Nowoczesna antykoncepcja - czego jeszcze o niej nie wiesz?

red
archiwum
Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku kobiety wiedzą o seksie i antykoncepcji wszystko. Niestety, jak pokazują badania, wiedzą niewiele, bo brakuje im rzetelnych informacji.

Z dostępnych metod Polki najczęściej stosują pigułkę antykoncepcyjną, a zdecydowana większość prezerwatywę, która raczej powinna być traktowana jako niezbędna przy zabezpieczaniu się przeciwko chorobom przenoszonym drogą płciową, a nie jako środek antykoncepcyjny. Tymczasem nowoczesna antykoncepcja daje nam ogromny wybór metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Sama decydujesz, ile taka antykoncepcja ma trwać – kilka miesięcy, a może kilka lat?

Antykoncepcja szyta na miarę

W ginekologii powstała idea „antykoncepcji szytej na miarę”, czyli tak dobranej, aby była skuteczna, wygodna, akceptowalna finansowo oraz, w miarę możliwości, niosła ze sobą korzyści pozaantykoncepcyjne. Dzięki dostępnej ogromnej różnorodności zawsze istnieje możliwość dobrania skutecznej i wygodnej antykoncepcji dla konkretnej kobiety. Wymaga to od lekarza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także, a może przede wszystkim, poświęcenia pacjentce odpowiedniej ilości czasu, poznania jej preferencji, stylu życia, planów związanych z macierzyństwem czy światopoglądu. Na przykład dla osoby nie posiadającej stałego partnera i współżyjącej nieregularnie zastosowanie prezerwatywy, powinno być wystarczające, a dodatkowo pozwoli ograniczyć ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. Przy współistnieniu trądziku, czy nadmiernego owłosienia należy rozważyć tabletki antykoncepcyjne zawierające hormony dodatkowo neutralizujące te dolegliwości. Jednak, gdy głównym zadaniem antykoncepcji ma być ochrona przed ciążą i to taka, o której nie musimy pamiętać codziennie, warto rozważyć nowoczesne metody niecodziennej antykoncepcji.

Długoterminowa antykoncepcja



Do długoterminowych nowoczesnych metod antykoncepcji, które zapewniają komfort i wysoką skuteczność należą implant podskórny oraz wkładka wewnątrzmaciczna.

Implant jest małym, miękkim, giętkim plastikowym pręcikiem o długości 4 cm i średnicy 2 mm, swoim wyglądem przypomina zapałkę. Lekarz za pomocą specjalnego, jednorazowego aplikatora wszczepia go pod skórę kobiety na ramieniu, gdzie uwolniony zostaje hormon, który hamuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając tym samym do zapłodnienia. Metoda wszczepienia przypomina bezbolesny zastrzyk. Można założyć go w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jeśli uprzednio wykluczyło się ciążę. Można również usunąć go w dowolnym momencie. Implant zaczyna działać tydzień po wszczepieniu, przez 3 lata. Później zasoby hormonów zostają wyczerpane, dlatego należy go zastąpić nowym. Powrót do płodności następuje bardzo szybko po odstawieniu metody. Już w ciągu miesiąca występują regularne cykle owulacyjne.

Hormonalna wkładka domaciczna, łączy zalety spirali i tabletek antykoncepcyjnych. Wkładka wyposażona jest w małą, plastikową ramkę w kształcie litery „T”, zapewnia to dostosowanie do systemu jamy macicy. Na jej ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki umożliwiające jej usunięcie. Znajdujący się w pojemniku hormon, jest podobny do hormonu naturalnie występującego w organizmie kobiety. System uwalnia go do organizmu ze stałą prędkością, w bardzo niewielkich ilościach. Powoduje takie zmiany w śluzówce macicy, że utrudnione jest zagnieżdżenie się tam zapłodnionej komórki jajowej. Pod wpływem hormonu następuje także zagęszczenie śluzu w kanale szyjkowym, więc nasienie nie może się dostać do macicy, aby zapłodnić komórkę jajową. Zmniejsza się też ruchliwość plemników. Hormon działa miejscowo na błonę śluzową, a nie – jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych – na cały organizm. Lekarz wprowadza wkładkę przez pochwę do wnętrza macicy, w trakcie krwawienia miesiączkowego. Nowoczesna wkładka wewnątrzmaciczna zabezpiecza przed ciążą przez kilka lat. Może być stosowana przez kobiety, które jeszcze nie rodziły, ale także przez mamy karmiące piersią. Można ją założyć już na pierwszej wizycie po porodzie. Podczas stosowania wkładki mogą zaniknąć krwawienia miesiączkowe, co dla niektórych Pań może być dodatkową zaletą.
Przed zastosowaniem antykoncepcji warto dowiedzieć się jak najwięcej o różnych dostępnych metodach, aby wybrać tą najlepiej dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o rzetelność informacji dotyczących seksu i antykoncepcji, najbardziej wiarygodnym źródłem jest lekarz.

Panie zainteresowane antykoncepcją na konsultacje lekarskie z zakresu „antykoncepcji szytej na miarę” zaprasza Gemma Centrum Medycyny Intymnej, ulica Podklasztorna 120/2 Kielce, rejestracja telefon +48 602 182 321, informacje także na stronie www.gemma-intima.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowoczesna antykoncepcja - czego jeszcze o niej nie wiesz? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet