„Nie, bo nie”, „nie płacz!” Tych słów nigdy nie mów do swojego dziecka – mogą być bardzo krzywdzące i na długo pozostać w jego pamięci

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
To, co rodzic mówi do dziecka, powinno być przemyślane. Słowa mają ogromne znaczenie i wpływają na rozwój oraz wychowanie najmłodszych. Dlatego każdy rodzic, zanim powie coś w złości do swojego potomka, powinien się zastanowić.
To, co rodzic mówi do dziecka, powinno być przemyślane. Słowa mają ogromne znaczenie i wpływają na rozwój oraz wychowanie najmłodszych. Dlatego każdy rodzic, zanim powie coś w złości do swojego potomka, powinien się zastanowić. GettyImages
Udostępnij:
Dzieci płaczą, denerwują się i bywają niesforne. Takie sytuacje często sprawiają, że rodzice wypowiadają słowa, których później żałują. Są one bardzo krzywdzące dla najmłodszych. Zobaczcie, czego lepiej nie mówić dziecku.

Wychowanie dziecka nie należy do najłatwiejszych zadań – każdy rodzic o tym wie. Nie ma znaczenia, czy maluch ma rok, dwa, czy jest już nastolatkiem – to, jakie słowa są do niego kierowane i w jaki sposób są wypowiedziane, może mieć ogromny wpływ na jego rozwój i psychikę.

Spis treści

To, co rodzic mówi do swojego potomka, powinno być przemyślane. Słowa mają ogromne znaczenie i wpływają na rozwój i wychowanie najmłodszych. Mogą sprawić, że dziecko będzie miało wysoką lub niską samoocenę, będzie szczęśliwe lub nie, ale także może mieć wpływ na jego relacje międzyludzkie.

Dowiedz się więcej:

Czego nie wolno mówić dziecku? Te wypowiedzi nie powinny padać z ust rodziców i opiekunów

Czego nie mówić dziecku? Zapewne takich zdań jest dużo, a te wypowiedziane w złości i nerwach mogą mieć ogromne konsekwencje. Oto kilka z nich:

Nie, bo nie! Ponieważ ja tak mówię!
Nie, bo nie! To żadne wytłumaczenie, a jedynie pokazanie wyższości rodzica nad dzieckiem. Warto podać konkretne argumenty, które przemawiają za odpowiedzią na nie. Inaczej pokazuje się maluchom, że nie liczy się dobre uzasadnienie, tylko z góry ustalona hierarchia.

Czy słyszysz, co do ciebie mówię?
Zapewne to zdanie większość rodziców wypowiada w nerwach. Dziecko z pewnością słyszy to, co mówi do niego jego opiekun. Jednak niekoniecznie rozumie, czego się od niego oczekuje i prawdopodobnie stąd wynika jego brak odpowiedzi.

Nie płacz, nic się nie stało
Jeśli dziecko płacze, to najwyraźniej coś się stało. I to rodzic powinien się dowiedzieć, jaki jest tego powód. To wypowiedziane zdanie sprawia wrażenie, że opiekun bagatelizuje problemy malucha i nie chce ich rozwiązać. Emocji przecież nie warto tłumić!

Warto porozmawiać z dzieckiem, które reaguje na różne sytuacje płaczem. Żaden rodzic nie powinien tego lekceważyć.
Warto porozmawiać z dzieckiem, które reaguje na różne sytuacje płaczem. Żaden rodzic nie powinien tego lekceważyć. tobbo Pixabay.com

Uspokój się!
„Uspokój się” – to słowa bardzo często nadużywane przez rodziców! Dziecko ma prawo wyrażać swoje emocje, nawet te negatywne. Tłumienie ich może przyczynić się do wielu zaburzeń i schorzeń w przyszłości.

Jesteś niegrzeczny, zły, brzydki
Ocena dziecka przez pryzmat jednej sytuacji przyczynia się do zaburzenia jego poczucia własnej wartości. Zwłaszcza, kiedy te negatywne komentarze przeważają nad pozytywnymi. Wówczas może to doprowadzić do sytuacji, że maluch będzie nieśmiały i niepewny siebie, a to z pewnością będzie miało wpływ na jego relację międzyludzkie.

Psychomama_Julia ostrzega. Jakie mogą być konsekwencje niektórych słów wypowiedzianych do dziecka?

Julia Izmalkowa jest psychologiem i prowadzi na Instagramie profil Psychomama_Julia. Obserwuje ją ponad 50 tysięcy ludzi. Nic w tym dziwnego, bo przekazuje swoją wiedzę o rodzicielstwie opartą na naukowych faktach, jak i na podstawie życiowego doświadczenia!

Jakiś czas temu swoim fanom zaprezentowała 21 zdań, które nie powinny być wypowiedziane w kierunku dziecka. A nam zdradziła kilka rad rodzicielskich!

