Spis treści
Jeśli zapytasz mężczyznę o to, czego najbardziej brakuje mu w związku, jego odpowiedź może cię zaskoczyć. Prawdopodobnie pomyślałaś o seksie i potrzebie bliskości. Niewątpliwie są to bardzo ważne kwestie stanowiące o jego zadowoleniu, jednak nie najważniejsze. Potrzebą każdego z nas jest akceptacja i zrozumienie. I nie chodzi tu tylko o samo poczucie bycia zrozumianym ale szczere zrozumienie uczuć i tego, co nami kieruje.
Przeczytaj:
Potrzeba bycia szanowanym
Szacunek jest równie ważny tak samo dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Różnica polega jednak na tym, że dla kobiet brak szacunku nie jest tożsamy z brakiem miłości, u mężczyzn – przeciwnie. Dla nich bowiem poczucie bycia nieszanowanym to to samo co bycie niekochanym. Poniżej opisujemy przykłady zachowań, które są odbierane przez mężczyzn jako przejawy braku szacunku. Warto je zapamiętać i starać się unikać takich zachowań, należą do nich:
- Publiczne wyśmiewanie i poniżanie (nawet w żartach!).
- Nadmierne przejmowanie kontroli w większości sytuacji.
- Pouczanie i wykonywanie czynności za niego.
- Podważanie opinii mężczyzny.
- Umniejszanie jego możliwości i kompetencji.
Zaufanie i odpuszczenie kontroli – tego przede wszystkim powinny się nauczyć kobiety. Chodzi tu o zaufanie do wiedzy i możliwości partnera. Zbyt często bowiem chcemy trzymać rękę na pulsie i myślimy, że wiemy najlepiej. Jeśli uwierzymy, że mężczyźni też potrafią, wówczas oni sami będą chętniej brać na siebie odpowiedzialność. Jeżeli jednak traktujemy ich jak nieudolne dzieci, wtedy nie dziwmy się, że tak właśnie zaczynają się wobec nas zachowywać. Poczucie bycia szanowanym dodaje mężczyźnie skrzydeł i wiary we własne siły. Pamiętajmy też, że przejawem okazywania szacunku mężczyźnie jest życzliwe myślenie o nim nawet wtedy, gdy nie ma go obok nas. Unikajmy więc narzekania na swoich partnerów, aby później nie dostrzegać w nich samych negatywnych cech.
Mężczyzna potrzebuje zajęcia, które będzie dla niego wyzwaniem
Życie zawsze rzucało mężczyznom wyzwania, dawniej musiał on polować i walczyć o przetrwanie swojej rodziny, a w czasach PRL-u – główkować, żeby wystarczyło do pierwszego. Czasy się zmieniły, lecz niektóre rzeczy pozostały takie same. Dziś tak samo jak dawniej mężczyźni potrzebują zajęcia i pracy, która będzie dla nich wyzwaniem, czyli swego rodzaju sprawdzianem, próbą sił. Jeżeli praca zawodowa nie jest dla mężczyzny motywująca, wtedy powinien on odnaleźć swoją pasję, dzięki której będzie realizował potrzebę tworzenia i niejako budowania swojego dziedzictwa.
Każdy mężczyzna musi czasami udać się do swojej jaskini
I nie ma w tym niczego dziwnego. Każdy facet potrzebuje czasem odciąć się od swoich bliskich i w samotności przemyśleć istotne dla niego sprawy. Kobiety często odbierają takie zachowanie negatywnie i sądzą, że ich partnerzy zamykają się w sobie. Tymczasem taki sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków jest całkowicie naturalny, a nawet korzystny dla mężczyzn, bo odświeża umysł i powala spojrzeć na problemy z innej perspektywy. Oczywiście nie należy podchodzić do tego zbyt radykalnie i umiejętnie rozdzielać czas tylko dla siebie i czas poświęcany najbliższym.
Kontrolowanie swoich emocji
Mężczyzna w roli tego, który zapewnia swoich najbliższym bezpieczeństwo, powinien nauczyć się panować nad swoimi emocjami. Tłumienie emocji skutkuje nagłymi wybuchami gniewu, niestety najczęściej wobec tych, których kocha najbardziej, czyli swojej rodziny. Przyczyna z reguły tkwi w przeszłości, kluczowe jest zatem, aby mężczyzna wybaczył wszelkie doznane krzywdy i przepracował traumy, jakie go spotkały oraz miał świadomość tego, że wściekłość czasami przejmuje nad nim kontrolę.
Przeczytaj:
Kilka słów o duchowości mężczyzny
Bynajmniej nie chodzi tu o religijność, lecz o zdolność do rozumienia samego siebie, poszukiwanie odpowiedzi na pytania „kim jestem?”, „dokąd zmierzam?” czy „jakimi wartościami kieruję się w życiu?”. Duchowość to zaniedbywana i niedoceniana sfera życia, lecz bardzo potrzebna. Bez niej świadome i odpowiedzialne kierowanie swoich życiem staje się bardzo trudne.