Kobieta, której odmówiono aborcji dzień po ukazaniu się wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. (sygn. K1/20) w Dzienniku Ustaw, zaskarżyła Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, jak informują PAP i Rzeczpospolita. Polka miała wyznaczony zabieg aborcji na 28 stycznia 2021 r. Dzień przed tym terminem, 27 stycznia dowiedziała się, że ciąża nie zostanie usunięta, ponieważ w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku.
Zgodnie z wyrokiem TK aborcja ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Taka interpretacja przepisów kwestionuje tzw. kompromis aborcyjny, który obowiązywał od 1997 r., umożliwiając kobietom usuwanie ciąży m.in. w przypadku nieodwracalnych wad płodu. Po publikacji wyroku TK aborcja jest legalna jedynie w dwóch przypadkach:
- gdy występuje bezpośrednie zagrożenia życia matki i ciąży,
- gdy ciąża stanowi konsekwencję popełnienia przestępstwa (np. gwałtu).
Polka, której odwołano zabieg, zdecydowała się na wyjazd do Holandii, aby tam dokonać aborcji. U jej płodu stwierdzono trisomię 21 (Zespół Downa). Jak argumentuje skarżąca, wyrok TK narusza art. 3 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (zakaz nieludzkiego traktowania), art. 8 (prawo do życia rodzinnego) i niepraworządność (art. 6, czyli prawo do rzetelnego procesu). Skarga wpłynęła już do ETPC, a polskie władze powinny się do niej ustosunkować.
Warto przeczytać również:
Europejski Trybunał Praw Człowieka wyraził swoje wątpliwości co do składu TK, w tym do powołania na prezeskę Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Ma także zastrzeżenia do orzekania w sprawie aborcji przez Krystynę Pawłowicz, posłankę PiS na Sejm VII i VIII kadencji, która wcześniej poparła zaskarżenie przesłanki medycznej w TK.
Skarżącą w sprawie przeciwko Polsce reprezentuje Kamila Ferenc z Kancelarii Radcy Prawnego Agata Bzdyn z Warszawy, która specjalizuje się w prawach człowieka i dochodzeniu roszczeń na drodze sądowej.
Na 21 października na godz. 13:00 pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie zaplanowano konferencję prasową dotyczącą sprawy w ETPC.