Przysposobienie obronne wraca do szkół. Uczniowie będą uczyć się strzelania. Czego jeszcze? Zmiany już od 1 września 2022

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Przysposobienie obronne wróci do szkół. Uczniowie będą uczyć się, jak strzelać i udzielać pierwszej pomocy.
Przysposobienie obronne wróci do szkół. Uczniowie będą uczyć się, jak strzelać i udzielać pierwszej pomocy. pixabay/ Antoine Lanz
Przysposobienie obronne znów pojawi się w polskich szkołach. Minister edukacji zapowiedział, że w ramach edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzież młodzi ludzie będą uczyć się nie tylko udzielania pierwszej pomocy, ale także strzelania. Zapowiedziane zmiany mają wejść w życie już od 1 września 2022 roku. Jak będą wyglądały takie zajęcia?

Przysposobienie obronne ponownie pojawi się w szkołach

Przemysław Czarnek poinformował, że do szkół wrócą elementy przysposobienia obronnego.

– Od 1 września zdecydowanie zmienimy edukację dla bezpieczeństwa. Wprowadzamy elementy znane nam z przysposobienia obronnego z ubiegłych lat – zaznaczył minister edukacji na antenie Telewizji Republika.

Dodał także, że młodzi ludzie będą „strzelać na strzelnicach i zapoznawać się z bronią”.

– Po to, żeby rzeczywiście spowodować, by Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie – tłumaczył.

Minister edukacji stwierdził też, że obecnie jest przyzwolenie na powrót przysposobienia obronnego do szkół wraz ze strzelaniem i udzielaniem pierwszej pomocy.

– Myślę, że gdybyśmy to zakomunikowali jeszcze kilka lat temu, to bylibyśmy poddani jakiejś mocnej krytyce ze strony opozycji. Dziś myślę, że wszyscy się zgadzają z tym, że przysposobienie obronne, najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, które znamy z przeszłości, muszą wrócić. I wrócą od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa – podsumował Przemysław Czarnek.

Przysposobienie obronne a edukacja dla bezpieczeństwa

Przysposobienie obronne (PO) to przedmiot, który obejmował program w szkołach ponadgimnazjalnych. W ramach zajęć z przysposobienia obronnego uczono m.in., jak bronić się w sytuacji zagrożenia i w jaki sposób prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.

Przedmiot ten zniknął ze szkół w roku szkolnym 2012/2013. Zastąpiono go zajęciami o nazwie edukacja dla bezpieczeństwa (EDB), który początkowo był nauczany w gimnazjach, a później także w VIII klasach szkoły podstawowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet