Przesądy ślubne dotyczą różnych aspektów nadchodzącej uroczystości. Istnieją przesądy zaręczynowe, zabobony ślubne oraz przesądy weselne. Źródło niektórych przesądów jest nam dobrze znane. W innych przypadkach możemy się go tylko domyślać.
Przesądy ślubne związane z zaręczynami
Przesądy zaręczynowe są związane przede wszystkim z pierścionkiem ofiarowanym przyszłej pannie młodej. Powinien on być wykonany ze złota lub platyny, ponieważ te metale symbolizują trwałość związku. Nie można pierścionka zaręczynowego kupować w poniedziałek i w piątek - to najlepsza droga do zapewnienia sobie burzliwego życia. Diament zapewnia stałość, kamienie czerwone - namiętność, czarne zaś - wyłącznie smutek.
Warto przeczytać
Przesąd zaręczynowy mówi, że panna młoda aż do dnia ślubu nie powinna zdejmować pierścionka, by nie sprowadzić na siebie nieszczęścia. Pecha przynosi jego upuszczenie lub przymierzanie pierścionka przez inne osoby. Ryzykujemy także tym, że - oprócz pierścionka - ktoś "przymierzy" się również do przyszłego pana młodego lub, przeciwnie, skaże się na staropanieństwo.
Zakazane piosenki na ślubie kościelnym. Lista jest naprawdę długa
Przesąd dotyczący daty ceremonii ślubnej
Ślubne przesądy dotyczą między innymi daty uroczystości. Zgodnie z nimi ślub należy zawierać w miesiącach, w których nazwie znajduje się litera "r". Ma to zapewnić harmonię i trwałość nowego związku. Dobrym czasem jest Boże Narodzenie, Wielkanoc i okres karnawału. Niektórzy wierzą w przesąd ślubny mówiący o momencie złożenia przysięgi małżeńskiej – powinna ona przypadać na pełną godzinę, najlepiej między 12 a 15.