Oprah Winfrey – amerykańska wyrocznia i inspiracja dla milionów kobiet

Anna Olejniczak
Anna Olejniczak
Wikipedia
Udostępnij:
Jest uznana za najbardziej wpływową Amerykankę i jedną z najbogatszych kobiet. Mało jest na świecie osób, które w tak ogromnym stopniu kształtują gust i opinie milionów widzów. Jedno jej słowo może pogrążyć lub otworzyć drogę na szczyt. Choć zaczynała od przysłowiowego zera, liczą się z nią nie tylko celebryci, bogaci przedsiębiorcy, ale i najpotężniejsi politycy.

Twórczyni "The Oprah Winfrey Show" jest jedną z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych postaci współczesnego świata. Podczas uroczystej gali, która odbędzie się 7 stycznia 2018, Ophra zostanie uhonorowana nagrodą Cecila B. DeMille'a, czyli honorowego Złotego Globu. Otrzyma to wyróżnienie jako pierwsza ciemnoskóra kobieta. Od 1952 roku nagrodę tę otrzymało tylko 14 pań.

Tajemnicze dzieciństwo

Oprah Winfrey urodziła się 29 stycznia 1954 r. w amerykańskim miasteczku Kosciuszko w stanie Missisipi. Była typową „wpadką” - niechcianym dzieckiem dwójki nastolatków. Jej wychowaniem zajęła się babcia.

Jak dokładnie wyglądało dzieciństwo przyszłej gwiazdy – trudno powiedzieć.

Sama Oprah stworzyła ckliwą opowieść o biednej dziewczynce, bitej i wykorzystywanej do ciężkiej, fizycznej pracy, głodnej, pozbawionej ubrań i zabawek, molestowanej seksualnie. Swoją opowieść powtarzała wielokrotnie z łzami w oczach, wspominając trudne, nieszczęśliwe dzieciństwo, dwa karaluchy, które oswoiła, żeby się nimi bawić, ubrania szyte z worków po ziemniakach i ciężkie wiadra wody, które musiała nosić.

Jeanne Moreau. Fascynująca, niezależna, silna

Amerykanie oczywiście bezkrytycznie uwierzyli w każde jej słowo, współczuli i podziwiali. Uwierzyli, bo bardzo tego chcieli. Sukces Oprah od początku polegał na tym, że byłą „jedną z nich”. Stała się dla tysięcy ludzi wyrocznią, guru, przykładem na ziszczenie „amerykańskiego snu”.

Prawdziwość tych „wspomnień” zakwestionowała Kitty Kelley, pisząc nieautoryzowaną biografię, w której bezlitośnie podważyła autentyczność większości dramatycznych faktów z życia Oprah, twierdząc, że całe traumatyczne dzieciństwo Winfrey jest wyssane z palca.

Trudne dorastanie

Prawda zapewne leży gdzieś pośrodku. Babcia, choć zapewne surowa, niczego małej Oprah nie odmawiała i bardzo dbała o to, by dziewczynka pilnie się uczyła i miała „lepsze życie”. Młoda matka próbowała ją wychowywać, ale gdy nie radziła sobie z nastoletnią córką, odsyłała ją do ojca, który o nią dbał, lecz trzymał krótko. Oprah więc uciekała od niego, gdy się tylko dało.

Gdy miała 13 lat zaczęła sprawiać spore problemy. Wagarowała, kradła, kłamała. Ponoć nie stroniła od narkotyków i przygodnego seksu. Była jednak wyjątkowo zdolna, więc dzięki rządowemu programowi równych szans udało jej się dostać do dobrej szkoły dla dzieci bogatych rodzin. Ponoć to właśnie kontakt z „lepszym” światem sprawił, że postanowiła zrobić wszystko, by zdobyć sławę i pieniądze.

W wywiadach przyznała, że mając 14 lat zaszła w ciążę. Dziecko jednak zmarło parę dni po porodzie, a jej ojciec stwierdził ponoć, że to dla niej druga szansa. Oprah postanowiła tę szansę wykorzystać. Zaczęła przykładać się do nauki i dzięki pomocy ojca rozpoczęła studia na Uniwersytecie Stanowym Tennessee. Jej pierwszym publicznym sukcesem było zwycięstwo w Wyborach Czarnej Miss Piękności Tennessee w 1972 r.

Wielka szansa

Były lata 70. i w Ameryce bardzo ważna stała się kwestia poprawności politycznej, która wymagała, by w programach informacyjnych zaczęły pojawiać się także Afroamerykanie. Dla Oprah była to wielka szansa.

Mając 22 lata zgłosiła się do lokalnej stacji telewizyjnej i dostała posadę prezenterki. Była pierwszą czarnoskórą kobietą, która występowała przed kamerami w Nashville. To właśnie tam zaczęła się jej wielka kariera.

Danielle Darrieux - "Jestem Stradivariusem. Trzeba umieć na mnie grać"

Bardzo szybko stała się popularna na tyle, że wkrótce zaproponowano jej poprowadzenie ogólnokrajowego talk-show „People Are Talking”. 8 września 1986 roku wyemitowano pierwszy odcinek „The Oprah Winfrey Show”. Tym samym stała się pierwszą kobietą w historii, która posiadała swój własny talk show.

Błyskawiczna kariera

Oprah zapraszała do swojego programu zarówno wielkie gwiazdy, jak i „zwykłych” ludzi – biednych lub pokrzywdzonych przez los, a liczba widzów zaczęła rosnąć z każdym kolejnym odcinkiem, w niedługim czasie osiągając miliony fanów.

Jej program błyskawicznie stał się wieczornym punktem obowiązkowym Ameryki. Fenomen Oprah polegał na tym, że potrafiła wyciągać ze swoich gości prywatne informacje i intymne zwierzenia.

Nie była nieprzystępną, zdystansowaną dziennikarką przeprowadzającą chłodny, profesjonalny wywiad, lecz wcielała się w rolę współczującej przyjaciółki, pomocnej sąsiadki.

Wywiady „przy herbatce”

Wprowadzała ciepłą, domową atmosferę, sprawiającą, że jej goście czuli się jakby gawędzili przy herbatce, a nie występowali w studio przed milionową publicznością. Zdradzając swoje „tajemnice”, zachęcała do tego samego zaproszonych gości.

To dzięki jej programowi można było zobaczyć, jakie naprawdę są gwiazdy polityki czy show-biznesu, jakie mają słabości i czym marzą. To właśnie na jej kanapie wyznawali to, o czym milczeli w oficjalnych wywiadach.

**

Przełamywanie tabu**

Oprah nie bała się poruszania trudnych tematów, przełamywania narodowych tabu. Sama również stosowała „emocjonalny ekshibicjonizm”, który szybko stał się jej znakiem firmowym. Opowiadała o swoim traumatycznym dzieciństwie, biciu, molestowaniu, gwałcie.

"Doskonale rozumiem gwałcone i bite kobiety, jest mi bliskie to, co czują. (…) Miałam dziewięć lat, gdy zgwałcił mnie kuzyn, potem inni członkowie rodziny, których nie chcę wymieniać z imienia. W wieku 14 lat zaszłam w ciążę ze swoim wujem, mój synek umarł dwa tygodnie po urodzeniu. Byłam w emocjonalnej czarnej dziurze, otępiała, nieszczęśliwa, zdradzona i upokorzona przez dorosłych. Seks nie kojarzył mi się wtedy z miłością, był fizjologiczną czynnością, która dawała chwilę zapomnienia i przyjemności. Byłam zerem i tak się czułam, ból zagłuszałam narkotykami i alkoholem." - mówiła.


Nigella Lawson: Bogini kuchni z rysą na cokole

Niezależnie od tego, czy zwierzenia te były prawdziwe, czy też stanowiły wybieg mający zapewnić oglądalność i ugruntować stworzony mit, wyznania odnosiły skutek – to właśnie podczas jej programów zaczęto po raz pierwszy poruszać otwarcie wiele niewygodnych tematów.

Nie bała się potępiać księży molestujących dzieci, opowiadać o problemie narkomanii, wytykać brak tolerancji dla homoseksualistów. Wywlekała na światło dzienne kolejne grzeszki, które Ameryka niejednokrotnie próbowała zamieść pod dywan. Oczywiście te kontrowersyjne tematy przyciągały publiczność i świetnie się „sprzedawały”, jednak – niezależnie od intencji samej Oprah – wykonywała kawał dobrej roboty, zmuszając Amerykę do przejrzenia się samej sobie.

„Taka jak my”

Swoją ogromną popularność zyskała nie tylko dzięki charyzmie, ale przede wszystkim emocjonalnemu zachowaniu. Razem ze swoimi gośćmi śmiała się, płakała, współczuła, gratulowała, dopingowała.

Za każdym razem pokazywała widzom, że jest „jedną z nich”. Swoimi zwierzeniami zachęcała do otwierania się innych. Na swoim przykładzie pokazywała, że zawsze można się zmienić czy osiągnąć sukces. „Sama byłam biedna, nie miałam nic, zaczynałam od zera. Udało mi się, więc wam też może się udać. Wszystko jest możliwe, trzeba tylko chcieć.” Jej programy były swoistą psychoterapią.

W ciągu 25 lat trwania „The Oprah Winfrey Show” w programie pojawiło się 30 tysięcy zaproszonych gości. Byli wśród nich zarówno zwykli Amerykanie, jak i największe gwiazdy, celebryci i światowi przywódcy. Na widowni w sumie zasiadło milion osób, a program z ich udziałem oglądali widzowie w 150 krajach świata.

**

Wyrocznia**

Przez ćwierć wieku Oprah wpływała na gusta, poglądy i opinie milionów Amerykanów, stając się ich bohaterką narodową i wyrocznią. Jej wpływ na opinię publiczną był tak ogromny, że dziś uważa się, że to w dużej mierze dzięki niej George W. Bush i Barack Obama wygrali wybory prezydenckie.

Pierwszego z nich serdecznie przywitała w swoim studio, całując w policzki, o drugim powiedziała „Kocham go, szanuję i popieram wszystko, co robi”. W obu przypadkach pozycje polityków w sondażach gwałtownie poszybowały ku górze.
Kiedy w połowie lat 90. podczas programu o chorobie wściekłych krów zapowiedziała, że nigdy nie tknie hamburgera, hodowcy krów z samego Teksasu stracili 12 milionów dolarów.

Gdy w 2015 roku, walcząc z nadwagą kupiła pakiet akcji firmy Weight Watchers (Strażnicy Wagi), ta w jeden dzień podwoiła swoją wartość.

Frida Kahlo - ikona feministek, duma Meksyku, niespełniona kobieta

Nic więc dziwnego, że zaproszenie do jej programu mogło wzbudzać zarówno radość, jak i przerażenie. Gwiazdy i politycy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak ważna jest jej opinia.

Występ w „The Oprah Winfrey Show” mógł zagwarantować im zarówno natychmiastowy sukces, jak i przyczynić się do porażki. Każde słowo Winfrey było dla milionów oglądających ją ludzi niemal święte. Z Oprah musieli liczyć się nawet najsławniejsi i najbogatsi.

Wpływowa i bogata

Tygodnik „Time” umieścił ją na liście najbardziej wpływowych ludzi XX wieku, a miesięcznik „Forbes” uznał za najbardziej wpływową Amerykankę. Magazyn „Life” zaliczył Oprah do setki osób (obok Jezusa i Newtona), które wywarły największy wpływ na dzieje ludzkości. Królowa talk–show została uznana nie tylko za jedną z najpotężniejszych gwiazd, ale i jedną z najbogatszych kobiet. Jej majątek oszacowano się na 3 miliardy dolarów.

Oprah zasłynęła także z działalności charytatywnej. Przeznaczyła 50 milionów dolarów ze swojego ogromnego majątku na pomoc biednym. „Parade Magazine” przyznał jej tytuł Najhojniejszej Sławnej Osoby na Świecie. Pomogła zbudować w Afryce szkoły dla 50 tysięcy dzieci.

Podczas programu o ludziach, których nie stać na kupno samochodu, wręczyła zaproszonym gościom i wszystkim obecnym na widowni kluczyki do 276 aut.

Ostatnio uruchomiła także własną linię gotowych dań. Ponieważ jest fanką zdrowej żywności, wśród produktów są m.in. zupy, purée ziemniaczane z kalafiorem czy makaron z purée z fasoli. Produkty noszą nazwę „O, That’s Good” i są dostępne w wybranych amerykańskich supermarketach. Jedno danie ma kosztować nie więcej niż 5 dolarów.

Kobieta-instytucja

Oprah Winfrey to nie tylko najbardziej znana na całym świecie prezenterka telewizyjnego show, ale i kobieta-instytucja. Ma swój kanał telewizyjny Oxygen, stację radiową Oprah & Friends, wyprodukowała film, wydała pięć bestsellerowych książek. Jej stronę internetową Oprah.com odwiedza miesięcznie 6 milionów ludzi. Jej magazyny „O, The Oprah Magazine” i „O, At Home” – mają prawie 3 miliony stałych czytelników.

Założyła Fundację The Angel Network, która zbiera pieniądze na cele charytatywne i wspiera m. in. przedstawianych w audycjach bohaterów. Doprowadziła do opracowania tzw ustawy Oprah, dzięki której stworzono bank danych o przestępcach seksualnych.

Sumienie Ameryki

- Pewnie, że odniosłam sukces finansowy – przyznaje Oprah. – Pozostałam jednak normalną Murzynką w średnim wieku. Jak większość kobiet nie mam figury modelki, borykam się z nadwagą. Chudnę i tyję na przemian, bo albo się odchudzam, albo jem bez opamiętania. Lubię oglądać telewizję, trudno mi zmusić się do wysiłku fizycznego. Mam przyjaciółki, z którymi plotkuję. Naprawdę nie czuję się od nikogo lepsza. - wyznaje w jednym z wywiadów.

Donatella Versace - Muza, która przeobraziła się w bisneswoman

Trudno powiedzieć, czy ta skromność i kreowanie się na „dziewczynę z sąsiedztwa” jest prawdziwa, czy wyreżyserowana. Choć niektórzy uważają Oprah za „mistrzynię pozorów”, która cały swój życiorys starannie zaplanowała, by stworzyć dobrze sprzedającą się legendę, faktem jest, że Oprah pod wieloma względami zmieniła Amerykę, stając się – jak to ujął magazyn „Vanity Fair” - jej sumieniem.

Inspiracja

Trzeba przyznać, że Oprah przez wiele lat była nie tylko inspiracją dla wielu ludzi, ale i stała się prawdziwą bohaterką społeczności afroamerykańskiej.

Była pierwszą ciemnoskórą obywatelką Stanów Zjednoczonych, która zarobiła miliard dolarów, w 2003 roku magazyn Forbes ogłosił ją najbogatszą Afroamerykanką XX wieku, czasopismo Life uznało ją za najbardziej wpływową czarnoskórą kobietę jej pokolenia, przez długi czas była jedynym ciemnoskórym miliarderem na wielu zestawieniach najbogatszych ludzi świata.

Jest również pierwszą Afroamerykanką, która została wyróżniona honorowym Złotym Globem. Meher Tatna, szefowa Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej przyznającego nagrodę, powiedziała:

Od pokoleń Oprah zwraca uwagę na silne kobiece postaci na ekranie i poza nim, i od dziesięcioleci jest wzorem dla kobiet i dziewcząt. (…) Jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet naszych czasów. Stworzyła nieporównywalną więź pomiędzy ludźmi na całym świecie, przez co stała się jedną z najbardziej szanowanych i podziwianych postaci współczesności

Oprah Winfrey: Nie czuję już potrzeby udowadniania czegokolwiek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

i Z GWIAZDAMI- zapowiedź

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JEST TAK
Prezydent Trump ogląda występ tej czarnej, ona mówi, że trzeba zrozumieć człowieka, więc Prezydent wyciera chusteczką kącik oka i dzwoni do Mattisa: "Jimmy, relax!". I James w ciągu 24 godzin wycofuje wszystkie wojska z Korei Płd. Tak to wygląda, jeśli z opinią tej czarnej liczą się z ajpotężniejsi politycy.
m
miami
Jej show w TV to picie kawy, wachanie kwiatow i metody na odchudzanie ogladane przez znudzone (niepracujace) gospodynie domowe. Ktos jej powiedzial ze jest gwiazda i w to uwierzyla bo potrzebna byla jako przyklad czarnej kobiety osiagajacej sukces. "Licza sie z nia najpotezniejsi politycy" he,he.
W
Weredyk
Chore jak jedna tepa, prymitywna dzida moze oglupic tyle ludzi na swiecie. Ale mysle ze to swiadczy bardziej o glupocie ludzi niz jej.
C
Czy to jest normalne?
Czy to jest normalne?
Więcej informacji na stronie głównej Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie