Jak złożyć wniosek?
Wniosek o przyznanie rodzinnego kapitału opiekuńczego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można złożyć wyłącznie elektronicznie. Odbywa się to przy pomocy tych samych systemów teleinformatycznych, poprzez które składane były wnioski o świadczenie +Dobry start+ i świadczenie wychowawcze w ramach programu +Rodzina 500+. To portal Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna.
Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy [PYTANIA I ODPOWIEDZI]
Publikujemy najczęstsze pytania dotyczące różnych aspektów Polskiego Ładu oraz odpowiedzi przygotowane przez ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym tekście sprawy dotyczące rodzinnego kapita...
Jeżeli okaże się, że wniosek nie jest prawidłowo wypełniony, ZUS wezwie do poprawienia wniosku w ciągu 14 dni. Jeśli wymagane dokumenty nie zostaną złożone, ZUS wezwie do ich dostarczenia i wyznaczy na to termin od 14 do 30 dni. Wiadomość o tym, że należy poprawić lub uzupełnić wniosek osoba uprawniona otrzyma też na adres mailowy oraz numer telefonu podany we wniosku.
- Jeśli ZUS przyzna rodzinny kapitał opiekuńczy nie będzie wydawał decyzji. Informację w tej sprawie każdy uprawniony otrzyma na swój profil na PUE ZUS a także mailem na adres, który poda we wniosku. Co ważne, jeśli dokumenty nie zostaną poprawione lub uzupełnione w wyznaczonym terminie, ZUS nie rozpatrzy wniosku - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Komu przysługuje?
Kapitał opiekuńczy przysługuje rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. złotych, na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach. Po 500 złotych przez dwa lata lub po 1000 złotych miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica.
- Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane - przypomina ZUS.
Prawo do świadczenia mają także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35 miesiąca życia tego dziecka, na które kapitał przysługuje.
Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określają maksymalny termin dla ZUS na rozpatrzenie wniosku o kapitał. Wynosi on dwa miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej, niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.
Więcej informacji w sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego można otrzymać telefonicznie, pod numerem infolinii 22 290 55 00, która jest czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 8 do 15.
Na slajdach zobaczcie, w których powiatach województwa podkarpackiego złożono do tej pory najwięcej wniosków o przyznanie rodzinnego kapitału opiekuńczego: