Przez Polskę przechodzi fala protestów, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który spowoduje zaostrzanie tzw. ustawy antyaborcyjnej.
Organizatorem demonstracji jest Ogólnopolski Strajk Kobiet, który w celu zebrania najważniejszych postulatów manifestantów, utworzył Radę Konsultacyjną. Jej pierwsze zebranie odbyło się w niedzielę.
W skład Rady weszli dotychczas: Danuta Kuroń, Jacek Wiśniewski, Robert Hojda, Mirka Makuchowska, Bożena Przyłuska, Dorota Łoboda, Katarzyna Krzyżanowska, Monika Płatek, Michał Boni, Barbara Labuda, Beata Chmiel,, Piotr Szumlewicz,Nadia Oleszczuk. Sebastian Słowiński, Paweł Kasprzak, Kinga Łozińska i Dominika Lasota.
Składma być jeszcze poszerzony. - Są jeszcze inne osoby, które weryfikują możliwość oficjalnego przystąpienia do Rady i oczywiście będzie cała masa osób, które zgłosiły się, zgłaszają się i będą się zgłaszać. Będziemy też wysłuchiwać rekomendacji od państwa, od was, odnoście tego, kto szczególnie powinien być (w Radzie - red.) w charakterze eksperta, ale także w charakterze reprezentantek, reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego – przekazała w niedzielę liderka Strajku Kobiet Marta Lempart.
Jak oddała, Rada ma pracować nad tym, „aby głosy masowych protestów w Polsce zebrać i uporządkować”.
Z kolei członek Strajku Kobiet Klementyna Suchanow przekazała, że spisano postulaty, które najczęściej pojawiały się na protestach oraz w mediach społecznościowych. Wśród nich są m.in. prawo aborcyjne, prawa społeczności LGBT, wprowadzenie świeckiego państwa (w tym usunięcie religii ze szkół), kwestie klimatyczne, czy likwidacja tzw. umów śmieciowych na rynku pracy. Strajk chce się zająć również kwestiami praw zwierząt, edukacji, a także służbą zdrowia.
PiS krytykuje skład Rady
Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził na antenie Radia Zet, że „nie wie, czy Rada nie powinna nabrać takiego bardzo refleksyjnego charakteru”. - Ponieważ chyba nawet przedstawiciele opozycji, widząc skład tej Rady, coraz mniej poważnie zaczynają traktować akurat tę część organizatorów – stwierdził.
Dodał, że Rada Konsultacyjna przedstawiła takie postulaty, których „horyzont czasowy oznacza, że nie ma mowy o dialogu, tylko jest mowa o podwyższeniu emocji społecznych”. - Na liście postulatów Rady znajdują się decyzje, których nie da się podjąć w siedem dni przy dobrej woli, nawet jeśliby ktoś chciał – mówił.
W jeszcze ostrzejszych słowach do składu Rady odniósł się wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. - Jaka organizacja, tacy eksperci. Twarzą Strajku Kobiet jest np. komunistyczny donosiciel - współpracownik Służby Bezpieczeństwa Michał Boni - dziś z Platformy Obywatelskiej. Na temat swojej haniebnej przeszłości kłamał w III RP przez lata jak z nut – napisał na Twitterze polityk PiS.
Wyrok TK i ogólnopolskie protesty
Po tym jak TK stwierdził niekonstytucyjność możliwości przerwania ciąży w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, w efekcie legalna aborcja będzie możliwa jest tylko w dwóch przypadkach: zagrożenia życia matki oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.
Wyrok sądu konstytucyjnego wywołał liczne protesty, które przybrały formę wielotysięcznych manifestacji na ulicach polskich miast.