Spis treści
Bronisław Cieślak był człowiekiem wielu talentów
Bronisław Cieślak znany był powszechnie jako aktor, lecz nie wszyscy wiedzą, jak się zaczęła jego przygoda z telewizją. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale nie skończył tych studiów. Rozpoczął pracę, najpierw w Polskim Radiu, a kolejno w krakowskim oddziale Telewizji Polskiej. Tam pracował jako zastępca kierownika redakcji publicystyki. Reżyser Roman Załuski zauważył go w jednym z programów i zaproponował dziennikarzowi zdjęcia próbne do serialu „Znaki szczególne”. Po tej przygodzie dziennikarz miał w planie powrócić do swojego zawodu, lecz los chciał inaczej.
Cieślak był namawiany do gry w serialu, który miał nosić tytuł „Przygody porucznika Bolskiego”. Nazwisko milicjanta oraz tytuł nie przypadły do gustu dziennikarzowi. Ostatecznie format znany jest do dzisiaj jako „07 zgłoś się”, a główną postać nazwano Sławomir Borewicz.
Bronisław Cieślak niczym polski James Bond?
Aktora i odgrywaną przez niego postać porucznika często porównywano do Jamesa Bonda. Polski milicjant, tak jak brytyjski agent, był przystojny, inteligenty, oczytany i odważny. Świetnie posługiwał się bronią i zdobywał kobiece serca. Podobieństwo nasuwały także cyfry 07 w tytule, choć był to przypadek – ten numer wybrano, ponieważ był numerem pogotowia milicyjnego. Sam Cieślak początkowo zaprzeczał porównaniom do Bonda, po czasie jednak, zmęczony tą analogią, przestał.
(...) lubiłem tego swojego Borewicza. Gdybym poznał takiego faceta prywatnie, to bym mógł się z nim zakolegować, niezależnie od tego, jaki wykonuje zawód – powiedział Cieślak w wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej.
Bożyszcze kobiet w kolejce do pośredniaka
Po zmianie ustroju aktor stracił pracę. Wcześniej należał do PZPR, a ponadto pełnił ważną funkcję w krakowskiej TVP. Następnie próbował różnych zajęć. Był zarejestrowany jako bezrobotny i musiał ustawiać się w kolejce po zasiłek, co w połączeniu z rozpoznawalnością bardzo go peszyło.
Cieślak przez jakiś czas pracował także w Domu Turysty w Krakowie, najpierw zajmując się zaopatrzeniem, a następnie stał za ladą. Co więcej, był rozpoznawany przez turystów, którzy przychodzili nie tylko na zakupy, ale też zrobić sobie z nim zdjęcia.
Dziennikarz i aktor miał także przygodę z polityką. Był posłem z ramienia SLD, a przez pewien czas też rzecznikiem prasowym partii.
Życie prywatne Bronisława Cieślaka
Porucznik Borewicz nie miał szczęścia w stałej miłości, choć mógł się cieszyć powodzeniem u płci pięknej. Z kolei Bronisław Cieślak był dwukrotnie żonaty. Z Jasną Krystyną Chrzanowską-Cieślak doczekał się córki Katarzyny. Pomimo rozstania, z byłą żoną łączyły go dobre stosunki. Następnie związał się z Anną, z którą miał dwoje dzieci – Zofię i Jana.
Czy rola przystojnego milicjanta ułatwiła mu kontakty z kobietami? Wręcz przeciwnie.
(...) Jak jestem nierozpoznawalnym, nikomu nieznanym człowiekiem z ulicy i podoba mi się jakaś dziewczyna, i ją podrywam, i to się okazuje skuteczne, to wiem, że ona lubi mnie. Natomiast kiedy mam maskę Borewicza i jakaś pani się do mnie uśmiecha w pociągu, to mam prawo zakładać, że ona uśmiecha się do Borewicza, a nie do Cieślaka. To paradoksalnie utrudnia nawiązywanie kontaktów, a nie ułatwia – mówił w Gazecie Wrocławskiej.
Aktor nie miał zbyt bliskich relacji z dziećmi. Pierwszą córkę wychowywał, jak sam to określił, „przez telefon”, ponieważ w jej dzieciństwie dużo czasu spędzał na planie. Gdy urodziły się kolejne pociechy pochłonęła go praca w sejmie.
Bronisław Cieślak zmarł 2 maja 2021 roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!