Nowoczesna antykoncepcja - czego jeszcze o niej nie wiesz?

red
archiwum
Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku kobiety wiedzą o seksie i antykoncepcji wszystko. Niestety, jak pokazują badania, wiedzą niewiele, bo brakuje im rzetelnych informacji.

Z dostępnych metod Polki najczęściej stosują pigułkę antykoncepcyjną, a zdecydowana większość prezerwatywę, która raczej powinna być traktowana jako niezbędna przy zabezpieczaniu się przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową, a nie jako środek antykoncepcyjny. Tymczasem nowoczesna antykoncepcja daje nam ogromny wybór metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Sama decydujesz, ile taka antykoncepcja ma trwać – kilka miesięcy, a może kilka lat?

Antykoncepcja szyta na miarę

W ginekologii powstała idea „antykoncepcji szytej na miarę”, czyli tak dobranej, aby była skuteczna, wygodna, akceptowalna finansowo oraz, w miarę możliwości, niosła ze sobą korzyści pozaantykoncepcyjne. Dzięki dostępnej ogromnej różnorodności zawsze istnieje możliwość dobrania skutecznej i wygodnej antykoncepcji dla konkretnej kobiety. Wymaga to od lekarza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także, a może przede wszystkim, poświęcenia pacjentce odpowiedniej ilości czasu, poznania jej preferencji, stylu życia, planów związanych z macierzyństwem czy światopoglądu. Na przykład dla osoby nie posiadającej stałego partnera i współżyjącej nieregularnie zastosowanie prezerwatywy, powinno być wystarczające, a dodatkowo pozwoli ograniczyć ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. Przy współistnieniu trądziku, czy nadmiernego owłosienia należy rozważyć tabletki antykoncepcyjne zawierające hormony dodatkowo neutralizujące te dolegliwości. Jednak, gdy głównym zadaniem antykoncepcji ma być ochrona przed ciążą i to taka, o której nie musimy pamiętać codziennie, warto rozważyć nowoczesne metody niecodziennej antykoncepcji.

Długoterminowa antykoncepcja



Do długoterminowych nowoczesnych metod antykoncepcji, które zapewniają komfort i wysoką skuteczność należą implant podskórny oraz wkładka wewnątrzmaciczna.

Implant jest małym, miękkim, giętkim plastikowym pręcikiem o długości 4 cm i średnicy 2 mm, swoim wyglądem przypomina zapałkę. Lekarz za pomocą specjalnego, jednorazowego aplikatora wszczepia go pod skórę kobiety na ramieniu, gdzie uwolniony zostaje hormon, który hamuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając tym samym do zapłodnienia. Metoda wszczepienia przypomina bezbolesny zastrzyk. Można założyć go w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jeśli uprzednio wykluczyło się ciążę. Można również usunąć go w dowolnym momencie. Implant zaczyna działać tydzień po wszczepieniu, przez 3 lata. Później zasoby hormonów zostają wyczerpane, dlatego należy go zastąpić nowym. Powrót do płodności następuje bardzo szybko po odstawieniu metody. Już w ciągu miesiąca występują regularne cykle owulacyjne.

Hormonalna wkładka domaciczna, łączy zalety spirali i tabletek antykoncepcyjnych. Wkładka wyposażona jest w małą, plastikową ramkę w kształcie litery „T”, zapewnia to dostosowanie do systemu jamy macicy. Na jej ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki umożliwiające jej usunięcie. Znajdujący się w pojemniku hormon, jest podobny do hormonu naturalnie występującego w organizmie kobiety. System uwalnia go do organizmu ze stałą prędkością, w bardzo niewielkich ilościach. Powoduje takie zmiany w śluzówce macicy, że utrudnione jest zagnieżdżenie się tam zapłodnionej komórki jajowej. Pod wpływem hormonu następuje także zagęszczenie śluzu w kanale szyjkowym, więc nasienie nie może się dostać do macicy, aby zapłodnić komórkę jajową. Zmniejsza się też ruchliwość plemników. Hormon działa miejscowo na błonę śluzową, a nie – jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych – na cały organizm. Lekarz wprowadza wkładkę przez pochwę do wnętrza macicy, w trakcie krwawienia miesiączkowego. Nowoczesna wkładka wewnątrzmaciczna zabezpiecza przed ciążą przez kilka lat. Może być stosowana przez kobiety, które jeszcze nie rodziły, ale także przez mamy karmiące piersią. Można ją założyć już na pierwszej wizycie po porodzie. Podczas stosowania wkładki mogą zaniknąć krwawienia miesiączkowe, co dla niektórych Pań może być dodatkową zaletą.
Przed zastosowaniem antykoncepcji warto dowiedzieć się jak najwięcej o różnych dostępnych metodach, aby wybrać tą najlepiej dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o rzetelność informacji dotyczących seksu i antykoncepcji, najbardziej wiarygodnym źródłem jest lekarz.

Panie zainteresowane antykoncepcją na konsultacje lekarskie z zakresu „antykoncepcji szytej na miarę” zaprasza Gemma Centrum Medycyny Intymnej, ulica Podklasztorna 120/2 Kielce, rejestracja telefon +48 602 182 321, informacje także na stronie www.gemma-intima.pl

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcelina Lisiewicz
nowoczesna to dla mnie kapturek naszykowy caya
p
patrycja

dobrą metodą antykoncepcji bedzie kapturek naszyjkowy femcap.

G
Gość

U nas w 10-letnim związku przetestowaliśmy już wszystko, teraz sprawdza się gumka i kontrola owulacji komputerem myway, on również pokazuje mi czy wszystko jest ok, bo bada poziom lh

S
Sonia
Ja znalazłam dla siebie i partnera dobrze dopasowaną antykoncepcję. Teraz zabezpieczamy się diafragma caya. Kapturkiem, który mechanicznie chroni zarówno przed ciążą i chorobami. Dla nas idealnie, no i nie jest to hormonalna antykoncepcja, a takiej nie mogę!
K
Korinek21

Polecam sprawdzić ferosup.pl, chyba jedna z lepszych stron do zakupu afrodyzjaków i ogólnie rzeczy do poprawy życia seksualnego, polecam bo naprawdę warto! 

 

g
ginimes

Ja tam mam swoje sprawdzinte tabletki belara.. biore je juz dlugo i nie wyobrazam sobie zmiany bo bardzo dobrze sie po nich czuje.. mam normalne libido, okres mi sie wyregulowal, cera tez sie poprawila. Czego chciec wiecej :D

G
Gość

ja stosuje pigułki antykoncepcyjne vines, inaczej niestety sobie nie wyobrażam... To wg mnie jest najlepsza metoda, nie dość że lekkie to sa pigułki to jeszcze chronią prawie w 100 procentach :) 

m
milena

Cios w narod? blagam. Jakos nie widze, zeby kraje zachodnie wymieraly z powodu antykoncepcji. Wrecz przeciwnie - coraz gorzej funkcjonuja te, gdzie antykoncepcja zostala zakazana, a dostep do niej ograniczony. Nie wyobrazam sobie tego, zebym miala byc postrzegana, jako maszynka do roddzenia dzieci - owszem chcemy sie na nie zdecydowac, ale w momencie, kiedy bedziemy w stanie z mezem zabezpieczyc ich przyszlosc, a nie w momencie, kiedy sami tak naprawde liczymy czas i pieniadze, zeby jakos przezyc w trakcie studiow i pracy. Dla mnie poki co belara jest nieodlaczna towarzyszka zycia - kiedy zdecyduje sie, ze to juz czas to po prostu ja odstawie i bedziemy sie starac o dziecko. Dlaczego mialabym to robic teraz kiedy nie jestem w stanie zapewnic mu godnego zycia?

G
Gość

Antykoncepcja to cios w naród ,ale tego nie widzą hedoniści.

n
natka62

wg mnie nie ma czegos takiego jak skutki uboczne antykoncepcji... błagam - antykoncepcja jest albo odpowiednio dobrana albo zwyczajnie potrzebna jest pilna zmiana. sama przez to przechodziłam a przez to ze nie moge przyjmowac duzej dawki hormonow - mielismy problem ze spasowaniem metody. ostatecznie padło na wkładkę levosert i bardzo dobrze! działa tylko domacicznie i wlasciwie nie ingeruje w organizm przez co nie ma mowy o jakichkowleik skutkach ubocznych

M
Manista

Zaczęłam niedawno brać tabletki anty, lekarz ginekolog przepisał mi Vibin mini. Dobrze się u mnie sprawdzają, jestem zadowolona. Ktoś z Was je bierze? Ja nie mam żadnych skutków ubocznych :)

m
malwinabojarska
W dniu 28.06.2017 o 01:03, Nihia napisał:

Niestety wiele osób naprawdę ma mylne wyobrażenie na temat antykoncepcji, skutki uboczne itp., to pierwszy mit. Jeśli tabletki są dobrze dobrane, nie będzie skutków ubocznych. U mnie sprawdzają się naprawdę świetnie :)

dokladnie tak, mnie tabletki Belara uratowaly przed bolesnymi miesiaczkami dodatkowo. dzieki nim tak naprawde moge funkcjonowac.

N
Nihia

Niestety wiele osób naprawdę ma mylne wyobrażenie na temat antykoncepcji, skutki uboczne itp., to pierwszy mit. Jeśli tabletki są dobrze dobrane, nie będzie skutków ubocznych. U mnie sprawdzają się naprawdę świetnie :)

G
Gość

Dla lewaków antykoncepcja (oraz sterylizacja) powinna być darmowa, a najlepiej przymusowa.

Mniej lewaków = silniejsza Polska.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet