Bezpieczna aborcja dla Polek, które odwiedzą Holandię? Fundusz Praw Człowieka mógłby pomóc sfinansować zabieg

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Rodnae Productions/ Pexels.com
Europejki, które mają ograniczony dostęp do aborcji w swoim kraju, będą mogły usunąć ciążę w Holandii, na koszt holenderskiego państwa – informuje Gazeta Wyborcza. Dziennik poinformował, że w reakcji na śmierć Izabeli z Pszczyny holenderski parlament przyjął także uchwałę związaną z sytuacją kobiet, które mają ograniczony dostęp do aborcji oraz osób LGBT+.

Holandia wykonała wyjątkowy gest w stronę Polek oraz innych obywatelek Europy, które potrzebują aborcji: niższa izba holenderskiego parlamentu poparła pomysł, aby świadczyć pomoc mieszkankom europejskich państw, które zabraniają usuwania ciąży, a kobiety znajdujące się w takiej sytuacji mają uzyskać dostęp do bezpiecznej aborcji – donosi Gazeta Wyborcza.

Jak podaje GW, podczas debaty nad budżetem holenderskiego ministerstwa spraw zagranicznych dyskutowano m.in. nad pomocą, skierowaną do kobiet, którym odmawia się prawa do aborcji. Poruszono również kwestie związane z sytuacją osób LGBT+.

Fundusz Praw Człowieka pomoże sfinansować aborcję

Według gazety kobiety potrzebujące usunąć ciążę będą mogły uzyskać wsparcie z Funduszu Praw Człowieka, który finansuje organizacje pozarządowe. Dziennik wskazuje, że działający na rzecz demokracji i praw człowieka fundusz jest w stanie przeznaczyć ok. 3 mln euro na granty, m.in. na finansowanie aborcji. Dotychczas środki pochodzące z funduszu były przeznaczane na projekty realizowane za granicą.

GW poinformowała także, że holenderski parlament przyjął także uchwałę, w której ostrzega, że „wolność w niektórych regionach Europy znajduje się pod silną presją represyjnego ustawodawstwa”. Według gazety parlamentarzyści podkreślają, że ma to bezpośrednie przełożenie na sytuację kobiet w ciąży i osób LGBT+. W opinii przedstawicieli holenderskiej władzy ustawodawczej, w ciągu najbliższych lat Europa będzie potrzebowała środków na działania z zakresu praw człowieka.

Dostęp do aborcji w Holandii będzie bezpłatny

Sjoerd Sjoerdsma, poseł z partii Demokraci 66 oraz inicjator uchwały zadeklarował, że Polki będą mogły poddawać się zabiegowi aborcji w Holandii na koszt holenderskiego państwa. Taki zabieg kosztuje od 480 do 930 euro. Polityk zaznaczył, że kobiety otrzymają pomoc bez względu na swoją sytuację finansową – wynika z danych GW.

Warto przeczytać również:

Holandia już wcześniej podejmowała działania związane z sytuacją w Polsce. GW przypomina, że w połowie października holenderscy deputowani optowali za tym, żeby zablokować przyznanie Polsce środków z europejskiego Funduszu Odbudowy.

Legalna aborcja. Bez kompromisów – trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy

Warto nadmienić, że obecnie zbierane są podpisy pod projektem ustawy „Legalna aborcja. Bez kompromisów”. Projekt zakłada m.in. legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży bez konieczności podawania przyczyny, a po upływie tego czasu – zgodnie z trzema przesłankami, które dotychczas obowiązywały w Polsce (gdy ciąża stanowi rezultat czynu zabronionego, zagraża zdrowiu lub życiu kobiety bądź wykryto ciężkie i nieodwracalne wady płodu).

Zbiórka podpisów pod projektem może trwać do końca bieżącego roku. Do 22 listopada udało się zebrać ok. 75 tys. podpisów, ale działacze i działaczki na rzecz praw kobiet potrzebują ich min. 100 tysięcy. W przeciwnym razie nie uda się złożyć projektu w Sejmie. Pomysłodawcy projektu chcą, aby zabiegi aborcji były bezpłatne i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Legalna aborcja. Bez kompromisów” powstał w 2021 roku. W jego skład wchodzą przedstawicielki środowisk kobiecych oraz posłanki Lewicy. W zbiórkę zaangażowały się także polskie influencerki, m.in. Katarzyna Koczułap, która prowadzi fan page na Facebooku „Co z tym seksem” oraz Martyna Kaczmarek, znana Instagramerka i feministka.

Jak podpisać się pod projektem „Legalna aborcja. Bez kompromisów”?

Podpisy pod projektem zbierane są wyłącznie na papierze (nie ma możliwości podpisania się elektronicznie). Istnieje możliwość złożenia podpisu w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Adresy punktów zbiórek na terenie Polski, Wielkiej Brytanii i Niemiec można znaleźć na Facebooku, na fan page’u Legalna aborcja. Bez kompromisów. W zbiórkę zaangażowały się także wybrane bary, restauracje i kawiarnie.

Warto przeczytać również:

Osoby, które nie są w stanie dotrzeć na miejsce zbiórki, mogą wydrukować kartę do zbierania podpisów, wypełnić odpowiednie rubryki, podając imię, nazwisko, adres oraz PESEL, a następnie odesłać kartę wraz z podpisem na jeden z poniższych adresów:

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Nowolipie 13/15, 00-150 Warszawa (również możliwość zostawienia w skrzynce pocztowej)
Komitet Legalna Aborcja. Bez kompromisów skrytka 67 FUP, ul. 11 Listopada 8, 74-100 Gryfino Strajk Kobiet ul. Wiejska 16 lok. 40, 00-490 Warszawa

Jak można pomóc w zbieraniu podpisów?

W zbiórkę podpisów może zaangażować się każdy. W tym celu należy wydrukować odpowiednie dokumenty. Osoba zbierająca podpisy powinna mieć przy sobie:

  • kartę do zbierania podpisów,
  • projekt ustawy do wglądu,
  • klauzulę informacyjną dotyczącą RODO,
  • nakładkę do zasłaniania danych osób, które złożyły podpis, potrzebną ze względu na przepisy RODO (może to być zwykła, nieprześwitująca kartka).

Potrzebne dokumenty można pobrać ze strony Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet