Spis treści
Brytyjski monarcha wstąpił na tron po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II, we wrześniu ubiegłego roku. Teraz ma zostać koronowany wraz z Camillą - Królową Małżonką.
Gdzie i kiedy odbędzie się koronacja Karola III? Kto koronuje króla?
Koronacja króla Karola III nastąpi podczas symbolicznej ceremonii w Opactwie Westminsterskim, którą poprowadzi arcybiskup Canterbury.
Wydarzenie odbędzie się już w sobotę 6 maja.
Trzydniowa koronacja. Co czeka Brytyjczyków?
Uroczystości zaplanowano aż na trzy dni. Dla Brytyjczyków, a także widzów na całym świecie zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń oraz wielki koncert z udziałem topowych gwiazd. Puby i bary w Wielkiej Brytanii będą mogły pozostać otwarte przez dwie dodatkowe godziny, a poniedziałek będzie świętem narodowym.
Wydarzenie będzie się nieco różnić od poprzednich koronacji, ale, jak zapewnił Pałac Buckingham, zachowa „wieloletnie tradycje i widowiskowość”. Lista gości liczy 2200 osób. Wśród nich znalazł się książę Harry, który jednak pojawi się bez swojej żony - Meghan Markle.
O której rozpocznie się koronacja? Szczegółowy plan uroczystości
Oto wydarzenia, które zaplanowano na sobotę 6 maja:
- O godz. 11:00 czasu lokalnego rozpocznie się ceremonia koronacji króla i królowej małżonki.
- Król Karol III przejedzie z królową Camillą z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego, gdzie od 900 lat koronowani są brytyjscy monarchowie. Trasa, którą pokonają, nazywa się "Królewską Procesją". Para królewska będzie podróżować Diamentową Jubileuszową Karetą z zaskakująco nowoczesnymi modyfikacjami, takimi jak klimatyzacja i elektryczne szyby.
- Ceremonia koronacji potrwa nieco ponad godzinę w porównaniu z trzygodzinnym wydarzeniem królowej Elżbiety.
- Wewnątrz Opactwa król Karol zasiądzie na Krześle Koronacyjnym i będzie trzymał w ręku berło władcy, wysadzane ametystami, diamentami, rubinami, spinelami i szmaragdami. To symbol kontroli nad narodem. Będzie też miał złotą kulę władcy z krzyżem na szczycie.
- Król Karol III zostanie zapytany podczas ceremonii, czy będzie rządził Wielką Brytanią i innymi narodami Wspólnoty Narodów zgodnie z prawem i sprawiedliwością oraz czy utrzyma chrześcijaństwo w kraju. Monarcha podejmie również kroki, aby działać jako obrońca wszystkich wyznań i włączy inne grupy religijne, aby odzwierciedlić bardziej zróżnicowaną współczesną Wielką Brytanię.
- Podczas ceremonii Karol zostanie namaszczony olejem krzyżma, który został sporządzony w Jerozolimie w marcu z oliwek zebranych z dwóch gajów na Górze Oliwnej, w klasztorze Marii Magdaleny i klasztorze Wniebowstąpienia.
- Następnie zostanie pobłogosławiony i konsekrowany przez arcybiskupa, zanim na jego głowie zostanie umieszczona korona. Camilla zostanie ukoronowana Koroną Królowej Marii.
- Korona ta zostanie później zastąpiona przez Cesarską Koronę Państwową przed zakończeniem ceremonii.
- Kiedy Karol zostanie już ukoronowany, poprosi o zagranie muzyki grecko-prawosławnej przez Bizantyjski Zespół Śpiewaczy podczas nabożeństwa. Będzie to ukłon w stronę jego zmarłego ojca, księcia Filipa, który urodził się w Grecji.
- Następnie zabrzmi hymn koronacyjny skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera.
- O godz. 14:00 rozpocznie się procesja królewska - po ceremonii król i królowa opuszczą Opactwo Westminsterskie i wyruszą w „Procesję Koronacyjną”, czyli nieco ponad 2-kilometrową podróż z powrotem do Pałacu Buckingham. Publiczność prawdopodobnie ustawi się wzdłuż ulic trasy procesji.
- Członkowie rodziny królewskiej mają wtedy pojawić się na pałacowym balkonie i pomachać widzom.
Trzy dni świętowania koronacji. Co będzie się działo 7 maja?
Na niedzielę, 7 maja, zaplanowano Wielki Obiad Koronacyjny. W dzień po koronacji zachęca się społeczności do organizowania obiadów koronacyjnych i imprez ulicznych z sąsiadami. Inicjatywa "Big Lunch" została zorganizowana przez Eden Project, organizację, której Camilla patronuje od 2013 roku.
Król i królowa osobiście wybrali quiche inspirowane kuchnią francuską - ze szpinakiem, bobem, serem i estragonem - jako danie z okazji koronacji. Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że premier Rishi Sunak zorganizuje własny uliczny lunch, aby gościć wolontariuszy z całego kraju.
W niedzielę wieczorem odbędzie się Koncert Koronacyjny w zamku Windsor. Będzie to pierwszy raz, kiedy na terenie zamku odbędzie się koncert. Na scenie pojawią się:
- Katy Perry
- Lionel Richie
- Andrea Bocelli
- brytyjska grupa Take That
- Bryn Terfel i
- Freya Ridings.
Dodatkowo wystąpi oficjalny Chór Koronacyjny, złożony z amatorskich brytyjskich grup chóralnych. Podczas koncertu najważniejsze miejsca w Wielkiej Brytanii zostaną oświetlone przy pomocy m.in. laserów, aby uczcić króla Karola. Na kocert sprzedano 10 tys. biletów, a wydarzenie pokaże 57 stacji telewizyjnych.
8 maja dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii
Ostatni dzień uroczystości przypada na poniedziałek 8 maja.
Wielu Brytyjczyków będzie mogło cieszyć się tego dnia dodatkowym dniem wolnym od pracy. Pierwszy poniedziałek po koronacji ogłoszono bowiem świętem państwowym.
Wybrane grupy charytatywne wezmą udział w inicjatywie społecznej znanej jako The Big Help Out. W hołdzie dla króla wolontariusze będę zachęcać ludzi do wspierania lokalnej społeczności.
źródło: time.com
lena
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!