Najpopularniejsze błędy w segregacji odpadów
Do segregacji odpadów w domu zachęciły nas niższe rachunki "za śmieci" i/lub wyższe idee - chcemy, aby w otoczeniu było mniej plastiku. Recykling staje się modny i konieczny, a my z dumą nosimy bawełniane torby na zakupy i własne woreczki do zapakowania warzyw i owoców, by unikać foliowych torebek. Wodę zabieramy ze sobą w butelkach wielorazowych, zbieramy deszczówkę do podlewania ogródka.
Wydaje się, że wszystko robimy wzorcowo, bo przecież w kuchni stoją pojemniki na 5 frakcji odpadów. Kłopot polega na tym, że nieświadomie popełniamy błędy. Jakie? Ich przykłady i wskazanie prawidłowego pojemnika znajdziesz w krótkiej galerii:
Wątpliwości może rozwiać wyszukiwarka odpadów, którą udostępnia Bydgoszcz: Sprawdź, gdzie wyrzucić odpad. To ona wskazała odpowiednie miejsce dla podanych w galerii przykładów.
Segregacja odpadów to drugie (i kolejne) życie surowców
Prawidłowa segregacja odpadów i wysokie poziomy odzysku surowców, a następnie możliwość ich powtórnego wykorzystania, np. w przypadku plastiku do produkcji nowych opakowań lub pozyskania energii, to jeden z kluczowych elementów gospodarki o obiegu zamkniętym, wyjaśnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przykłady. Do pojemnika na papier nie wrzucamy:
- chusteczek higienicznych i zabrudzonych ręczników papierowych,
- tłustego papieru po maśle, wędlinach, serach,
- kartonowych opakowań po sokach, mleku itp.
- paragonów ze sklepu oraz bankomatu, wyciągów bankowych i dowodów wpłat,
- papieru do pieczenia,
- papierowych opakowań po kleju, cemencie, nawozach,
NFOŚiGW wskazuje, że liczba zużywanych codziennie jednorazowych opakowań plastikowych jest szczególnie widoczna w miastach. Przywołuje dane GUS za 2018 r., z których wynika, że tylko 40% plastiku z odpadów komunalnych jest powtórnie przetwarzana, a to oznacza, że ponad 400 tys. ton plastiku rocznie jest „marnowane” i zwiększa zanieczyszczenie środowiska w Polsce.
Do systematycznego zwiększania poziomu recyklingu odpadów mają nas zachęcać nowe rozwiązania w postaci małej architektury, czyli automatów do odzyskiwania surowców. NFOŚiGW uważa, że recyklomaty symbolizują nowy wymiar selektywnej zbiórki odpadów i wspierają promocję zasad recyklingu w codziennym życiu mieszkańców, zwłaszcza mieszkańców miast.
Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek