Petycja o zmianę definicji gwałtu w polskim prawie powstała z inicjatywy Amnesty International. Skierowana jest do Ministra Sprawiedliwości. Zakłada, by warunkiem koniecznym do kwalifikacji jako gwałt nie było - jak obecnie - stawianie oporu, a po prostu brak wyrażonej zgody. Podobne zmiany w prawie wprowadziła w ostatnim czasie Dania.
- Prawo, które obowiązuje w Polsce, uznaje, że do gwałtu dochodzi wtedy, gdy występuje przemoc, a sprawiedliwości może szukać tylko osoba, która wyraziła w tej sytuacji głośny i wyraźny sprzeciw. Ta definicja wyklucza m.in. gwałty w sytuacjach, w których brak zgody nie został wyrażony ze względu na strach, czy “obowiązek” w formalnych związkach, w których pytanie o zgodę może wydawać się niepotrzebne
- tłumaczy Amnesty International.
Zobacz:
W związku z tym, w petycji czytamy, że: "treść Artykułu 197 kodeksu karnego musi mieć takie brzmienie, by każdy akt seksualny bez zgody był odpowiednio karany, bez względu na to czy kobieta stawiała opór".
Nowa definicja gwałtu: w tle sprawy z Wrocławia i Poznania
Bezpośrednią przyczyną powstania petycji są dwie sprawy, z których jedna rozgrywała się przed poznańskim sądem. Pierwszą rozpatrywał jednak Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Drastycznie złagodzona została kara dla pedofila - 26-letniego mężczyzny za seks z 14-latką - swoją daleką krewną. Z trzech lat więzienia na rok w zawieszeniu.
– Czternastolatka nie została zgwałcona, bo nie krzyczała, kiedy 26-letni mężczyzna dobierał się do niej – tak tłumaczyć miał wrocławski Sąd Apelacyjny wyrok jaki wydał kilka tygodni temu. Sąd nie miał wątpliwości, że do zdarzenia doszło i że to pedofilia. Ale nie gwałt na nieletnim
– pisała Gazeta Wrocławska, która ujawniła sprawę.
Czytaj więcej: Rok w zawieszeniu za seks z 14-latką. Sąd: Gwałtu nie było, bo nie krzyczała
Druga sprawa, ta rozgrywająca się przed poznańskim Sądem Apelacyjnym - dotyczyła gwałtu na 35-letniej kobiecie w jednym z mieszkań przy ul. Garncarskiej w Poznaniu. Czterech mężczyzn oskarżonych było o brutalne pobicie, nieudzielenie pomocy, poważne uszkodzenie ciała, narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia i zgwałcenie kobiety.
W ocenie poznańskich sądów, mimo że dwóch mężczyzn uprawiało seks z pobitą kobietą, która nie była w stanie się bronić, to do gwałtu nie doszło. Dlaczego? Bo wykorzystali jej... bezradność. Z tego powodu sąd obniżył im wyroki o połowę. Tymczasem kobieta została do tego stopnia skatowana, że do końca życia będzie wymagała specjalistycznej opieki.
Seks bez zgody jako gwałt: Jest petycja
Właśnie na bazie tych dwóch spraw Amnesty International wyszło z propozycją petycji. - Potrzebujemy Twojego głosu, aby każda kobieta czuła się bezpiecznie, była odpowiednio chroniona przed przemocą, a jej zgoda była najważniejsza! - apeluje organizacja.
Petycję można podpisać w tym miejscu: PETYCJA. TAK TO MIŁOŚĆ!.
Gwałt to seks bez zgody: Politycy oceniają projekt
Co o petycji i propozycjach zmian sądzą politycy? Ci z Lewicy i Koalicji Obywatelskiej są zdecydowanie za.
- Jako klub bylibyśmy "za" i niewykluczone, że dodatkowo sami wyjdziemy jeszcze z propozycjami takich zmian w prawie. Decyzje sądów w Poznaniu i we Wrocławiu i taka kwalifikacja tych czynów budzi słuszne zdumienie i oburzenie
- mówi Katarzyna Kretkowska, posłanka Lewicy z Poznania.
I podkreśla, że brak zgody na seks, zawsze jest brakiem zgody, niezależnie od tego, jak jest wyrażony.
- Skoro zapadają takie, a nie inne orzeczenia sądów, to jasny sygnał, że prawo należy doprecyzować - podsumowuje Kretkowska.
Podobnego zdania jest Waldy Dzikowski, poseł Koalicji Obywatelskiej: - Zaproponowana w petycji definicja do mnie dociera, nie zawiera żadnych kruczków. Po prostu nie da się już sformułować tego łatwiej. A taka powinna być właśnie kwalifikacja i wykładnia - jasna i czytelna.
Poseł jest zdania, że jeśli któraś ze stron nie wyraża zgody na akt seksualny, a jednak do niego dochodzi, to bezwzględnie musi to być karane.
Zmiany w kwalifikacji gwałtu? PiS nie komentuje
Oficjalnego stanowiska PiS w tej sprawie nie ma, a i politycy partii mówią raczej niechętnie. Na pięć prób, wypowiedział się dla nas jeden, nieoficjalnie.
– W ostatnim czasie udało nam się zrobić wiele, jeśli chodzi o poprawę sytuacji ofiar gwałtów. Wspomniane wyroki są skandaliczne i pokazują, że wiele jeszcze trzeba zrobić w reformie wymiaru sprawiedliwości. Jeśli jednak chodzi o proponowane zmiany, to ta propozycja wymagałaby zdecydowanie bardziej szczegółowych zapisów, by nie tworzyć pola do nadużyć
– komentuje.
Sprawdź też:
- Jazda bez trzymanki! Oto szalone zdjęcia z tramwajów i autobusów MPK Poznań
- 21 miejsc w Wielkopolsce idealnych na wycieczkę
- Zaginęli w Wielkopolsce. Widziałeś kogoś z nich?
- Ma 21 lat i łowi taaakie ryby! Jak się odnajduje w męskim świecie wędkarzy?
- Szkoły, gdzie w Poznaniu najlepiej zdano maturę z polskiego
- Oto 12 najmniej seksownych imion żeńskich w Polsce. Sprawdź czy jesteś na liście