Spis treści
Linea negra w ciąży – co to takiego?
Linea negra, określana też jako linea nigra, a po polsku nazywana kresą czarną, to ciemna linia biegnąca pionowo przez środek ciążowego brzucha, od pępka w dół, do spojenia łonowego, a czasem również od pępka w górę, aż do wyrostka mieczykowatego mostka. Jest to ciemne, wąskie przebarwienie skóry w kolorze od beżowego po ciemny brąz. Zwykle ma nierówne, lekko postrzępione brzegi i szerokość ok. 0,5-1 cm. Linea negra nie jest wypukła, ani nie powoduje żadnych dolegliwości.
W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę? Gdy urodzisz w tym wieku, możesz żyć dłużej!
Wiele kobiet planujących macierzyństwo zastanawia się, w jakim wieku najlepiej urodzić swoje pierwsze dziecko. Wiek znacząco wpływa na płodność kobiety, dlatego naukowcy z Korei postanowili sprawdzić ...
Kiedy pojawia się kresa czarna i dlaczego?
Kresa czarna pojawia w II lub III trymestrze ciąży. Zwykle przyszłe mamy zauważają ją dopiero w 7.-8. miesiącu ciąży. Początkowo kresa czarna jest słabo widoczna, a wraz z rozwojem ciąży ciemnieje. Jednak pojawienie się tej kreski nie jest regułą i nie u każdej ciężarnej wystąpi. Zależy to od zawartości melaniny, czyli barwnika wpływającego na kolor skóry, włosów i tęczówek oczu. Dlatego u brunetek o ciemnej karnacji i brązowych oczach linea negra będzie bardziej widoczna i ciemniejsza niż u niebieskookich blondynek, u których może w ogóle się nie pojawić.
Pojawienie się kresy czarnej jest naturalnym procesem wynikającym ze zmian hormonalnych w organizmie ciężarnej kobiety. Pod wpływem działania hormonów: progesteronu i estrogenów ,zwiększa się wydzielanie melaniny, czyli barwnika występującego m.in. w naszej skórze. Ten sam proces odpowiada za ciemnienie brodawek sutkowych czy okolic intymnych lub wystąpienie innych przebarwień na skórze w czasie ciąży, takich jak ostuda ciążowa (przebarwienia na twarzy).
Linea negra pojawia się w miejscu łączenia się mięśni brzucha, czyli kresy białej. Kresa biała występuje u każdego człowieka i jest ona splotem kolagenowych włókien mięśni skośnych oraz poprzecznych brzucha. Nie różni się ona kolorem od reszty skóry, jednak u kobiet w ciąży, w miarę rozwoju dziecka w tym czasie, mięśnie brzucha mamy rozciągają się i rozchodzą. Wtedy w miejscu kresy białej, pod wpływem hormonów, następuje nagromadzenie melaniny i powstaje kresa czarna.
Zarówno pojawienie się, jak i brak linea negra w ciąży jest zupełnie naturalnym procesem i nie ma wpływu na przebieg ciąży, ani rozwój dziecka. Wbrew obiegowym opiniom, nie świadczy również o tym, że mama, u której jest widoczna kresa czarna, urodzi chłopca.
Urodziła dziecko nie wiedząc, że jest w ciąży. Czy to możliwe?
Dwudziestoletnią studentkę z Wielkiej Brytanii rozbolał brzuch, gdy przygotowywała się do wieczornego wyjścia na miasto. Niedługo później w swojej łazience urodziła dziecko, chociaż nie wiedziała, że ...
Kiedy znika ciemna linia na brzuchu w ciąży?
Wiele przyszłych mam niepokoi pojawienie się ciemnej pręgi. Zastanawiają się one, kiedy i czy w ogóle czarna kreska na brzuchu zniknie. Zwykle nie ma się czym niepokoić, bo kresa czarna stopniowo blednie i znika niedługo po porodzie, gdy gospodarka hormonalna wraca do normy i stanu sprzed ciąży. Najczęściej następuje to więc kilka miesięcy, do roku po urodzeniu dziecka.
W czasie ciąży nie da się usunąć kresy czarnej, ani sprawić, żeby była mniej widoczna. Nie trzeba jej również w żaden szczególny sposób traktować. Wystarczy pielęgnować skórę na brzuchu tak jak wcześniej, przed jej pojawieniem się, a więc dbać o prawidłowe nawilżanie oraz natłuszczać ją za pomocą odpowiednich kosmetyków naturalnych, bezpiecznych i wskazanych do stosowania w okresie ciąży.
Jak pielęgnować linea negra?
Linea negra może być wrażliwa na działanie promieniowania UV, ponieważ promienie słoneczne nasilają wydzielanie melaniny, więc mogą powodować silniejsze ciemnienie kresy. Dlatego, szczególnie latem, należy osłaniać brzuch przed słońcem, a wychodząc na zewnątrz, zawsze smarować się kremem z filtrem SPF30 lub wyższym, niezależnie od pogody. Promieniowanie UV oddziałuje z takim samym natężeniem zarówno w słoneczny, jak i pochmurny dzień.
Opalanie brzucha i kresy czarnej może spowodować, że linea negra nie zniknie nawet przez kilka lat po porodzie. Przyczyną takiej sytuacji może być również zachwianie gospodarki hormonalnej. Gdy linea negra nie ustępuje samoistnie, a poziom hormonów jest w normie, po konsultacji z endokrynologiem oraz dermatologiem można rozważyć usunięcie ciemnej linii na brzuchu za pomocą zabiegów medycyny estetycznej.