Częstość występowania nadwagi i otyłości w państwach rozwiniętych, w tym w Polsce stale wzrasta i jest obecnie jednym z najpowszechniej występujących, związanych ze stylem życia problemów zdrowotnych.
- Mówimy już w tej chwili o epidemii otyłości. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia otyłości będzie w najbliższych dekadach wzrastać w całej Europie, w tym także w Polsce. - Jeśli przejdziemy się po ulicach, po kurortach nadmorskich to zauważymy coraz więcej osób z nadwagą - tłumaczyła Katarzyna Zadka. Dodała, iż rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą umiera ponad 2,5 miliona osób. Ponad połowa dorosłych i co ósme dziecko w Polsce są otyłe lub mają nadwagę. Ponad 20 proc kobiet i mężczyzn zmaga się z problemem otyłości. Najczęściej panowie borykają się z problemem nadwagi i otyłości. Jest to poważny problem zdrowotny, występujący szczególnie często wśród osób o niższym statusie społeczno – ekonomicznym i przynoszący istotne negatywne skutki społeczne i gospodarcze.
Częstość występowania nadwagi i otyłości w państwach rozwiniętych, w tym w Polsce stale wzrasta i jest obecnie jednym z najpowszechniej występujących, związanych ze stylem życia problemów zdrowotnych.
Niestety na przestrzeni ostatnich 10 - 20 liczba osób borykająca się z problemem nadwagi wzrosła prawie dwukrotnie. - Jest to dość niepokojący trend. Na pewno ma na to wpływ niezdrowa żywności, brak aktywności fizycznej, Choć zdajemy sobie sprawę z tego, iż są modne różnego rodzaju sporty, to zamiast ćwiczyć wolimy surfować po internecie- zaznaczyła Katarzyna Zadka.
Specjalista ds. żywienia programu „Żyj smacznie i zdrowo” dodała, iż w tej chwili odsetek młodzieży i dzieci z nadwagą i otyłością w Polsce wynosi 14 proc. - Edukacja, a także coraz większe skupianie się na temacie zdrowego odżywiania się w szkołach, nawet w przedszkolach przyniosło efekty. Ostatnie badania Health Behaviour in Schoolaged Children (HBSC) pokazują nam takie światełko w tunelu, dlatego że o 2 pkt procentowe spadła popularność występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży – wyjaśniła.
Przyczyną nadwagi i otyłości jest zachwianie bilansu energetycznego spowodowane przyjmowaniem w formie pokarmów i napojów większej ilości kalorii, niż zużywane jest przez organizm . Sprzyja temu nieaktywny tryb życia, popularność produktów spożywczych, o dużej zawartości cukru, przemiany technologiczne redukujące wysiłek fizyczny, środowisko, w którym funkcjonujemy. Prawdopodobieństwo wystąpienia nadmiernej masy ciała zwiększa się wraz z gorszym stanem zdrowia, w tym zwłaszcza gdy występują choroby endokrynologiczne, takie jak: niedoczynność tarczycy czy zespół policystycznych jajników. Jako inne przyczyny wskazuje się również: przyjmowanie leków, w tym zwłaszcza niektórych krytykosteroidów , leków przeciwbólowych, leków przeciwdrgawkowych oraz czynniki psychologiczne, w tym m.in. związane ze sposobem reagowania na stres. Na wystąpienie nadwagi i otyłości może mieć również wpływ rzucenie palenia , wiek, ciąża, brak snu.
Konrad Gaca, specjalista żywieniowy i ekspert ds. leczenia otyłości poinformował w rozmowie z AIP, że z raportu Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego wynika, że Polacy to 5. pod względem liczebności ludzi otyłych naród w Europie. - Z kolei uznany tygodnik medyczny „The Lancet” doniósł rok temu, że jeśli sprawy będą się dalej miały tak jak do tej pory, to w 2025 w naszym kraju już jedna czwarta kobiet i co trzeci mężczyzna mogą być otyli. - powiedział. To informacje, które mnie, jako eksperta ds. leczenia otyłości motywują do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz pomocy osobom walczącym z dodatkowymi kilogramami – dodał.
Według Katarzyny Zadki można skutecznie walczyć z otyłością. Należy przede wszystkim podjąć aktywność fizyczną. Rodzice powinni dawać dobry przykład małym dzieciom, zachęcać je do uprawiania sportu. - Wtedy nie będzie to dla nich obowiązek ale forma spędzania wolnego czasu. Możemy wybrać się na spacer do parku, wybrać się na rowerową wycieczkę, wybrać choćby schody zamiast windy. Wszystko to ma na celu utratę zbędnych kalorii – powiedziała.
Konrad Gaca powiedział, że na otyłych obywatelach traci też Polska. Występowanie nadwagi i otyłości przynosi realne skutki ekonomiczne, szacowane nawet na 2,8 proc. PKB. Raport wydany niedawno przez Biuro Analiz Sejmowych mówi jasno: nawet 25% hospitalizacji może wynikać z chorób, które rozwinęły się przez nadwagę i otyłość. Leczenie otyłości i chorób z nią związanych w istotnym stopniu obciąża budżety systemów ochrony zdrowia. Według szacunków koszty opieki zdrowotnej nad osobami z otyłością są nawet o 44 proc. wyższe niż nad osobami z masą ciała w normie. W Polsce leczenie otyłości i powiązanych z nią powikłań pochłania 5% całkowitych wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia. -To są ogromne kwoty Poza tym otyły obywatel to często też schorowany pracownik. Człowiek, który na co dzień musi dźwigać dodatkowe kilogramy łatwiej zapada na zdrowiu i może być mniej wydajny zawodowo. To pokazuje, że odchudzanie ma wskazania nie tylko zdrowotne, ale także ekonomiczne, zarówno w rozumieniu osobistym, jak i społecznym – wyjaśnił.
dziennikzachodni.pl/x-news
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!