Niemal tysiąc osób (zgodnie z szacunkami organizatorów) przeszło w sobotę, 8 października, w Marszu Równości we Wrocławiu. - Nie protestujemy przeciwko komuś, chcemy pokazać, że jesteśmy takimi samymi, pełnoprawnymi obywatelami, jak inni. Protestujemy przeciwko prawu, które zabrania zawierania małżeństw osobom homoseksualnym, i przeciwko praktykom sądowym wobec osób transseksualnych, które obecnie muszą przejść bardzo długą procedurę, aby dokonać zmiany płci - mówiła dzisiaj Dagmara Kałkus, jedna z uczestniczek wrocławskiego Marszu Równości. - Manifestujemy także to, że jesteśmy fajnym środowiskiem i normalnymi ludźmi - dodawała.
Marsz Równości we Wrocławiu odbył się po raz ósmy. W tym roku manifestowano pod hasłem: "Nie ma kultury bez równości" - nawiązując do tego, że Wrocław jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury.
Marsz Równości bez władz Wrocławia
- Wrocław jest jednym z tych miast, gdzie władza nie przyłącza się do marszów równości. Nie ma z nami prezydenta Dutkiewicza. Od 8 lat nie było nikogo. Mało tego, te władze robią z tego swoją zaletę. A wolności i równości nie zbuduje się poprzez budowanie kolejnych galerii, można wywalczyć ją tylko na ulicach - mówiła na zakończenie Marszu Równości we Wrocławiu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Partii Razem, która szła we wrocławskim Marszu.
Wrocławski Marsz Równości spokojny
Wrocławski Marsz Równości 2016 przebiegł spokojnie. - Nikogo nie zatrzymaliśmy. Nie było sytuacji zagrożenia - zapewnia asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji. Dodaje, że jedynie na pl. Solnym pojawiła się grupa osób, która mogłaby próbować kontrmanifestować, jednak do niczego takiego nie doszło. Rzecznik dolnośląskiej policji przekonuje także, że skrócenie trasy Marszu Równości nie było związane z tym, że na pl. Jana Pawła II na jego uczestników czekały osoby związane ze środowiskami narodowościowymi (a takie pogłoski pojawiły się wśród uczestników marszu - zobacz: Zmienili trasę Marszu Równości, bo czekali na nich narodowcy?).
Godz. 15:32 Uczestnicy marszu równości rozchodzą się. Organizatorzy proszą, by nie szli do domów pojedynczo, ale by opuszczali zgromadzenie w grupkach. - Tak będzie bezpieczniej - przekonują.
Godz. 15:30 - Wrocław jest jednym z tych miast, gdzie władza nie przyłącza się do marszów równości. Nie ma z nami prezydenta Dutkiewicza. Od 8 lat nie było nikogo. Mało tego, te władze robią z tego swoją zaletę. A wolności i równości nie zbuduje się poprzez budowanie kolejnych galerii, można wywalczyć ją tylko na ulicach - mówiła na zakończenie Marszu Równości we Wrocławiu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Partii Razem.
Godz. 15:20 Uczestnicy Marszu Równości we Wrocławiu zastanawiają się, dlaczego trasa została zmieniona. Pojawiły się nawet informacje, że organizatorzy zdecydowali się na rezygnację z pójścia na pl. Jana Pawła II, ponieważ tam na uczestników marszu mieli czekać narodowcy. Organizatorzy uspokajają jednak, że nic takiego nie miało miejsca. - Mieliśmy kilka alternatywnych tras, zdecydowaliśmy się pójść krótszą - przekonuje Karol Jakubowski ze stowarzyszenia Kultura Równości.
Godz. 15:10 Marsz Równości we Wrocławiu znów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. - Naszym jaśnie panującym nie wystarcza już dzielenie Polaków na lepszy i gorszy sort. Ostatnio pojawił się problem kobiet. My na takie traktowanie nie wyrażamy zgody. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, wobec Konstytucji - mówiła do uczestników Małgorzata Lech - Krawczyk z KOD-u i zapraszała wszystkich w poniedziałek na protest nauczycieli (przeczytaj też: Nauczyciele wyjdą na ulice. W poniedziałek protest). - Mam nadzieję, że wszyscy spotkamy się też 9 listopada, w rocznicę nocy kryształowej - zachęcała do przyjścia.
Godz. 14:50 Najwyraźniej organizatorzy Marszu Równości zmienili trasę. Nie idą bowiem w kierunku pl. Jana Pawła II, skręcili od razu w ul. Kazimierza Wielkiego i idą w lewo (ruch na Kazimierza Wielkiego zatrzymano w obu kierunkach, tramwaje jadą normalnie).
godz. 14:45Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Policja na czas przemarszu uczestników zamyka skrzyżowania. Gdy manifestanci przejdą, auta znów są puszczane. W mieście nie ma dużego ruchu, więc nie tworzą się korki.
Godz. 14:30 "500 plus na każdą lesbę" skandują uczestnicy Marszu Równości, którzy wyruszyli już z Rynku. Idą teraz Ruską i ul. Białoskórniczą.
Godz. 14:15. Wrocławski Marsz Równości nadal na Rynku. Organizatorzy odczytują listy. - Jestem dzisiaj z Wami, Kumple, Obywatele, Śmieci, Wariaci, róbmy dym - napisał do uczestników marszu Maria Peszek.
Godz. 14:00 - Dzisiaj jest nasze święto. Nas zawsze będzie mniej. Jeśli znajdziemy sojuszników, możemy dokonać zmian - mówił pod pręgierzem na wrocławskim Rynku Piotr Buźko z Kultury Równości (organizatora wrocławskiego Marszu Równości).
Godz. 13:48"Demokracja nie zabawa, wszyscy równi wobec prawa", "Zamiast terroru, wolność wyboru" - skandują uczestnicy wrocławskiego Marszu Równości. Teraz ulicami Wrocławia idzie już około 1000 osób. Część z uczestników dołączyła po drodze.
Godz. 13:40**Marsz Równości 2016 we Wrocławiu **wchodzi na ul. Oławską. Wrocławska policja pilnuje bezpieczeństwa. - Stoimy na całej trasie marszu. Odpowiednia liczba funkcjonariuszy zabezpiecza to wydarzenie - zapewnia asp. szt. Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji. Marsz przebiega spokojnie.
Godz. 13:25 - Nie protestujemy przeciwko komuś, chcemy pokazać, że jesteśmy takimi samymi, pełnoprawnymi obywatelami, jak inni. Protestujemy przeciwko prawu, które zabrania zawierania małżeństw osobom homoseksualnym, i przeciwko praktykom sądowym wobec osób transseksualnych, które obecnie muszą przejść bardzo długą procedurę, aby dokonać zmiany płci - mówi Dagmara Kałkus, jedna z uczestniczek wrocławskiego Marszu Równości. - Manifestujemy także to, że jesteśmy fajnym środowiskiem i normalnymi ludźmi - dodaje.
Godz. 13:20**Marsz Równości we Wrocławiu** ruszył. Jego uczestnicy idą pl. Teatralny, następnie ul. Widok, ul. Kazimierza Wielkiego, pl. św. Krzysztofa, ul. Oławską, Rynek, pl. Solny, ul. Ruską, ul. Białoskórniczą, ul. św. Mikołaja, pl. Jana Pawła II. Stamtąd przez ul. Ruską, ul. Kazimierza Wielkiego oraz ul. Świdnicką uczestnicy wrócą pod pomnik Bolesława Chrobrego.
Godz. 13:15. Przemawiają organizatorzy. - Wrocław to stolica bez kultury. Mówimy "NIE" przyzwoleniu władz Wrocławia na faszystowskie akcje, takie jak np. spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku - mówią.
Godz. 13. Pod pomnikiem Bolesława Chrobrego przy ul. Świdnickiej zebrało się około 600-700 osób. Mają tęczowe flagi i transparenty zwracające uwagę na problemy mniejszości seksualnych w Polsce.
ZAPOWIEDŹ
Jak informują organizatorzy, marsz ma na celu zwrócenie uwagi na problemy mniejszości seksualnych w Polsce, m.in. dyskryminację, mowę nienawiści, homofobię, a także ksenofobię.
Marsz rozpocznie się pod pomnikiem Bolesława Chrobrego przy ul. Świdnickiej o godz. 13. Trasa marszu będzie wiodła przez ul. Świdnicką, pl. Teatralny, ul. Widok, ul. Kazimierza Wielkiego, pl. św. Krzysztofa, ul. Oławską, Rynek, pl. Solny, ul. Ruską, ul. Białoskórniczą, ul. św. Mikołaja, pl. Jana Pawła II. Stamtąd przez ul. Ruską, ul. Kazimierza Wielkiego oraz ul. Świdnicką uczestnicy wrócą pod pomnik Bolesława Chrobrego. Marsz potrwa mniej więcej do godz. 17