Zawsze stawajcie w obronie swoich milusińskich (nawet kiedy mają już 18 lat).
Nie pozwólcie, żeby ktoś Im robił blizny, które bardzo źle się goją…

Te blizny to konsekwencja słów wypowiedzianych przez opiekunów, dziadków, mamę i tatę. Są takie zdania, których dziecko nigdy nie powinno usłyszeć z ich ust – nawet jeśli dorosły jest zły lub zdesperowany.

- Słowa mają taką sama moc krzywdzenia jak młotek czy skalpel. Zostawiają takie same siniaki i blizny. Nam się coś wyrwie, bo jesteśmy w stresie, a dzieci mogą (ale nie muszą oczywiście) pamiętać to do końca życia. Słowa mogą wpłynąć na samoocenę, na relację z samym sobą, światem i z innymi. Słowa kształtują nasze wzorce myślenia, a one wpływają na nasze emocje i zachowania. Więc mówiąc do dziecka, pomagamy mu się kształtować. Dlatego konsekwencje źle dobranych słów mogą być bardzo krzywdzące i na długo utkwić w psychice dziecka! – tłumaczy Psychomama_Julia

Zabawki dla dzieci

miejsce #1

Alexander

Alexander Magnesiaki Małe Litery 2397

23,98 zł9,63 zł-60%
miejsce #2

Little Tikes

Little Tikes Kuchnia Super Kucharza 484377

748,99 zł319,00 zł-57%
miejsce #3

Marek

Marek Cymbałki 10-Tonowe M03

26,09 zł12,63 zł-52%
miejsce #4

BABY BORN

Baby Born Magiczna Dziewczynka 43 cm 827956

296,00 zł166,96 zł-44%
miejsce #5

Barbie

Barbie Domek Malibu FXG57

587,37 zł349,97 zł-40%
miejsce #6

Goki

Gollnest&kiesel Nakręcana żabka (MS002)

16,99 zł10,15 zł-40%
miejsce #7

Clementoni

Clementoni Mikroskop 60467

99,00 zł60,00 zł-39%
miejsce #8

Barbie

Barbie Wymarzony Kamper zestaw Fbr34

599,00 zł379,90 zł-37%
miejsce #9

Golden Bear

Golden Bear Bing I Króliś Tuliś Mówiący Plusz

174,89 zł127,99 zł-27%
miejsce #10

Pulio

Gonher Pistolet Policyjny 8-Strzałowy

50,83 zł39,32 zł-23%
miejsce #12

Piko

Piko Zestaw startowy PKP Intercity z lokomotywą Husarz

775,00 zł674,51 zł-13%
miejsce #13

Brio

Brio Kolejka Zestaw Załadunek 33210

289,00 zł256,69 zł-11%
miejsce #15

Dantoy

Dantoy Myjnia samochodowa z 3 autami

135,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Psycholog radzi również, jak zapanować nad sobą, by panować nad dziećmi:

- Żaden rodzic nie chce krzywdzić. To oczywiste, że jesteśmy czasem zmęczeni, sfrustrowani, poirytowani. W emocjach, w złości możemy powiedzieć coś, czego nie mamy na myśli, czego nigdy zazwyczaj nie mówimy. Ważne jednak, żeby nie używać naszych emocji jako usprawiedliwienia, a tylko jako wytłumaczenia tej sytuacji. I pamiętać o tym, że my, jako dorośli, powinniśmy chronić nasze dziecko – powinniśmy mu pomagać radzić sobie z jego emocjami, a nie robimy tego, nie umiejąc kontrolować swoich. Autentyczność jest bardzo ważna. Rozumienie, że rodzic to człowiek, jest kluczowe. Ale… to, co jest najważniejsze, to jednak pamiętanie, że rodzic jest DOROSŁYM. I musi znaleźć w sobie siłę, żeby się opanować, bo to krzywdzi dziecko.

Specjalistka dodaje także:

- Jak jesteśmy zdenerwowani – lepiej wyjść na chwilę. Wykrzyczeć. Wybiegać. I wrócić. Zamknąć się na chwilę w pokoju. Wziąć zimny prysznic lub przynajmniej ochlapać się wodą. Cokolwiek, co nam pomoże – nie tłumimy naszych emocji – ale próbujemy je opanować. Bo ważne jest, żeby pamiętać, że dziecko ma bardzo małe możliwości emocjonalnej regulacji – i ledwo sobie radzi ze swoją złością, więc zrzucanie na niego naszych emocji i ciężaru jest naprawdę mega nie ok.

Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy internautów, którzy wrócili pamięcią do lat dzieciństwa i przytoczyli, to co sami słyszeli od ich rodziców, kiedy byli mali.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie