Do trybunału w Strasburgu wpłynęła skarga na Polskę w sprawie zakazu aborcji

OPRAC.: AB
Sora Shimazaki/ Pexels.com
36-latka, której odmówiono prawa do aborcji dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zaskarżyła Polskę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Ciąża miała zostać usunięta ze względu na przesłankę medyczną.

Kobieta, której odmówiono aborcji dzień po ukazaniu się wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. (sygn. K1/20) w Dzienniku Ustaw, zaskarżyła Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, jak informują PAP i Rzeczpospolita. Polka miała wyznaczony zabieg aborcji na 28 stycznia 2021 r. Dzień przed tym terminem, 27 stycznia dowiedziała się, że ciąża nie zostanie usunięta, ponieważ w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku.

Zgodnie z wyrokiem TK aborcja ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Taka interpretacja przepisów kwestionuje tzw. kompromis aborcyjny, który obowiązywał od 1997 r., umożliwiając kobietom usuwanie ciąży m.in. w przypadku nieodwracalnych wad płodu. Po publikacji wyroku TK aborcja jest legalna jedynie w dwóch przypadkach:

  • gdy występuje bezpośrednie zagrożenia życia matki i ciąży,
  • gdy ciąża stanowi konsekwencję popełnienia przestępstwa (np. gwałtu).

Polka, której odwołano zabieg, zdecydowała się na wyjazd do Holandii, aby tam dokonać aborcji. U jej płodu stwierdzono trisomię 21 (Zespół Downa). Jak argumentuje skarżąca, wyrok TK narusza art. 3 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (zakaz nieludzkiego traktowania), art. 8 (prawo do życia rodzinnego) i niepraworządność (art. 6, czyli prawo do rzetelnego procesu). Skarga wpłynęła już do ETPC, a polskie władze powinny się do niej ustosunkować.

Warto przeczytać również:

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyraził swoje wątpliwości co do składu TK, w tym do powołania na prezeskę Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Ma także zastrzeżenia do orzekania w sprawie aborcji przez Krystynę Pawłowicz, posłankę PiS na Sejm VII i VIII kadencji, która wcześniej poparła zaskarżenie przesłanki medycznej w TK.

Skarżącą w sprawie przeciwko Polsce reprezentuje Kamila Ferenc z Kancelarii Radcy Prawnego Agata Bzdyn z Warszawy, która specjalizuje się w prawach człowieka i dochodzeniu roszczeń na drodze sądowej.

Na 21 października na godz. 13:00 pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie zaplanowano konferencję prasową dotyczącą sprawy w ETPC.

od 12 lat
Wideo

Jubileusz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Rypinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet