75 lat temu, 14 stycznia, w Gorzowie Wielkopolskim na świat przyszła Krystyna Prońko, niezwykle utalentowana piosenkarka jazzowa i wykładowca muzyczny. Artystka ukończyła Technikum Chemiczne w Gorzowie oraz Szkołę Muzyczną I stopnia. Po kilku latach uzyskała dyplom magistra Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Artystyczny dom Krystyny Prońko
Krystyna pochodzi z artystycznej rodziny, pierwsze muzyczne kroki stawiała, śpiewając i grając na pianinie w rodzinnym zespole Reflex. Początek jej kariery to udział w chórkach – śpiewała m. in. ze Skaldami i Czerwonymi Gitarami. Pierwszy sukces przyszedł w 1973 roku na festiwalu w Opolu, gdzie zdobyła główną nagrodę za piosenkę „Po co ci to chłopcze?”.
W roku 1980 została uznana Wokalistką Roku. Jej największe przeboje to „Modlitwa o miłość prawdziwą”, „Małe tęsknoty”, „Papierowe ptaki”, „Jesteś lekiem na całe zło”, czy „Psalm stojących w kolejce”. Artystka ze swoimi koncertami gościła w wielu krajach świata, na kilku kontynentach, m.in. w Australii, USA, Kanadzie, na Kubie, w Niemczech, Anglii, Rosji. W 2008 roku otrzymała srebrny medal „Zasłużonych Kulturze Gloria Artis”.
Przez cztery lata była radną m.st Warszawy z ramienia PO. Krystyna Prońko była żoną kompozytora i aranżera, Janusza Komana, z którym się rozwiodła.
autor: AKPA