Spis treści
Ślimaki – zaskakujące lekarstwo, kosmetyk i przysmak
Ślimaki były używane jako medykament i kosmetyk od wieków. Podobno Hipokrates na stany zapalne skóry, ostry kaszel, wrzody i trudno gojące się rany przepisywał zmiażdżonego ślimaka. Społeczności wiejskie w południowych Włoszech używały śluzu ślimaka do łagodzenia brodawek, modzeli i trądziku.
W kuchni francuskiej ślimaki podawane są jako maślano-czosnkowa przekąska escargot.
Ślimaki, które trafiały do szefów kuchni we Francji, pochodziły z Chile. Pracownicy, którzy pracowali na hodowli ślimaków, często kaleczyli sobie dłonie i ramiona na metalowych klatkach. Zauważyli, że śluz ślimaka leczył rany i zmiękczał ich skórę.
Południowokoreański przemysł kosmetyczny zainteresował się tym niecodziennym składnikiem i zainwestował w badania nad ślimaczym śluzem. Testy potwierdziły, że filtrat wydzieliny ślimaka nawilża skórę, zwiększa elastyczność, zmniejsza przebarwienia, a także ma właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc w leczeniu trądziku i niektórych rodzajów trądziku różowatego. Jak wykazały badania, śluz ślimaka pomaga stymulować tworzenie kolagenu i elastyny. Przywraca też nawilżenie.
Jak powstają kosmetyki ze śluzem ślimaka?
Ślimaki, które najczęściej są wykorzystywane w kosmetyce, to Helix aspersa Muller, czyli brunatny ślimak ogrodowy. Produkuje on dwa rodzaje śluzu – limozynę oraz kryptozynę. Limozyna jest neutralna dla ciała człowieka. Kryptozyna natomiast ma wiele pozytywnych właściwości dla naszej skóry.
W jaki sposób jest pozyskiwany śluz ślimaka? Hodowane ślimaki są wypuszczane na spacery, gdzie mają dostęp do roślin. Po takim spacerze wyprodukowany śluz jest pobierany, oczyszczany i przetwarzany na filtrat śluzu ślimaka – czysty śluz ślimaka – z którego później powstają kosmetyki.
Jakie właściwości ma śluz ślimaka? Zastosowanie
Śluz ślimaka to uniwersalny i wielozadaniowy składnik. Mogą go używać osoby o każdym typie cery i z różnymi problemami skórnymi. Testy i badania z udziałem śluzu ślimaka potwierdziły, że jest to doskonały składnik pielęgnacji twarzy. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku:
- trądziku,
- suchej skóry,
- zmarszczek.
Śluz ślimaka jest bogaty w wiele cennych składników:
- kolagen,
- elastynę,
- alantoinę,
- kwas glikolowy,
- witaminy A, C i E.
Wykazuje właściwości regenerujące, ujędrniające i naprawcze. Reguluje wydzielanie sebum i wygładza skórę, głęboko nawilża i odżywia.
Śluz ślimaka – superkosmetyk do pielęgnacji cery dojrzałej, trądzikowej i podrażnionej
Kosmetyki ze śluzem ślimaka sprawdzi się w pielęgnacji cery z oznakami starzenia – zniwelują zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone naczynka i szarość skóry. Ta naturalna substancja stymuluje produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, które wygładzają zmarszczki i sprawiają, że skóra staje się jędrna i napięta.
Śluz ślimaka korzystnie wpływa też na skórę trądzikową. Wykazuje właściwości oczyszczające, regulujące wydzielanie sebum, odświeżające, wygładzające, regenerujące, dogłębnie nawilżające. Śluz ślimaka redukuje widoczność blizn i łagodzi stany zapalne.
Kosmetyki ze śluzem ślimaka sprawią, że podrażniona cera, która boryka się z zaczerwienieniami, jest podatna na urazy czy przesuszona, będzie ukojona, nawilżona i zregenerowana.
Śluz ślimaka – kosmetyczny hit na sklepowych półkach
Lepki osad, jaki ślimaki po sobie zostawiają, znalazł zastosowanie w kosmetyce i od wielu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Na rynku dostępne są:
- kremy do twarzy,
- kremy pod oczy,
- maski i maseczki,
- mgiełki,
- sera.
Kosmetyki z apteki
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!