Rób te 4 rzeczy, aby cieszyć się udanym seksem. Badania potwierdzają ich skuteczność

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 latseks
Fińscy naukowcy sprawdzili, czy zachowania prozdrowotne wpływają na poprawę satysfakcji z życia seksualnego. Badanie objęło ponad 10 tys. mężczyzn oraz kobiet i trwało 9 lat. Wnioski dają wiele do myślenia! Zobacz, co robić, aby mieć udany seks.

Spis treści

Zdrowe życie – lepszy seks? Naukowcy sprawdzili tę zależność

Dr Säde Stenlund z Uniwersytetu w Turku wykorzystując dane ankietowe pochodzące z „Health and Social Support” zebrane od 10 671 Finów w wieku produkcyjnym, sprawdziła, jak zdrowe nawyki wpływają na zadowolenie z życia intymnego.

Zobacz również: Za mało seksu może zabić, ale za dużo też. Naukowcy obliczyli ile razy w miesiącu się kochać, żeby żyć dłużej

W analizie, której wyniki opublikowano na łamach kwietniowego The Journal of Sexual Medicine uwzględniono różne zmienne, m.in. status życiowy ankietowanych, wiek, płeć, wykształcenie, liczbę chorób i znaczenie życia seksualnego. Za zdrowe nawyki uznano natomiast:

  1. aktywność fizyczną,
  2. prawidłowe nawyki żywieniowe,
  3. ograniczone spożywanie alkoholu,
  4. niepalenie papierosów.
Sprawność fizyczna, dobra dieta i unikanie używek to recepta na udane życie seksualne.
Sprawność fizyczna, dobra dieta i unikanie używek to recepta na udane życie seksualne. Freepik

Wyniki badania jasno pokazały, że uczestnicy, którzy wykazywali lepsze zachowania zdrowotne na początku badania, wykazywali większą satysfakcję z życia seksualnego w porównaniu z osobami o gorszych nawykach.

Problemy z erekcją? Jest na to rada!

Jednym ze skutków niehigienicznego trybu życia są problemy z erekcją, które nasilają się u mężczyzn po 40. roku życia i dotykają od 50 proc. do 100 proc. panów po 70. roku życia. Jak czytamy w badaniu:

Dowody przekrojowe wykazały związek między zaburzeniami erekcji a niekorzystnymi zachowaniami zdrowotnymi, takimi jak spożywanie alkoholu, palenie tytoniu i niski poziom aktywności fizycznej.

Najnowsze badanie przeprowadzone na Finach, potwierdza te wyniki i jasno pokazuje, że zmiana nawyków może bezpośrednio przełożyć się na satysfakcję z seksu.

Te 3 produkty mogą zastąpić niebieską pigułkę. Są tanie i naturalne

Te 3 produkty mogą zastąpić niebieską pigułkę. Są tanie i naturalne

Seks jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, co potwierdziło wiele badań. Problemy z potencją mogą jednak skutecznie odebrać radość i korzyści zdrowotne, jakie ze sobą niesie uprawianie seksu. Wiele os...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Seks to zdrowie i motor do działania

Autorka badania uważa, że wnioski z ankiety mogą służyć jako motywator do prowadzenia zdrowszego stylu życia. Kiedy mamy świadomość, że przyczynia się on do utrzymania i zwiększenia satysfakcji z życia seksualnego, chętniej staramy się poprawić swoje codzienne zachowanie.

Czytaj też: Chcesz mieć lepszy seks? Zamiast Viagry sięgnij po kawę. Poprawi libido i ułatwi osiągnięcie erekcji. Ile kawy dziennie pić?

– Nasze badanie sugeruje, że zdrowe zachowania przyczyniają się to do trwałej lub lepszej satysfakcji z życia seksualnego. To może zmotywować ludzi do zdrowego zachowania – mówi dr Stenlund.

Czytaj także: Wielogodzinne, bolesne erekcje i utrata wzroku. Te 5 powodów sprawi, że nie sięgniesz więcej po Viagrę

Działa to także w drugą stronę – udane życie seksualne, przekłada się na lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne. O tym, jak ważny dla naszego zdrowia jest seks pisze Anna Rokicka-Żuk w tekście „Sposób na młodość, lek na stres i źródło endorfin. To wszystko seks!”:

Seks to ważny element naszego życia. Oprócz rozmnażania i przyjemności przynosi też inne korzyści zdrowotne, w tym poprawia zdrowie psychiczne i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób psychicznych. Seks oferuje o wiele więcej. Wpływa na następujące aspekty życia: fizyczny, intelektualny, emocjonalny, psychologiczny i społeczny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl

Źródło: A healthy lifestyle can support future sexual satisfaction: results from a 9-year longitudinal survey The Journal of Sexual Medicine

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet