Strategia Demograficzna 2040 ma sprzyjać pracującym rodzicom. Rządowy projekt zmian 17 czerwca trafił do konsultacji społecznych. Dzięki zmianom Polska ma wyjść z tzw. pułapki niskiej dzietności. Rząd liczy na to, że Polacy zaczną rodzić więcej dzieci, dzięki czemu będzie komu pracować na emerytury osób starszych. Głównym celem Strategii Demograficznej 2040 jest zniesienie barier, które powstrzymują młodych ludzi przed powiększaniem rodziny. Nowa strategia obejmuje programy wpisujące się w Polski Ład, ale również inne inicjatywy, wprowadzające elastyczność na rynku pracy, zapewniające stabilność zatrudnienia i lepszą ochronę zdrowia - można dowiedzieć się z komunikatu prasowego, zamieszczonego na rządowej stronie.
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej zapewniła, że rząd będzie kontynuował realizację programów skierowanych do rodziców, takich jak „Program 500+”, „Dobry Start”, „Maluch+” czy „Karta Dużej Rodziny”. W planach ma także kolejne programy, służące walce z niską dzietnością. Plany są komplementarne ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i z Polskim Ładem. Jak dodała Barbara Socha, pełnomocnik rządu do spraw demografii, rząd zidentyfikował 10 obszarów, które powstrzymują młodych ludzi przed poszerzaniem rodziny. Wśród nich pilnej interwencji wymagają: mieszkanie, łączenie pracy i opieki nad dziećmi, zdrowie, edukację i infrastruktura.
Warto wiedzieć również:
Z badań zrealizowanych przed opracowaniem Strategii Demograficznej 2040 wynika, że urodzenie dziecka oddziałuje na poczucie bezpieczeństwa rodziców. W związku z tym autorzy strategii zaproponowali rozwiązania, które mają zwiększyć elastyczność i stabilność zatrudnienia. Są to:
- gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4,
- gwarancja pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4,
- gwarancja stosowania różnych, elastycznych form zatrudnienia równocześnie, w zależności od charakteru wykonywanej pracy,
- zawieranie umów na czas określony z osobami do 40. roku życia na okres nie dłuższy niż 15 miesięcy,
- ochrona przed zwolnieniem obojga rodziców.
Propozycje zmian w Kodeksie pracy omawiamy szczegółowo w galerii zdjęć. Strategia Demograficzna 2040 może ulec zmianom. Jej projekt trafił do konsultacji z przedstawicielami pracodawców i pracowników. Szczegółowe założenia Strategii Demograficznej 2040 można poznać, odwiedzając stronę Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej. Jak zapewnia rząd, w realizację programu zostaną zaangażowane: administracja centralna i samorządowa, organizacje społeczne, ruchy obywatelskie, kościoły, związki wyznaniowe, przedstawiciele świata nauki, a także twórcy i eksperci. Jest ona związana z realizacją projektów objętych wymienionych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).
Warto wiedzieć również:
Przygotowanie Strategii Demograficznej 2040 poprzedziła wielomiesięczna analiza badań oraz ponad 650 źródeł naukowych z Polski i zagranicy. Do pracy nad dokumentów zostały zaproszone osoby z różnych resortów, samorządowcy, partnerzy społeczno-gospodarczy, jak również ośrodki badawcze, Rada Rodziny i Rządowa Rada Ludnościowa. Do współpracy zaproszone także wybranych członków organizacji kobiecych, rodzinnych, pracodawców i środowisk naukowych. Punktem odniesienia dla twórców Strategii Demograficznej 2040 były programy prokreacyjne, realizowane w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.