Od muśnięcia w policzek po zabawę językami. O czym świadczą rodzaje pocałunków? Powiedzą ci o nastawieniu partnera i waszej więzi

Anna Moyseowicz
Całowanie niesie szereg korzyści zdrowotnych, umacnia także relację.
Całowanie niesie szereg korzyści zdrowotnych, umacnia także relację. freepik.com
Pocałunek to jedna z najstarszych form okazywania uczuć, a także intymności między dwojgiem ludzi. Choć może się wydawać, że to jedynie prosty gest, pocałunki mogą mieć wiele znaczeń i sporo zdradzać o relacji, w jakiej aktualnie jesteśmy. Inaczej powinniśmy interpretować pocałunek w rękę, a zupełnie inaczej ten klasyczny, zwany amerykańskim.

Spis treści

Pocałunek jest jednym z najbardziej intymnych momentów pomiędzy dwiema osobami. Nie tylko sprawia przyjemność, ale także buduje więzi, a co więcej, może też przekazywać informacje. Podpowiadamy, jak interpretować różne rodzaje pocałunków!

Jakie są pocałunki i o czym świadczą? Od wsparcia po pożądanie

Istnieje mnóstwo rodzajów pocałunków, a każdy z nich można interpretować inaczej. Niezwykle ważne jest także to, kto nas całuje i w jakich okolicznościach, tak więc nie ma jednego słusznego rozumienia tego gestu. Sugerujemy, by interpretację traktować z przymrużeniem oka.

  • Pocałunek w policzek – wyraz sympatii, często stosowany na przywitanie lub pożegnanie. To jeden z najbardziej powszechnych pocałunków, stosowany w rodzinie, pomiędzy przyjaciółmi, niekiedy także znajomymi. Oznacza szacunek, troskę i przyjaźń.
  • Pocałunek w szyję – pocałunek w szyję jest niezwykle intymny i zmysłowy. Oznacza silne pragnienie i jest często preludium do dalszych intymnych chwil. Partner, który często całuje cię w szyję, pokazuje, że jest do ciebie mocno przyciągany i chce pogłębiać waszą fizyczną bliskość.
  • Pocałunek amerykański – pocałunek amerykański jest standardowym pocałunkiem w usta. Polega na tym, że najczęściej mężczyzna ssie górną wargę kobiety, podczas gdy ona zajmuje się w tym czasie jego dolną wargą. Ten gest jest wyrazem miłości i intymności, może występować na różnych etapach związku. Może być zarówno delikatny, jak i pełen emocji, zależnie od sytuacji.

Więcej rodzajów pocałunków i ich znaczenie znajdziesz w naszej galerii

Zobacz też: Jeden gest, a tyle znaczeń! O tym nieświadomie informuje cię partner. Zobacz znaczenie ośmiu sposobów obejmowania

Dlaczego pocałunek podnieca? Gest, który wpływa na „chemię” w mózgu

Gdy spojrzymy na pocałunek z dystansu, może wydawać się on czymś dziwnym. Stykamy się wargami z kimś innym, wymieniamy śliną, co w tym ciekawego? Za tym zachowaniem stoi jednak nauka.

Są różne teorie dotyczące tego, jak powstało całowanie. Jedna z nich twierdzi, że matki podawały dziecku ustami uprzednio przeżuty pokarm. Całowanie miało wyewoluować z tego zachowania.

Sprawdź: Czy pocałunek to zdrada? Kobiety i mężczyźni mają różne opinie na ten temat. Wiele zależy też od rodzaju pocałunku

Całowanie wyzwala w mózgu reakcje chemiczne i powoduje uwalnianie się oksytocyny, dopaminy oraz serotoniny. Dzięki temu poprawia humor, ale może nawet łagodzić ból i dodawać energii. Obniża poziom kortyzlolu, co zmniejsza choćby problemy ze snem. Poprzez wymianę flory bakteryjnej, wzmacnia układ odpornościowy, choć może także być niebezpieczne, ponieważ grozi zarażeniem różnego rodzaju chorobami.

Całowanie niesie szereg korzyści zdrowotnych, umacnia także relację.

Od muśnięcia w policzek po zabawę językami. O czym świadczą ...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet