Mama wraca do pracy: Kiedy zachoruje ci dziecko... Co wtedy? Podpowiadamy!

Anna Folkman
Wróciłaś do pracy kilka tygodni temu. Zdążyłaś się już wdrożyć, właściwie to już nie pamiętasz, że rodziłaś i, że masz roczne dziecko. Po urlopie spędzonym z nim, wracasz do poprzedniego stylu życia. Wszystko toczy się w podobnym schemacie - dom - żłobek - praca - dom aż któregoś dnia... klops. Ty wyszykowana - dziś ważne spotkanie służbowe, mąż w blokach startowych czeka... a twój mały skarb, zasmarkany, z gorączką patrzy na ciebie tak, że już wiesz - dziś zostaniesz w domu.

Super, jeśli są dziadkowie lub ktoś inny, kto może zostać z chorym dzieckiem. Jeśli nie, rzucacie z mężem monetą.

Jednemu z rodziców, który wcześniej to zdeklarował, raz w roku przysługują dwa dni opieki nad małoletnim dzieckiem. Można je wykorzystać w tej sytuacji. Tylko czy one wystarczą, by maluch doszedł do siebie tak, by mógł wrócić do żłobka? Dni przepadną a może przytrafi się potem inna okoliczność, kiedy się przydadzą?

Bywa, że w placówkach - żłobkach, przedszkolach wymagane jest zaświadczenie od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może wrócić. Ten też może wystawić ci zwolnienie lekarskie z pracy na opiekę nad dzieckiem. Po takim zwolnieniu należy wypełnić dokumenty dotyczące zasiłku opiekuńczego.

Możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego, jeśli jesteś zwolniony od wykonywania pracy, bo musisz opiekować się dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat i wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

- nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których Twoje dziecko uczęszcza,
- konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
- choroba niani (z którą masz zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,
- poród lub choroba Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
- pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem;
- chorym dzieckiem,
- innym niż dziecko chorym członkiem rodziny

Zasiłek przysługuje Ci nie dłużej niż przez:

- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opiekujesz się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, albo
14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opiekujesz się dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.

Okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie jest wliczany do limitu 60 i 14 dni w roku kalendarzowym.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawujesz opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Masz 7 dni na dostarczenie płatnikowi zasiłku lub płatnikowi składek zwolnienia lekarskiego, które zostało wystawione na druku ZUS ZLA. Termin 7 dni jest liczony od następnego dnia po otrzymaniu zwolnienia. Jeżeli kończy się on w dniu ustawowo wolnym od pracy (niedziela, święto) albo w sobotę, to zwolnienie możesz dostarczyć w najbliższym dniu roboczym.

Jeśli dostarczysz zwolnienie lekarskie po terminie, Twój zasiłek zostanie obniżony o 25 proc. od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia. Zasiłek nie zostanie obniżony, jeśli opóźnienie w dostarczeniu zwolnienia nie było od Ciebie zależne albo jeśli lekarz wystawi Ci zwolnienie w formie dokumentu elektronicznego (e-ZLA).

Wniosek znajdziesz tutaj: www.zus.pl

Polecamy również:

Gs24.pl

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
babcia
A kto to roczne dziecko oddaje do żłobka, chyba tylko jakaś desperatka. Kasa to nie wszystko, trzeba mieć mózg a potem zostać rodzicem.
J
Joanna
Przepraszam, ale jest to nic nie wnoszący artykuł..Oczekiwałam infomacji o przykładowo o nianiach na godziny, z nie o o eureka! - zwolnieniach na dziecko. Ile takich zwolnień można brać??? Kiedy pracodawca podziękuję mi za pracę przy ciągłym zwolnieniu??? Trochę więcej wysiłku kochani redaktorzy, a nie odkrywanie, że ziemia jest okrągła....
G
Gość
ucieszy się pracodawca ( mała firma gdzie nie ma środków na nadmiar pracowników ).
c
c
codzienne, prawdziwe życie, nie jak pokazują w oderwanych od realiów serialach tylu Rodzinka X. Nie wszyscy mają pomoc Mamy, Babci, czy jeszcze innych.
Dziecko + praca, bardzo ciężko do pogodzenia, takie są fakty
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet