Nike 2021. Podczas gali publiczność protestowała w obronie dzieci imigrantów

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Grzegorz Jakubowski/ Polska Press
Tegoroczna uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Nike miała charakter inny niż dotychczas. Publiczność wstała, ale zamiast klaskać, podniosła w górę kartki z ważnymi hasłami.

Nagrodę Literacką Nike 2021 otrzymał Zbigniew Rokita. Na początku gali rozdania nagród publiczność zachowała się jednak dość nietypowo. Osoby zgromadzone na widowni podniosły w górę ręce, w których trzymały kartki z hasłami nawiązującymi do push-backu na polsko-białoruskiej granicy.

„Gdzie są dzieci z Michałowa?” – można było przeczytać na kartkach, „Gdzie są dzieci? Almand 2,5 roku, Alas 4,5 roku, Arin 6 lat, Aryas 8 lat” – pytali się zgromadzeni.

Podczas protestu na gali wręczenia Nagrody Nike 2021 zgromadzeni wyrazili swój sprzeciw wobec akcji push-back, w ramach której 20 imigrantów z Iraku i Turcji, po dostaniu się na terytorium Rzeczypospolitej trafiło z powrotem na Białoruś. Wśród tych osób znajdowały się kobiety i dzieci. Jak informowała 29 września Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, imigranci zostali doprowadzeni do linii granicy. Rzeczniczka zapewniła TVN24, że „zastosowano procedurę zgodnie z rozporządzeniem”.

Warto przeczytać również:

Takiej polityce stanowczo sprzeciwia się stowarzyszenie UNICEF Polska, polski oddział UNICEF, organizacji humanitarnej i rozwojowej, działającej na rzecz dzieci. - Ostatnie wydarzenia, które miały miejsce na granicy Polski i Białorusi, są niedopuszczalne. Dobro dzieci jest priorytetem i zawsze powinno być na pierwszym miejscu – komentuje UNICEF Polska w komunikacie prasowym z 1 października. – Wywiezienie dzieci na granicę i pozostawienie tam, powoduje bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia i życia. To jest nieludzkie i nieakceptowalne – dodaje organizacja.

Stowarzyszenie zapowiedziało, że w poniedziałek 4 października przedstawi premierowi swoje stanowisko wobec minionych wydarzeń. Według polskiego oddziału UNICEF rząd złamał art. 22 Konwencji o prawach dziecka.

- Zgodnie z Konwencją o prawach dziecka (art.3 pkt 1), we wszystkich działaniach dotyczących dzieci, podejmowanych przez publiczne lub prywatne instytucje opieki społecznej, sądy, władze administracyjne lub ciała ustawodawcze, sprawą nadrzędną powinno być najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka. Działania podjęte na granicy polsko-białoruskiej są tego zaprzeczeniem. Według nas, w świetle ostatnich wydarzeń, Polska naruszyła co najmniej art. 22 Konwencji o prawach dziecka – można przeczytać na stronie unicef.pl.

Wcześniej w sprawie imigrantów na polsko-białoruskiej granicy interweniowała Agnieszka Holland. Reżyserka nawiązała do zdarzeń z minionych tygodni podczas odbioru Platynowych Lwów, które przyznano jej w ramach 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, o czym pisaliśmy na Stronie Kobiet. Holland wygłosiła przemówienie, w którym ostrzegała, że „szczepionka Holocaustu i gułagów przestała działać i że te czasy nienawiści bardzo łatwo mogą wrócić”.

Nagrodę Literacką Nike 2021otrzymał Zbigniew Rokita – dziennikarz, reporter i autor czterech książek. Jury doceniło jego ostatnią publikację, która w 2020 r. ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne, „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Pisarz zajmuje się głównie kwestiami mniejszości etnicznych i narodowych, ale deklaruje, że bliskie są mu także inne, dyskryminowane grupy, np. mniejszości religijne, seksualne czy osoby wykluczone ekonomicznie.

Laureaci Nagrody Literackiej Nike 2021

  • Zbigniew Rokita „Kajś”, wyd. Czarne, 2020 (reportaż) – zwycięzca
  • Kasper Bajon „Fuerte”, wyd. Czarne, 2020 (reportaż),
  • Krzysztof Fedorowicz „Zaświaty”, wyd. Wysoki Zamek, 2020 (powieść),
  • Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”, wyd. Karakter, 2020 (reportaż),
  • Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, wyd. W.A.B., 2020 (reportaż),
  • Jacek Podsiadło „Podwójne wahadło”, wyd. WBPiCAK, 2020 (poezja),
  • Monika Śliwińska „Panny z 'Wesela'. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”, wyd. Wydawnictwo Literackie, 2020 (biografia).
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet