Rak piersi w Polsce – bieżące statystyki zachorowań. Mammografia i badanie USG jako program profilaktyczny raka sutka

Agata Siemiaszko
Badania profilaktyczne raka piersi zwiększają szansę na przeżycie.
Badania profilaktyczne raka piersi zwiększają szansę na przeżycie. wavebreakmediamicro/123RF
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem kobiecym w Polsce. Profilaktyczne badania diagnostyczne takie, jak mammografia i USG piersi, pozwalają wcześnie wykryć i rozpocząć leczenie. Mimo dostępu do badań mammograficznych nadal mało kobiet decyduje się na skorzystanie z programu mammobus. Poznaj statystyki, diagnostykę oraz program profilaktyczny raka sutka.

Spis treści

Guzki w piersiach – rokowanie, statystyki zachorowań i umieralności w Polsce

Rak piersi jest najczęstszym problemem onkologicznych w krajach rozwiniętych oraz stanowi poważny problem w rozwijających się. Rak sutka zbiera swoje żniwo również wśród Polek.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, z roku na rok zwiększa się liczba nowych pacjentek. W 2013 r. liczba nowych zachorowań wynosiła 17 tysięcy, natomiast obecnie oscyluje w granicach 19 tysięcy.

Większość nowotworów piersi wykrywana jest po 50. roku życia, szczególnie w wieku 50-69. lat. Należy jednak wspomnieć, że zachorowalność na nowotwór sutka w okresie przedmenopauzalnym (przed 50. rokiem życia) zwiększyła się prawie dwukrotnie na przełomie ostatnich trzech dekad. Co roku na raka sutka w Polsce umiera ponad 6 tysięcy kobiet.

Współczynnik umieralności kobiet na raka piersi w Polsce w latach 2015-2020 zwiększył się z 31 na 41 na każde 100 tysięcy chorych. Następuje ciągły wzrost umieralności na nowotwór piersi. Z badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w 2000 r. oraz w 2015 r. na każde 100 tysięcy Polek zmarło kolejno 30,2 i 31,1 kobiet. W 2020 r. wskaźnik umieralności wynosił 41,8.

Przeżywalność na raka piersi w Polsce, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty w pierwszym stadium choroby, daje 90 proc. szans na przeżycie najbliższych 5 lat po diagnozie. Natomiast przy wykryciu w drugim stadium szanse te spadają do 70 proc.

Diagnostyka raka sutka oraz aktualne programy profilaktyczne – mammografia, badanie USG piersi

Wczesne wykrycie raka piersi pozwala zwiększyć szansę na całkowite wyleczenie i zmniejsza ryzyko śmiertelności o 25 proc. Niepokojące jest to, iż w Polsce kobiety zwlekają z pierwszą wizytą u specjalisty od 4. do nawet 32. tygodni od momentu pojawienia się nieprawidłowości wykrytych w samobadaniu piersi. Wynika to najczęściej ze strachu lub braku zaufania do lekarzy.

Obecnie istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej mammografii skierowanej do kobiet w wieku 50-69 lat. Mammobusy są popularnym miejscem wykonania tego badania. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) [/b]można znaleźć dokładny adres postoju busów mammograficznych w całej Polsce.

Koniecznie zobacz: Harmonogram postoju mammobusów

Program profilaktyki raka piersi organizowany przez NFZ skierowany jest do:

  • kobiet, które w ostatnich dwóch latach nie miały wykonanego badania,
  • kobiet z grupy ryzyka, które otrzymały pisemne wskazanie do ponownego przeprowadzenia badania.

Kobiety z wykrytymi nieprawidłowościami kierowane są na dalszą diagnostykę, która wykonywana jest w ramach programu.

Obecna sytuacja pandemiczna związana z COVID-19 wpływa niekorzystnie na frekwencję badań mammograficznych. W programie profilaktycznym w 2020 roku wzięło udział o 300 tysięcy kobiet mniej niż w 2019 r. Należy wspomnieć, iż nie powinno rezygnować się z planowanego badania i zachowując należyte środki ostrożności skorzystać z programu profilaktycznego wykrywania raka piersi.

W 2019 roku w całym kraju, w pracowniach stacjonarnych oraz mammobusach, przebadano 1 041 542 kobiet w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Zobacz również:

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet