W poniedziałek w całej Polsce odbywały się manifestacje organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Hasłem demonstracji była „legalna, bezpieczna, darmowa! Wolna aborcja! Wolny wybór! Wolne życie!”.
- Protest kobiet w Dzień Kobiet. Tym razem nie było słychać przekleństw [ZDJĘCIA]
- Strajk Kobiet na rynku w Katowicach: 8 marca to dzień gniewu i walki
- "Partyzantka" na ulicach, błyskawica na drzwiach prezydenta
- Wielki marsz kobiet z okazji Dnia Kobiet. "Prawa to nie prezenty"
- Protest Strajku Kobiet. Przepychanki z policją, jedna osoba zatrzymana [ZDJĘCIA]
- Protest Kobiet w Białymstoku. "Nie ma lepszego dnia na mówienie o prawach kobiet"
Na ulice wyszli 8 marca między innymi mieszkańcy: Bydgoszczy, Częstochowy, Katowic, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Trójmiasta, Warszawy czy Wrocławia. Ale także mniejszych miast jak Kwidzyń, Rybnik czy Szczecinek.
Strajk Kobiet w Warszawie otoczony na rondzie Czterdziestolatka
W Warszawie manifestacja rozpoczęła się o godzinie 16. Ze względu na policyjną blokadę w centrum, manifestacja przeniosła się na rondo Czterdziestolatka. Policjanci nie pozwolili uczestnikom opuścić ronda Czterdziestolatka. Trzymali manifestujących w kordonie, co chwila wyciągając z niego kolejne osoby. Były także zatrzymania.
Podczas demonstracji zbierane będą podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o dostępie do legalnej aborcji, ale jak podaje OSK także zbierane będą popisy „pod petycjami i inicjatywami uchwałodawczymi, kierowanymi do samorządów – o dofinansowanie procedury in vitro, szczepień przeciwko HPV, gabinety ginekologiczne bez klauzuli religijnej i dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, przeciw drastycznym treściom w przestrzeni publicznej oraz w sprawie zmiany nazw ulic, w tym na place i ronda Praw Kobiet!”
O tym, jakie zapisy znajdują się w obywatelskim projekcie ustawy „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów” można przeczytać między innymi na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet:
- "prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu,
- jednolita procedura postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę, dla podmiotów leczniczych,
- koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia,
- zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży,
- reforma procedury sprzeciwu pacjenckiego,
- rozszerzenie programu badań prenatalnych na badanie białka PAPP-A.
- świadczenie przerwania ciąży zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych metod, które wspominane są w ustawie po raz pierwszy".
Jak informuje OSK, w skład Komitetu Legalna Aborcja. Bez Kompromisów "wchodzą osoby reprezentujące organizacje i ruchy społeczne: Ogólnopolski Strajk Kobiet, Aborcyjny Dream Team, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, Centrum Praw Kobiet oraz posłanki Lewica."