W trakcie czwartkowych głosowań Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. aborcji w Polsce. Rezolucja mówi o "zdecydowanym potępieniu" orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 października.
Rezolucja PE nawiązuje, przypomnijmy, do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020, w którym sędziowie orzekli, że aborcja z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – to jeden z trzech przypadków, w których polskie prawo dopuszcza legalną aborcję – jest niezgodna z konstytucją.
Europarlamentarzyści uznali, iż "ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje aborcji, a jedynie spycha ją do podziemia, prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji". W efekcie "naraża zdrowie i życie kobiet".
Projekt rezolucji złożyli eurodeputowani grupy Socjalistów i Demokratów. Potępili w nim zdecydowanie orzeczenie TK dotyczące aborcji w Polsce. "Nieuzasadnione przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji, wynikające ze wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet, gdyż narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP" - czytamy w uchwale.
Jako że większość legalnych aborcji w kraju dokonywana jest na tej podstawie, posłowie przestrzegają, że zakazanie tej opcji, która w minionym roku stanowiła 96 proc. przypadków legalnego zakończenia ciąży w Polsce, doprowadzi do wzrostu liczby "niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji".
Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się 455 posłów PE, przeciw było 145, a 75 wstrzymało się od głosu.
Poparcie dla protestujących, potępienie przemocy
Eurodeputowani zaapelowali także, aby nie obejmować kodeksem karnym wykonywanie aborcji. Rodzi to bowiem obawę, że lekarzy będą powstrzymywać się od ich wykonywania z obawy przed sankcjami karnymi. Posłowie wyrazili także swoje poparcie i solidarność z obywatelami Polski, w szczególności z kobietami i osobami LGBTI+, które "pomimo zagrożeń dla zdrowia publicznego wyszły na ulice, by protestować przeciwko poważnym ograniczeniom ich podstawowych wolności i praw". Zauważyli, że orzeczenie zostało wydane w momencie wprowadzenia poważnych ograniczeń w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19, "utrudniających wszelką demokratyczną debatę".