Zdaniem ekspertów walkę z nadwagą oraz otyłością społeczeństwa można wygrać przy użyciu innych, bardziej skutecznych narzędzi. Wśród nich wymieniają promocję zdrowego trybu życia czy racjonalnego odżywiania.
- Wprowadzenie podatku cukrowego oraz od tzw. małpek jest pomysłem, który faktycznie może zadziałać. Pojawia się tylko pytanie czy zadziała on w tak wymiernym stopniu jakbyśmy chcieli- tłumaczy w rozmowie z AIP dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny. - Musimy pamiętać, że problem nadwagi i otyłości nie jest związany tylko i wyłącznie ze spożyciem produktów które posiadają wysoką ilość cukru, zwłaszcza mam tutaj na myśli napoje słodzone ale także produkty które po prostu mają bardzo dużo tłuszczu, czy soli, czy ogólnie są zaliczane do tych produktów wysokokalorycznych- dodaje.
Kolejne pytanie jakie się nasuwa, to to czy świadomy konsument będzie rezygnował ze spożywania słodzonych produktów czy napojów tylko dlatego, że będą one trochę droższe. Załóżmy, że zamiast oranżady sięgnie po przetworzone soki lub będzie wybierał inne produkty, które będą wpływały na to, że dana osoba w dalszym ciągu będzie tyła.
- Dla społeczeństwa dużo lepsza byłaby edukacja i to faktycznie taka bardzo dobrze przeprowadzona edukacja. Zaczynając od najmłodszych, od dzieci w przedszkolach i szkołach. Edukacja, która budowałaby większą świadomość społeczeństwa na temat tego jak spożycie produktów, które ogólnie uważane są za niezdrowe, czy w ogóle stosowanie niezdrowej diety i dokonywanie niewłaściwych wyborów żywieniowych odbija się na późniejszym zdrowiu oraz rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak chociażby cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, czy inne choroby układu krwionośnego na które najczęściej umierają Polacy- podsumowuje ekspert.
Z kolei przedstawiciele Konfederacji Lewiatan zwracają uwagę na fakt, że zaprojektowane w projekcie rozwiązania mają w istocie tylko i wyłącznie cele fiskalne. To, co znajduje się w dokumencie, to propozycja punktowego wprowadzania dodatkowych obciążeń w odniesieniu do: napojów zawierających cukier lub substancje słodzące i napojów alkoholowych sprzedawanych w opakowaniach o pojemności mniejszej niż 300 ml.