwszy poniedziałek po koronacji ogłoszono bowiem świętem państwowym.
Wybrane grupy charytatywne wezmą udział w inicjatywie społecznej znanej jako The Big Help Out. W hołdzie dla króla wolontariusze będę zachęcać ludzi do wspierania lokalnej społeczności.
Ma samochód na wino i specyficzne upodobania kulinarne. Ciekawostki o Karolu III
Karol III, król Wielkiej Brytanii, kończy 14 listopada 76 lat. Decyzje, ale też zachowanie i wygląd monarchy obserwuje niemal cały świat. Zarówno ustrój, jak i sam władca oraz jego rodzina mają wielu ...
źródło: time.com
lena