Podatek cukrowy obowiązuje od 1 stycznia! Zobacz ile do góry poszły ceny takich napojów jak Coca Cola, Pepsi, Red Bull i innych

Marzena Smoręda
Wraz z wprowadzeniem opłaty cukrowej wzrosły ceny wielu napojów, prezentujemy je w dalszej części galerii.
Wraz z wprowadzeniem opłaty cukrowej wzrosły ceny wielu napojów, prezentujemy je w dalszej części galerii. Dawid Łukasik
1 stycznia 2021 roku weszła w życie nowa opłata - tak zwany podatek cukrowy - wprowadzona została ustawą w związku z promocją polityki prozdrowotnej. Ma na celu walkę z nadwagą i otyłością poprzez nałożenie opłaty na napoje z dodatkiem cukrów oraz środków spożywczych zawierających te substancje. Niestety podatek cukrowy zwiększy koszty producentów napojów oraz co za tym idzie spowoduje wzrost cen detalicznych wielu popularnych napojów w sklepach. O ile więcej zapłacimy? Nawet o 40 procent!

Czym jest tak zwany podatek cukrowy? Jest to opłata od cukru i zamienników cukru w dosładzanych napojach. Nie dotyczy ona producentów soków. Tej opłacie nie podlegają napoje, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20 procent składu surowca, a zawartość cukrów jest mniejsza lub równa 5 gramom w przeliczeniu na 100 mililitrów napoju.

Opłata cukrowa składa się z części stałej oraz zmiennej. Opłata stała wynosi 50 groszy za litr napoju, a jeśli napój zawiera także substancję aktywną (taurynę, kofeinę), do tego dochodzi dodatkowo 10 groszy za litr.

Jeśli produkt zawiera w 100 mililitrach więcej niż 5 gramów substancji słodzącej, to podlega dodatkowo opłacie zmiennej w wysokości 5 groszy za każdy gram cukru powyżej tego poziomu na litr napoju.

Według Polskiej Federacji Producentów Żywności wprowadzenie opłaty w formie „podatku cukrowego” może wiązać się ze wzrostem cen napojów nawet o 40 procent.

W galerii przedstawiamy przykładowe ceny napojów słodzonych, których ceny wzrosły po wprowadzeniu opłaty cukrowej:

Jaką opinię na temat nowej opłaty cukrowej mają producenci napojów i dystrybutorzy? Sprawdziliśmy.
Marek Jezior, dyrektor sprzedaży i marketingu w Gomar Pińczów: - Opłata cukrowa dotyczy produkowanych przez nasz zakład produktów: grupy syropów owocowych do przyrządzania napojów z wodą gazowaną lub niegazowaną, stosowanych jako dodatek do herbaty, napojów i deserów o pojemności 500 mililitrów, oraz grupy nektarów i napojów owocowych o pojemności 300 mililitrów. Opłata cukrowa dotycząca naszych produktów zależy od zawartości cukru i składa się z opłaty stałej w wysokości 50 groszy za litr napoju i opłaty zmiennej w wysokości 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gramów w 100 mililitrach w przeliczeniu na litr napoju. Jeśli nektar albo napój zawiera w swym składzie nie mniej niż 20 procent soku owocowego, to wtedy taki produkt nie podlega opłacie stałej w wysokości 50 groszy za litr, podlega opłacie zmiennej która wynosi 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gramów w 100 mililitrach w przeliczeniu na 1 litr.

Nasze nektary i napoje zawierają od od 23 do 50 procent soków owocowych, podlegają tylko opłacie zmiennej, więc nie płacimy tej podstawowej opłaty, czyli 50 groszy za litr napoju. Natomiast jesteśmy zobowiązani do opłaty zmiennej, która wynosi 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gramów w 100 mililitrach w przeliczeniu na 1 litr. Czyli, jeżeli w naszym produkcie, na przykład w nektarze z czarnej porzeczki o pojemności 300 mililitrów zawartość cukru wynosi 12 gramów w 100 mililitrach, to płacimy po 5 groszy za 7 gramów cukru, zawartość cukru do 5 gramów jest zwolniona z opłaty z powodu zawartości w nektarze soku w ilości ponad 20 procent . W przeliczeniu wynosi to na litr 35 groszy, czyli 11 groszy od 1 sztuki. Jeżeli chodzi o syropy owocowe, z powodu zawartości cukru to jest to maksymalna opłata wynosi 1,20 złotych do 1 litra syropu czyli 60 groszy od 1 sztuki.

Ustawa nakłada opłatę cukrową na firmę, która wprowadza produkt do sprzedaży detalicznej i hurtowej, czyli jeżeli my sprzedajemy produkt do sklepu, to my płacimy tę opłatę. W każdym wypadku jest to określane na podstawie etykiety i podanego tam składu produktu. Tej opłacie nie podlegają soki 100-procentowe, które nie zawierają dodanego cukru.

W tej sytuacji jesteśmy zmuszeni zmienić ceny produktów, bo musimy ponieść te opłatę. Docelowo chcemy zmienić receptury i proponować takie produkty, które nie będą objęte tą opłatą. Jednym słowem postawimy na soki 100-procentpowe. W tej chwili jesteśmy w okresie przejściowym. Mamy zapasy magazynowe i musimy je sprzedać.

Podane powyżej wartości opłat są bez naliczania podatku VAT oraz marż sklepowych, w związku z tym finalna podwyżka cen produktów dla konsumentów będzie na wyższym poziomie, na dziś trudnym do oszacowania, może to być wzrost ceny nektarów, napojów w sklepie o 13 do 15 groszy, a syropów o 0,9- 1,1 złotych - mówi Marek Jezior.

Jak zmienią się ceny napojów z dodatkiem cukru w sklepach?
Grzegorz Pabis, wiceprezes PSS Społem w Kielcach, największej sieci sklepów spożywczych w mieście: - Ceny będziemy zmieniać wraz z nowymi dostawami. Na razie chcemy sprzedać zapasy, które jeszcze mamy. Ceny zmieniać się będą sukcesywnie, różnie w różnych sklepach. O ile zdrożeją produkty, zależeć będzie od dystrybutora i producenta, na przykład, czy mają oni zapasy, jak będą to fakturować. My swoją cenę detaliczną zawsze budujemy od ceny zakupu i dlatego to zaważy na cenie detalicznej w sklepach PSS Społem Kielce. Zapewne te popularniejsze napoje, typu coca-cola, szybciej pojawią się z nowymi cenami. Niektóre sieci już sprzedają towar po wyższej cenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PINOKIO

Obywatele! Rząd w trosce o nasze zdrowie (wbrew oczekiwaniu ZUS) wprowadza podatki pod pozorem jego ochrony.

Weźmy się w garść, i nie kupujemy słodzonej żywności, napojów alkoholowych, papierosów i podobnych!!! To nas WYKAŃCZA NASZE ZDROWIE. APELUJĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet