Projekt ustawy przedstawiony przez „Legalną aborcję. Bez kompromisów” mówi o zalegalizowaniu możliwości przerywania ciąży do 12. tygodnia bez konieczności podania powodów jej terminacji. Zabiegi miałyby być finansowane przez NFZ. Po tym okresie aborcja miałaby być darmowa i legalna jedynie w trzech przypadkach:
- gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego,
- zagraża zdrowiu lub życiu kobiety,
- gdy wykryto ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu.
Takiego rozwiązania chce ponad 200 tys. obywateli, którzy złożyli swój podpis pod projektem.
W skład komitetu, który przygotował projekt i zebrał pod nim podpisy, wchodzą przedstawicielki Strajku Kobiet, Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Aborcyjnego Dream Teamu, Dziewuch Dziewuchom, Wielkiej Koalicja za Równością i Wyborem, Centrum Praw Kobiet, Kobiet w Sieci, Akcji Demokracja, a także Lewicy, Zielonych i PPS.
Pomysłodawczynie projektu tak mówią o debacie na temat aborcji:
Chcemy doprowadzić do rzetelnej debaty o aborcji w polskim Sejmie. Debaty o prawie do przerywania ciąży, o realnych potrzebach i rzeczywistości aborcyjnej w naszym kraju. Debaty opartej o fakty i dane naukowe, a nie mity i stygmatyzację. Debaty, której w polskim Sejmie jeszcze nie było.
A Katarzyna Kotula, wicepełnomocniczka komitetu, powiedziała:
Wedlug nas kobiety w Polsce zasługują na pełną ochronę swoich praw, w tym reprodukcyjnych – szczególnie dziś, kiedy do naszego kraju przyjeżdżają tysiące Ukrainek uciekających przed wojną – dodajmy: uciekających z państwa, które gwarantuje dostęp do bezpiecznej, legalnej i darmowej aborcji. Każda z nas jest inna i każda z nas ma prawo decydować o sobie. Aborcja nie jest doświadczeniem, które możemy przewidzieć – jest potrzebna po to, abyśmy mogły zadecydować, czy i kiedy chcemy z niej skorzystać. Ten projekt to europejski standard. Chcemy mieć dostęp do aborcji tak jak mają nasze koleżanki Niemki, Francuzki, Czeszki czy Irlandki.
Co jeszcze zakłada projekt „Legalnej aborcji. Bez kompromisów”?
W dokumencie jest również mowa o uchyleniu przepisów karnych, przewidujących odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie i pomoc przy aborcji. Projekt zakłada również rozszerzenie programu badań prenatalnych o test PAPP-A i ßhCG na wszystkie pacjentki w ciąży. A także określenie ścisłych terminów udzielania świadczeń w postaci przerwania ciąży oraz nakładania na dyrektorów szpitali obowiązku zatrudniania podwykonawców w przypadku odmowy aborcji z powodu klauzuli sumienia.