Ołena Zełenska nagłaśnia problem niepełnosprawnych ofiar wojennych na Ukrainie. Potrzebują pilnej pomocy i rehabilitacji

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska uczestniczy w otwartym dialogu z młodzieżą, Mental Health Care, Kijów, stolica Ukrainy, 21 lutego 2022
Żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska uczestniczy w otwartym dialogu z młodzieżą, Mental Health Care, Kijów, stolica Ukrainy, 21 lutego 2022 Ukrinform/East News
Udostępnij:
Ołena Zełenska – pierwsza dama Ukrainy, opublikowała na Instagramie zdjęcia kolejnych ofiar rosyjskiej inwazji. Tym razem żona Wołodymyra Zełenskiego pokazała, jaki los spotkał dzieci i dorosłych Ukraińców, którzy przez wojnę stali się niepełnosprawni. Poinformowała także o nowym systemie rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami.

Żona prezydenta Ukrainy nagłaśnia problem niepełnosprawnych ofiar wojny

Ukraińska prezydentowa opublikowała na Instagramie zdjęcia okaleczonych wskutek wojny Ukraińców. Na jednej z fotografii można zobaczyć nastolatkę, która straciła nogę.

- Piętnastoletnia Masza Feszczenko z Zaporoża straciła nogę po ostrzale wroga. Jurij Vetkin, scenarzysta i wojskowy z Czernihowa, przeżył atak czołgu, który również pozbawił go nogi. Aleksander Czekmariew stracił nogę podczas próby opuszczenia okupowanej Buczy, podczas gdy jego samochód został zestrzelony przez rosyjski transporter opancerzony. Żona i synowie zginęli… – wymienia pierwsza dama w publikacji na Instagramie z 13 kwietnia.

Zełenska podkreśla, że codziennie na Ukrainie przybywa osób z niepełnosprawnościami. Muszą nauczyć się żyć w nowych realiach.

- Każdego dnia setki Ukraińców w każdym wieku i każdej płci odnoszą rany wskutek wojny. Przybywa osób niepełnosprawnych. Ci, którzy wczoraj byli pełnosprawni, muszą przyzwyczaić się do nowego stylu życia. Potrzebują rehabilitacji – zarówno psychicznej, jak i fizycznej – pisze Ołena Zełenska na Instagramie.

Nowy system rehabilitacji dla ofiar wojennych i osób z niepełnosprawnościami

13 kwietnia Zełenska poinformowała, że Ukraina przechodzi na nowy system rehabilitacji. Prace nad nim trwały przez wiele lat. Ma on być dostępny dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami, ale nabiera nowego znaczenia w kontekście wydarzeń na Ukrainie.

- Obecnie Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Ubezpieczeń Zdrowotnych i przy wsparciu ekspertów opracowuje specjalny dokument elektroniczny – Indywidualny Plan Rehabilitacji. Będzie on dostępny dla wszystkich potrzebujących, a osobom niepełnosprawnym umożliwi powrót do zdrowia oraz aktywnego życia – zarówno społecznego, jak i osobistego – wskazuje prezydentowa.

Pod postem na Instagramie pojawiły się komentarze ludzi z całego świata.

- Mam nadzieję, że nasz kraj będzie miał taki rząd i takiego prezydenta – pisze jedna z internautek.

- Te straty są takie smutne i przygnębiające, ale Pani oraz Pani rząd wykonujecie świetną pracę, planując rehabilitację waszych ludzi oraz odbudowę miast po wojnie. Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone oraz inne kraje nadal będą Was wspierać w tym procesie. Sława Ukrainie! – można przeczytać w innym komentarzu.

Ołena Zełenska dla CNN

Żona Wołodymyra Zełenskiego niejednokrotnie angażowała się w działalność społeczną. Przyczyniła się m.in. do przeprowadzenia reformy żywienia w ukraińskich szkołach. Dzięki jej staraniom Ukraina dołączyła również do Partnerstwa Biarritz – międzynarodowej inicjatywy G7 na rzecz równości płci, a także podpisała Memorandum o porozumieniu z UNICEF. Prezydentowa miała także swój wkład w powstanie katalogu usług dla tzw. słabszych grup w państwowym portalu „Akcja”. Katalog został stworzony dla osób napotykających na rozmaite bariery, m.in. dla osób starszych, niepełnosprawnych i rodziców małych dzieci.

W środę 13 kwietnia CNN opublikowało wywiad przeprowadzony z prezydentową, w którym Ołena Zełenska apelowała do świata, aby „nie spowszedniała mu wojna”, a ofiary „nie stały się tylko statystyką”. Pierwsza dama prosiła: „nie przyzwyczajajcie się do naszych cierpień”.

Podczas rozmowy, która ze względu na sytuację na Ukrainie miała charakter pisemnej wymiany wiadomości, żona prezydenta Ukrainy odniosła się także do swoich wcześniejszych działań.

– Nie mówimy teraz o zdrowej żywności, ale o żywności w ogóle. Chodzi o przetrwanie naszych dzieci! Nie dyskutujemy już, jak dawniej, o tym, jakie jest najlepsze wyposażenie szkół – pod znakiem zapytania stoi edukacja milionów dzieci. Nie możemy mówić o zdrowym stylu życia dzieci – celem numer jeden jest w ogóle ich uratowanie – oświadczyła pierwsza dama.

Odkąd wybuchła wojna z Rosją, Ołena Zełenska stała się głosem skrzywdzonych przez żołnierzy kobiet, mężczyzn i dzieci. Regularnie zamieszcza wpisy zawierające relacje z bieżących wydarzeń na Ukrainie na Instagramie, a także komentuje nagłaśniane przez siebie wydarzenia oraz sytuację, w jakiej znaleźli się Ukraińcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie