Praca dla kobiet — jakie oferty czekają w małych i średnich miastach?

Materiał informacyjny GoWork
Małe i średnie miasta stwarzają mniej możliwości zawodowych. Trudności w znalezieniu pracy mogą mieć zwłaszcza kobiety, które, nawet w największych ośrodkach, mierzą się z dodatkowymi problemami na rynku zatrudnienia. Zdobycie dobrej pracy nie jest jednak niemożliwe.

Kobietom trudniej skutecznie funkcjonować na rynku pracy

Uważa się, że kobiety napotykają więcej trudności w funkcjonowaniu na rynku pracy, zwłaszcza w małych i średnich miastach. Obecnie w całej Polsce brakuje m.in. przede wszystkim doświadczonych pracowników fizycznych, a branża techniczna i zajęcia wymagające większej tężyzny nie są domeną kobiet.

Przez to mniej ofert jest kierowanych także do pań, a i pracodawcy mają więcej oporów przed zatrudnianiem kobiet.

Także dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że bezrobocie częściej dotyka właśnie panie. W końcu II. kwartału 2022 roku udział kobiet w ogólnej liczbie osób pozostających bez zatrudnienia wyniósł 54,8 proc.

Co więcej, kobiety częściej dotyka bezrobocie długotrwałe, czyli trwające dłużej niż 12 miesięcy. W II. kwartale 2022 roku odsetek pań niepracujących od ponad roku wyniósł w Polsce 48,1 proc. Wśród mężczyzn mowa o 43,2 proc.

Z czego wynikają i jakie są trudności kobiet na rynku pracy?

W skutecznym funkcjonowaniu na rynku pracy nie pomagają m.in. stereotypy dotyczące płci. Wiele kobiet na pierwszym miejscu stawia również swoje role społeczne, takie jak bycie matką czy żoną.

Jeśli panie nie otrzymują odpowiedniego wsparcia lub nie potrafią go sobie zapewnić, dużo ciężej im pogodzić domowe obowiązki ze sferą zawodową czy wracać do pracy, np. po okresie urlopu macierzyńskiego.

Niektóre trudności stawiają sami pracodawcy i współpracownicy. Nawet doskonale wykształcone, doświadczone i wykwalifikowane kobiety wciąż jeszcze mierzą się z seksizmem, niższymi płacami, niedostępnymi awansami czy brakiem szacunku i autorytetu.

Nawet panie zajmujące stanowiska kierownicze spotykają się z lekceważeniem. Są postrzegane jako impulsywne szefowe, które kierują się emocjami, łatwiej ulegają i nie mają autorytetu wśród podwładnych.

Z czym jeszcze mierzą się kobiety? Wyniki badania

Najnowszy raport “Kobiety na rynku pracy 2022”, stworzony przez firmę Hays Polska, pokazuje dobitnie, że stereotypy dotyczące płci znacząco wpływają na sferę zawodową Polek.

Aż 53 proc. przebadanych kobiet przyznało, że napotkało trudności w pracy ze względu na swoją płeć. Wśród panów zdarzyło się to w 28 proc. Panie przyznawały, że największym problemem było faworyzowanie mężczyzn. Taką odpowiedź wskazało 55 proc. respondentek.

Tylko 2 proc. mniej potwierdziło, że pracodawca miał wątpliwości związane ze stereotypami przy zatrudnianiu i decyzji o awansie. 48 proc. kobiet spotkało się z założeniem przełożonego, że będą mniej dyspozycyjne do pracy, a 42 proc. pań widziało brak zaufania do ich kwalifikacji.

Zmiany na lepsze widoczne w ofertach pracy

Na szczęście wydaje się, że ogólnopolski rynek pracy, co prawda powoli, ale jednak zmienia się na lepsze pod względem równego traktowania obu płci, a panie mogą liczyć na dobre oferty pracy nie tylko na największych rynkach zatrudnienia, ale również w małych i średnich miastach.

Potwierdza to, nawet pobieżna, analiza ogłoszeń ze Zgorzelca (ogłoszenia na https://www.gowork.pl/praca/zgorzelec;l) i Bolesławca (ogłoszenia na https://www.gowork.pl/praca/boleslawiec;l). Oba miasta nie należą do największych, a i tak kobiety mogą znaleźć w nich stabilną pracę m.in. w dziedzinie handlu, gastronomii i na stanowiskach biurowych, takich jak asystentka czy recepcjonistka.

W obu miastach dostępne są również oferty m.in. dla przedstawicieli handlowych, opiekunów klienta, nauczycieli, księgowych, koordynatorów, specjalistów IT, fizjoterapeutów, masażystów, fryzjerów, pielęgniarek, położnych, kierowców, kosmetyczek, logopedów, pedagogów, pracowników socjalnych, psychologów, psychoterapeutów oraz pracowników działów HR.

Lista poszukiwanych pracowników nie jest mała, a praca znajdzie się zarówno dla osób z niskimi kwalifikacjami, jak i z bogatszym CV.

Praca zdalna szansą na zatrudnienie w mniejszych miastach

Obecnie szansą dla pań mieszkających w małych i średnich miastach, gdzie możliwości zatrudnienia jest jednak zdecydowanie mniej, niż na największych polskich rynkach pracy, jest także praca zdalna.

Wiele firm otworzyło się już na poszukiwanie pracowników, którzy bardzo rzadko będą pojawiać się osobiście w ich siedzibach. Pomaga to poszerzyć zakres rekrutacji i znaleźć specjalistów w dobie ich braków.

Pomaga również uatrakcyjnić ofertę firmy i zatrzymać pracownika. Praca zdalna to dziś jeden z najatrakcyjniejszych benefitów pozapłacowych. Wszystko wskazuje na to, że jest przyszłością.

Najlepsze oferty dotyczą oczywiście osób o konkretnych kompetencjach, np. tłumaczy, grafików czy księgowych. Panie z mniejszych miast, które mają taki fach w ręku, nie muszą martwić się o brak możliwości zatrudnienia.

Jednak nawet osoby bez kwalifikacji mogą z powodzeniem znaleźć dobrą pracę zdalną i budować swoje CV. Jest to możliwe, np. w dziedzinie elektronicznej obsługi klienta, w działach call center itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet