Ołena Zełenska nagłaśnia problem niepełnosprawnych ofiar wojennych na Ukrainie. Potrzebują pilnej pomocy i rehabilitacji

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska uczestniczy w otwartym dialogu z młodzieżą, Mental Health Care, Kijów, stolica Ukrainy, 21 lutego 2022
Żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska uczestniczy w otwartym dialogu z młodzieżą, Mental Health Care, Kijów, stolica Ukrainy, 21 lutego 2022 Ukrinform/East News
Ołena Zełenska – pierwsza dama Ukrainy, opublikowała na Instagramie zdjęcia kolejnych ofiar rosyjskiej inwazji. Tym razem żona Wołodymyra Zełenskiego pokazała, jaki los spotkał dzieci i dorosłych Ukraińców, którzy przez wojnę stali się niepełnosprawni. Poinformowała także o nowym systemie rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami.

Żona prezydenta Ukrainy nagłaśnia problem niepełnosprawnych ofiar wojny

Ukraińska prezydentowa opublikowała na Instagramie zdjęcia okaleczonych wskutek wojny Ukraińców. Na jednej z fotografii można zobaczyć nastolatkę, która straciła nogę.

- Piętnastoletnia Masza Feszczenko z Zaporoża straciła nogę po ostrzale wroga. Jurij Vetkin, scenarzysta i wojskowy z Czernihowa, przeżył atak czołgu, który również pozbawił go nogi. Aleksander Czekmariew stracił nogę podczas próby opuszczenia okupowanej Buczy, podczas gdy jego samochód został zestrzelony przez rosyjski transporter opancerzony. Żona i synowie zginęli… – wymienia pierwsza dama w publikacji na Instagramie z 13 kwietnia.

Zełenska podkreśla, że codziennie na Ukrainie przybywa osób z niepełnosprawnościami. Muszą nauczyć się żyć w nowych realiach.

- Każdego dnia setki Ukraińców w każdym wieku i każdej płci odnoszą rany wskutek wojny. Przybywa osób niepełnosprawnych. Ci, którzy wczoraj byli pełnosprawni, muszą przyzwyczaić się do nowego stylu życia. Potrzebują rehabilitacji – zarówno psychicznej, jak i fizycznej – pisze Ołena Zełenska na Instagramie.

Nowy system rehabilitacji dla ofiar wojennych i osób z niepełnosprawnościami

13 kwietnia Zełenska poinformowała, że Ukraina przechodzi na nowy system rehabilitacji. Prace nad nim trwały przez wiele lat. Ma on być dostępny dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami, ale nabiera nowego znaczenia w kontekście wydarzeń na Ukrainie.

- Obecnie Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Ubezpieczeń Zdrowotnych i przy wsparciu ekspertów opracowuje specjalny dokument elektroniczny – Indywidualny Plan Rehabilitacji. Będzie on dostępny dla wszystkich potrzebujących, a osobom niepełnosprawnym umożliwi powrót do zdrowia oraz aktywnego życia – zarówno społecznego, jak i osobistego – wskazuje prezydentowa.

Pod postem na Instagramie pojawiły się komentarze ludzi z całego świata.

- Mam nadzieję, że nasz kraj będzie miał taki rząd i takiego prezydenta – pisze jedna z internautek.

- Te straty są takie smutne i przygnębiające, ale Pani oraz Pani rząd wykonujecie świetną pracę, planując rehabilitację waszych ludzi oraz odbudowę miast po wojnie. Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone oraz inne kraje nadal będą Was wspierać w tym procesie. Sława Ukrainie! – można przeczytać w innym komentarzu.

Ołena Zełenska dla CNN

Żona Wołodymyra Zełenskiego niejednokrotnie angażowała się w działalność społeczną. Przyczyniła się m.in. do przeprowadzenia reformy żywienia w ukraińskich szkołach. Dzięki jej staraniom Ukraina dołączyła również do Partnerstwa Biarritz – międzynarodowej inicjatywy G7 na rzecz równości płci, a także podpisała Memorandum o porozumieniu z UNICEF. Prezydentowa miała także swój wkład w powstanie katalogu usług dla tzw. słabszych grup w państwowym portalu „Akcja”. Katalog został stworzony dla osób napotykających na rozmaite bariery, m.in. dla osób starszych, niepełnosprawnych i rodziców małych dzieci.

W środę 13 kwietnia CNN opublikowało wywiad przeprowadzony z prezydentową, w którym Ołena Zełenska apelowała do świata, aby „nie spowszedniała mu wojna”, a ofiary „nie stały się tylko statystyką”. Pierwsza dama prosiła: „nie przyzwyczajajcie się do naszych cierpień”.

Podczas rozmowy, która ze względu na sytuację na Ukrainie miała charakter pisemnej wymiany wiadomości, żona prezydenta Ukrainy odniosła się także do swoich wcześniejszych działań.

– Nie mówimy teraz o zdrowej żywności, ale o żywności w ogóle. Chodzi o przetrwanie naszych dzieci! Nie dyskutujemy już, jak dawniej, o tym, jakie jest najlepsze wyposażenie szkół – pod znakiem zapytania stoi edukacja milionów dzieci. Nie możemy mówić o zdrowym stylu życia dzieci – celem numer jeden jest w ogóle ich uratowanie – oświadczyła pierwsza dama.

Odkąd wybuchła wojna z Rosją, Ołena Zełenska stała się głosem skrzywdzonych przez żołnierzy kobiet, mężczyzn i dzieci. Regularnie zamieszcza wpisy zawierające relacje z bieżących wydarzeń na Ukrainie na Instagramie, a także komentuje nagłaśniane przez siebie wydarzenia oraz sytuację, w jakiej znaleźli się Ukraińcy.

emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet