Paragon wrzucasz do pojemnika na papier? Źle! Najczęstsze błędy w segregacji odpadów

Redakcja
[odpad - miejsce/pojemnik, do którego powinien trafić]papier po maśle - zmieszane
[odpad - miejsce/pojemnik, do którego powinien trafić]papier po maśle - zmieszane Łukasz Kaczanowski
Karton po mleku w pojemniku na papier, gruz po drobnym remoncie w odpadach zmieszanych, a rozbite lusterko do szkła? Jeśli tak robisz, bo popełniasz błędy w segregacji odpadów. Zapraszamy na przegląd nieprawidłowości, co pozwoli uniknąć ich w przyszłości. Odpady kwalifikujemy przy pomocy bydgoskiej wyszukiwarki, pomagającej segregować "śmieci".

Najpopularniejsze błędy w segregacji odpadów

Do segregacji odpadów w domu zachęciły nas niższe rachunki "za śmieci" i/lub wyższe idee - chcemy, aby w otoczeniu było mniej plastiku. Recykling staje się modny i konieczny, a my z dumą nosimy bawełniane torby na zakupy i własne woreczki do zapakowania warzyw i owoców, by unikać foliowych torebek. Wodę zabieramy ze sobą w butelkach wielorazowych, zbieramy deszczówkę do podlewania ogródka.

Wydaje się, że wszystko robimy wzorcowo, bo przecież w kuchni stoją pojemniki na 5 frakcji odpadów. Kłopot polega na tym, że nieświadomie popełniamy błędy. Jakie? Ich przykłady i wskazanie prawidłowego pojemnika znajdziesz w krótkiej galerii:

Wątpliwości może rozwiać wyszukiwarka odpadów, którą udostępnia Bydgoszcz: Sprawdź, gdzie wyrzucić odpad. To ona wskazała odpowiednie miejsce dla podanych w galerii przykładów.

Segregacja odpadów to drugie (i kolejne) życie surowców

Prawidłowa segregacja odpadów i wysokie poziomy odzysku surowców, a następnie możliwość ich powtórnego wykorzystania, np. w przypadku plastiku do produkcji nowych opakowań lub pozyskania energii, to jeden z kluczowych elementów gospodarki o obiegu zamkniętym, wyjaśnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przykłady. Do pojemnika na papier nie wrzucamy:

  • chusteczek higienicznych i zabrudzonych ręczników papierowych,
  • tłustego papieru po maśle, wędlinach, serach,
  • kartonowych opakowań po sokach, mleku itp.
  • paragonów ze sklepu oraz bankomatu, wyciągów bankowych i dowodów wpłat,
  • papieru do pieczenia,
  • papierowych opakowań po kleju, cemencie, nawozach,

NFOŚiGW wskazuje, że liczba zużywanych codziennie jednorazowych opakowań plastikowych jest szczególnie widoczna w miastach. Przywołuje dane GUS za 2018 r., z których wynika, że tylko 40% plastiku z odpadów komunalnych jest powtórnie przetwarzana, a to oznacza, że ponad 400 tys. ton plastiku rocznie jest „marnowane” i zwiększa zanieczyszczenie środowiska w Polsce.

Do systematycznego zwiększania poziomu recyklingu odpadów mają nas zachęcać nowe rozwiązania w postaci małej architektury, czyli automatów do odzyskiwania surowców. NFOŚiGW uważa, że recyklomaty symbolizują nowy wymiar selektywnej zbiórki odpadów i wspierają promocję zasad recyklingu w codziennym życiu mieszkańców, zwłaszcza mieszkańców miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niczego nie segregujcie, te qoorwy kręcą na śmieciach lody, że aż trzeszczy i śmieją się nam w twarz, bo płacimy za wszystko. Wideo poniżej:

https://vod.tvp.pl/video/magazyn-sledczy-anity-gargas,10122020,50885199

t
taka prawda

A co to da i tak mieszkańcy za długi Łodzi ,dzięki rządom zdanowskiej i radnych PO i SLD będą muszą zapłacić więcej i za chwilę jeszcze więcej bo 4 MILIARDY długi jest

G
Gość
11 maja, 8:27, Gość:

Fusy z herbaty do BIO a torebka do Papieru!!!

Jeśli z napisem lakierowanym - to do tworzyw sztucznych czy komunalnych?

G
Gość

Właśnie przesegregowałem pojemnik na papier i tworzywa sztuczne.50 l. 45 min. Nie jestem pewien czy , do końca, prawidłowo.

W Hryniewiczach trafi to na linię. Wybiorą czyste butelki plastikowe, grubszy karton. Nie ma odbiorców na te surowce. 70-80 % pójdzie do spalarni.

G
Gość

A najciekawsze jest to, że skupy makulatury, czyli ci którzy szczególnie dbają o to żeby im odbiorcy hurtowi wszystko przyjęli i nie marudzili, nigdy nie robią żadnych problemów i przyjmują tylko z podziałem na papier i tekturę. Przyjmują tekturę z nadrukiem, z taśmami klejącymi, zafoliowane, z nalepkami, a nawet z metalowymi zszywkami, czasami nawet zabrudzone, a nam każą to wszystko odrzucać do zmieszanych. Poza tym nie róbmy sobie kpin z tymi paragonami - ile ich jest w gospodarstwie domowym - 1, 2 dziennie ? Gdyby to były kilogramy, czy kilometry, to rozumiem, ale kilka tygodniowo i do tego jakiej wielkości ?

Nie zgadzam się także z niemyciem plastikowych opakowań po jedzeniu - nie mówię o dokładnym myciu (z płynem do mycia naczyń !), ale opłukać i usunąć większe pozostałości zawsze warto, ponieważ później, szczególnie jak jest ciepło, jest czasami taki smród, szczególnie przed odbiorem (dwa tygodnie), że zemdleć można. Problem dotyczy szczególnie domów jedno lub małorodzinnych, gdzie "żółte" gromadzone są w workach.

G
Gość

Fusy z herbaty do BIO a torebka do Papieru!!!

G
Gość

Proponuję jeszcze rozstrzygnięcie na 238 stronach segregacji papieru. Czy jest zwykly czy lakierowany, czy napis lekko błyszczący zmienia jego klasyfikację......itd,itp.

G
Gość
6 maja, 10:48, Gość:

Może jeszcze butelki pozbawić etykiet, umyć i posegregować wg koloru szkła? Po czym dopłacić stówkę miesięcznie, a odbiorca sprzeda surowiec z konkretnym zyskiem bez kosztów własnych?

I dostawić jeszcze segregator z 10 workami. Przy okazji zarobi producent worków, kontenerów i gniazd selekcyjnych.

S
Stefan Kłos
7 maja, 10:50, czarek:

Tak niechlujnego systemu gospodarki odpadami nie ma na Świecie?! Czemu nasz kraj zawsze musi być liderem w głupocie???

Bo zamiast skopiować działający system z innego kraju, wymyślamy swój. Dzięki temu setki konsultantów zarabiają. O to chodzi, zręby zamawiać opinie i analizy.

S
Stefan Kłos

Opakowanie po dezodorancie do zmieszanych? Jest ono ze stali lub aluminium.

G
Gość
7 maja, 10:50, czarek:

Tak niechlujnego systemu gospodarki odpadami nie ma na Świecie?! Czemu nasz kraj zawsze musi być liderem w głupocie???

Jaki rząd takie państwo. A gdzie wyrzucać np. gazety na kredowanym papierze?

Dobrze ktoś tu powiedział na każdym produkcie, opakowaniu, itp powinien być znaczek gdzie wrzucić taki przedmiot. Sortów odpadów nie powinno być więcej jak 5. System znakowania musi jeden dla całe Polski obowiązywać wszystkich. I producentów i konsumentów a w pierwszej linii urzędników.

G
Gość

Na każdym opakowaniu musi być symbol pojemnika, do jakiego musi być wyrzucony - to takie proste , ale nie Greenpeace Polska

f
feliks roman

Zamiast napisać, co i gdzie wrzucamy, pisza czego nie wrzucac. Co za pokretna logika. Okazuje sie, że nie każde szklo jest szklem, papier papierem, a kosc drobiowa mma być wrzucana do innego pojemnika niż wołowa. A gdzie wrzucac bielizne i zu zyte ubrania?

A kto ma zaplacic za dojazdy do selektywnych punktow odbioru? Paranoja - RATUNKU!

E
Ewa

Ech opolscy redaktorzy są tacy mało dociekliwi.

Widzicie cudze pod lasem, a nie widzicie swego pod nosem.

Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie.

Ciekawe czy Pan Łukasz Kaczanowski zorientuje się co mam na myśli.

G
Gość

Może jeszcze butelki pozbawić etykiet, umyć i posegregować wg koloru szkła? Po czym dopłacić stówkę miesięcznie, a odbiorca sprzeda surowiec z konkretnym zyskiem bez kosztów własnych?

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet