Spis treści
Zobacz zdjęcia Tiny Turner
Tina Turner sprzedała ponad 180 mln płyt na całym świecie, chociaż niektóre źródła podają, że było to 200 milionów. Zdobyła również 12 nagród Grammy. To ona stworzyła utwory, które każdy zna i uwielbia, czyli „The Best”, „Private Dancer” czy „What’s Love Got To Do With It”. Ceniono ją nie tylko za jej twórczość i głos, ale także za stworzenie własnego nietuzinkowego stylu. Pomimo swojego dojrzałego wieku uwielbiała spódniczki mini, które pokazywały jej długie zgrabne nogi. W 2021 roku powstał o niej film dokumentalny, który był symbolicznym pożegnaniem i zakończeniem kariery.
Dzieciństwo Tiny Turner
Tina Turner urodziła się jako Anna Mae Bullock 26 listopada 1939 roku. Jej matka była rdzenną Amerykanką, a ojciec – Afroamerykaninem. Ich związek nie trwał długo. Rodzina była bardzo biedna. Tina dorastała na jednej z farm w Tennessee, gdzie jej rodzice zbierali bawełnę. Po ich rozstaniu dziewczynka zamieszkiwała w różnych miejscach u członków rodziny.
Kiedy miała 13 lat, zmarła jej babcia i Tina wróciła do matki, do St. Louis. To właśnie tam zaczęła śpiewać. Zaczynała od kościelnych chórów gospel. Następnie występowała w lokalnych klubach, gdzie poznała Ike’a Turnera, muzyka, producenta i poszukiwacza talentów. Jako 17-latka rozpoczęła swoją prawdziwą muzyczną karierę, którą prowadził Ike. Po paru latach stworzyli wspólnie zespół i występowali pod nazwą Ike & Tina Turner. Wówczas stworzyli duet nie tylko na scenie, ale i w życiu prywatnym. W 1962 roku wzięli ślub, ale ich związek okazał się pełen bólu, cierpienia, przemocy fizycznej i zdrad.
Nieszczęśliwe i tragiczne życie Tiny Turner
Tina Turner z pewnością nie tak wyobrażała sobie życie u boku męża. Ike notorycznie zdradzał piosenkarkę na jej oczach, a jego kochanki mieszkały z nimi pod jednym dachem. Niewierność męża to niejedyne cierpienie, jakiego przysporzył piosenkarce jej partner. Chociaż dla świata para tworzyła idealny związek, w zaciszu domowym odgrywał się ogromny dramat królowej rock&rolla – doznawała bestialskiej przemocy fizycznej i psychicznej.
Gwiazda wielokrotnie trafiała do szpitala z obrażeniami po pobiciu, ale nikt nie zgłaszał tego policji – nawet szpitalni lekarze. Były to czasy, kiedy rasizm był wszechobecny, a problemy osób czarnoskórych uznawano za nieistotne. Nie tylko pracownicy służby zdrowia „nie widzieli” siniaków na ciele kobiety, podobnie było z ludźmi z wytwórni płytowej, dla których liczyły się tylko pieniądze.
Ike&Tina Turner byli tak popularni, że wystąpili jako support przed koncertem The Rolling Stones. Wraz z bogactwem rosło uzależnienie Ike'a od kokainy, a Tina coraz częściej myślała o odejściu od swojego oprawcy. Pozory bycia rodziną chciała zachować dla swoich dzieci. Miała dwóch biologicznych synów – Raymonda Craiga, który był owocem związku Tiny z saksofonistą Raymondem Hillem, oraz Ronniego, którego ojcem był Ike. Artystka adoptowała dwójkę dzieci Ike’a – Jr. i Michaela Turnera.
Ucieczka Tiny Turner od swojego oprawcy
Po 16 latach życia u boku swojego oprawcy Tina postawiła uciec z domu. Spakowała dzieci i mając przy sobie jedynie 36 centów i talon na benzynę ukryła się w motelu. Była pozostawiona sama sobie. Jej matka zawsze stawała po stronie Ike’a. Aby móc przeżyć, sprzątała domy. Potem wróciła do śpiewania.
Solowa kariera Tiny Turner
Po rozstaniu z mężem w 1977 r. Tina zaczęła pracować nad swoją solową karierą. Jednak dwie jej pierwsze płyty nie spotkały się z większym zainteresowaniem. W 1983 roku wydała singiel z coverem Ala Greena „Let's Stay Together”, a w 1984 roku – płytę „Private Dancer”, która była hitem i sprzedała się w blisko 20 mln egzemplarzy. To osiągnięcie trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa.
To nie były jedyne sukcesy królowej rock&rolla. Zdobyła dwanaście Nagród Grammy. Wśród jej największych solowych przebojów znaleźć możemy „We Don't Need Another Hero”, „What's Love Got To Do With It?”, „The Best”, „Private Dancer”, „I Don't Wanna Fight”, „Better Be Good to Me”, „Typical Male” i „When The Heartache Is Over”. Plus oczywiście „It's Only Love” – duet z Bryanem Adamsem, oraz „Goldeneye” z identycznie zatytułowanego filmu o przygodach agenta 007.
Gwiazda wystąpiła też w kilku filmach: „Tommy” Kena Russella jako Kwaśna Królowa, „Mad Max III: Pod kopułą gromu” George'a Millera i George'a Ogilvie w roli ciotki Entity (za tą rolę odebrała nagrodę Image Award) oraz jako major w filmie „Bohater ostatniej akcji” Johna McTiernana z Arnoldem Schwarzeneggerem.
Tina wydała także kilka składanek – najpopularniejszą z nich jest „Simply The Best” z 1991 roku. W samej Wielkiej Brytanii pokryła się ona aż ośmiokrotną platyną i spędziła aż 140 tygodni na listach przebojów. Łącznie na świecie sprzedała się w nakładzie ponad 7 mln egzemplarzy.
Tina Turner w Polsce dała tylko jeden koncert. Było to 23 sierpnia 1996 r. na Stadionie Gwardii w Warszawie. Wówczas wokalistka promowała swój piętnasty w karierze album „Wildest Dreams”.
Tina Turner nie żyje
Tina Turner zmarła 24 maja 2023 roku w swoim domu w Szwajcarii. Piosenkarka przez ostatnie lata nie pokazywała się publicznie. Skupiła się na swoim życiu prywatnym i zdrowiu. Artystka walczyła z rakiem jelita grubego, miała udar mózgu i przeszła przeszczep nerki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!